Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom bez gościa?

Dariusz Chajewski
Eugeniusz Makowski i koledzy z ekipy remontowej zapewniają, że do czerwca zdążą wszystko zrobić
Eugeniusz Makowski i koledzy z ekipy remontowej zapewniają, że do czerwca zdążą wszystko zrobić fot. Bartłomiej Kudowicz
Dom gościa będzie mógł przyjąć 16 turystów. Jednak niewiele zrobiono, aby do Miłakowa mogli trafić.

Mieszkańcy Miłakowa często przystają przed remontowanym okazałym budynkiem dawnej szkoły. Położony jest idealnie, w centrum wsi, naprzeciw kościoła.

- Myśleliśmy, że będzie to taka nasza świetlica wiejska - mówi proszący o anonimowość mieszkaniec. - Żeby wesele zrobić lub jakąś dyskotekę... Ale tam ścianek nastawiali, jak w bloku. Słyszałem, że ma tam być jakiś hotel.
- A skąd wezmą klientów do tego hotelu? - zastanawia się towarzysząca mu kobieta.

Ktoś musi zacząć
Budynek klasycznym hotelem nie będzie. Zgodnie z projektem ma stać się "domem gościa". To językowa kalka z kraju naszych zachodnich sąsiadów, gdzie takie gościńce, połączenie taniej gastronomii i noclegów, funkcjonowały przez lata.

Znaleźć się ma tutaj 16 miejsc noclegowych. Budynek służyć będzie turystom, ale także wsi - będzie także wykorzystywany jako wiejska świetlica. Cały projekt - zarówno budowa, jak i wyposażenie obiektu - w 75 proc. będzie finansowana z pieniędzy unijnych w ramach Interreg IIIa. Zgodnie z planem ma to być jeden z węzłowych punktów sieci turystycznych szlaków wiodących przez Wzgórza Dalkowskie.

- Rzeczywiście, nieco się obawiam, że wychodzimy przed szereg - przyznaje burmistrz Nowego Miasteczka Wiesław Szkondziak. - Region turystyczny, o którym od pewnego czasu mówimy, jest jeszcze w powijakach, a dom gościa otworzy podwoje już w czerwcu. Ale cóż, ktoś musi zacząć.

Na razie goście trafiają w okolice Nowego Miasteczka sporadycznie, a domem gościa ktoś będzie się musiał zaopiekować. Na starcie będzie to zapewne ciężar.

Jedenaście gmin

Próby uczynienia ze Wzgórz Dalkowskich terenu pełnego turystycznych atrakcji trwa od kilku lat. Tym razem w ramach programu Leader. Bierze w nim udział kilkanaście gmin i starostwo w Polkowicach. Taki, a nie inny układ narzuca geografia. Wzgórza Dalkowskie położone są w 11 gminach dwóch województw: lubuskiego i dolnośląskiego. Mieszka tutaj 80 tys. mieszkańców.

Jest to obszar jednolity pod względem geograficznym, przyrodniczym i kulturowym, który - zdaniem nie tylko fachowców - ma wysokie walory przyrodnicze. Jest tutaj pięć rezerwatów przyrody, obszar chronionego krajobrazu "Wzgórza Dalkowskie", Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Grodowiec", użytki ekologiczne i pomniki przyrody. Do tego walory kulturowe: kościoły, pałace, zamki, parki podworskie, sanktuarium maryjne i grodziska. Zgodnie z pomysłem wzgórzami prowadzić mają turystyczne szlaki, ścieżki i dukty, a wędrujący po okolicy goście będą mogli nocować właśnie w takich domach gościa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska