MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści dla lubuskich emerytów. Pierwsze trzynastki już za chwilę na kontach!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów.
Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Archiwum
Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Zostanie ono doliczone do podstawowego świadczenia w kwietniu. Wiele osób niecierpliwie wyczekuje na taki zastrzyk gotówki. Już wiadomo, że pierwsze pieniądze dotrą do beneficjentów wcześniej, bo jeszcze przed świętami.

Pierwsze trzynastki będą przed świętami

Termin pierwszej wypłaty trzynastej emerytury wypada pierwszego kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że świadczeniobiorcy, którzy wypłatę emerytury czy renty mają ustalona na pierwszy dzień miesiąca, otrzymają trzynastkę jeszcze pod koniec marca, a więc tuż przed świętami wielkanocnymi.

Aby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać żadnego wniosku, ponieważ to dodatkowe świadczenie zostanie przyznane automatycznie. Przysługuje ono wszystkim, którzy na ostatni dzień marca będą mieli prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego świadczenia długoterminowego, a więc na przykład emerytury pomostowej, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty wypadkowej, szkoleniowej bądź socjalnej - mówi Agata Muchowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Zielonej Górze.

Kiedy emeryci i renciści dostaną pieniądze?

Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym w kilku terminach. Wcześniej pieniądze dostaną również osoby, które otrzymują świadczenie do szóstego dnia miesiąca. To z uwagi na to, że w kwietniu wypada on w sobotę. Podobnie będzie w przypadku osób, które świadczenia pobierają dwudziestego kwietnia. Pieniądze trafią na ich konta dzień wcześniej.

Wypłaty są realizowane tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym - tłumaczy Agata Muchowska.

Szybciej trzynastkę otrzymają również osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na pierwszego maja. Z uwagi na to, że jest to dzień wolny od pracy, trzynastka powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej trzydziestego kwietnia.

Harmonogram wypłat:

  • 1 kwietnia - wypłata 29 marca
  • 6 kwietnia - wypłata 5 kwietnia
  • 10 kwietnia
  • 15 kwietnia
  • 20 kwietnia - wypłata 19 kwietnia
  • 25 kwietnia

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosi ona 1780,96 zł brutto. Świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom komorniczym, nie wlicza się także do dochodu.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska