Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donalda Tuska program dla Polski

(mich)
Trzy godziny trwało sejmowe expose premiera Donalda Tuska, wktórym przedstawił on najważniejsze założenia programu koalicyjnego rządu PO-PSL.

Na zakończenie wystąpienia szef rządu zwrócił się do posłów o wyrażenie jego rządowi wotum zaufania.

Wieczorem - po wielogodzinnej debacie - posłowie zdecydują w głosowaniu, czy wyrazić wotum zaufania nowemu rządowi.

Z sejmowej arytmetyki wynika, że Platforma i ludowcy dysponują wystarczającą liczbą głosów, by gabinet Tuska uzyskał wotum zaufania, co jest warunkiem ukonstytuowania się rządu, chociaż przeciwne będą kluby PiS i LiD.

Co obiecywał premier

To raczej marzenia

Kiedy jesteśmy o krok od organizacji Euro 2012 i tuż przed wnoszeniem wkładu własnego do ogromnych inwestycji z funduszy unijnych, to mówienie o likwidacji deficytu budżetowego jest raczej marzeniem. Państwo ma współfinansować budowy dróg i stadionów, więc przynajmniej do 2012 r. nie da się ograniczyć deficytu. Poza tym nie wiem, jak premier wyobraża sobie jednoczesne zmniejszanie podatków i podnoszenie płac w sektorze publicznym. Ten wzrost płac nie zostaje bez skutku dla budżetu państwa.
Podobała mi się deklaracja o partnerstwie publiczno-prywatnym w realizacji inwestycji. To dobra droga, rokująca nadzieje na przyszłość. Podobnie jak deklaracja o przeniesieniu kompetencji od wojewody do marszałków i zwiększenie roli samorządów.
BOŻESŁAWA KORCZYK-GIZA
finansista, była dyrektor banku, obecnie skarbnik Nowej Soli

Gospodarka i finanse państwa

  • Państwo dotąd wydawało więcej niż zarabiało, dług publiczny nie może dalej wzrastać w takim tempie. Będziemy dążyć do zrównoważonego budżetu.

  • Będziemy stopniowo, ale rozważnie obniżać podatki. Będzie to marsz w kierunku rezygnacji z licznych danin publicznych.

  • Stawiamy na liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną. To jest nasza recepta, która daje szansę na cud gospodarczy.

    Polityka międzynarodowa

    Aktywność, nie izolacja


    Nie zmienią się priorytety, zmieni się styl. Tusk wyciągnął rękę do prezydenta, zaapelował o ponadpartyjny consensus wobec polityki zagranicznej. Polska musi umocnić miejsce w świecie, odpowiedzieć na wyzwania globalizacji, bardziej troszczyć się o rodaków za granicami. Interes narodowy nie polega na puszeniu się i obrażaniu, ale realnym zapewnieniu państwu bezpieczeństwa ekonomicznego i ochrony przed międzynarodowym terroryzmem. Współpracować trzeba tak z Unią jak i USA, znormalizować relacje z Rosją. Wycofamy się z Iraku w 2008 r., za to wzmocnimy kontyngent w Afganistanie - to nie będzie radykalna zmiana, lecz dostosowanie zamiarów do sił.
    ANDRZEJ MAŁKIEWICZ
    prof. politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego



  • Wiemy, że w dobie globalnych zmian, w pojedynkę nie da się działać.

  • Wierzę, że sojusznikiem w sprawach naszej dyplomacji będzie prezydent.

  • Stosunki polsko-niemieckie wymagają szczególnej pieczołowitości, a także twardego kiedy trzeba, ale przyjaznego stawiania spraw.

  • Nadszedł czas na polepszenie relacji z Rosją, taką, jaka ona jest.

    Opieka zdrowotna

    Chociaż część niech zrealizuje


    Gdyby udało się zrealizować tylko 75 proc. z tego, co premier zadeklarował, byłoby świetnie. Zawsze powtarzam, że w opiece zdrowotnej nie można dbać tylko o jedną stronę. Oczywiście, pacjent jest najważniejszy, ale do tej pory w Polsce zapominano o tych, którzy się tymi pacjentami zajmują. W ochronie zdrowia powinno być jak najmniej polityki i jak najwięcej obiektywizmu. Dlatego wszystkie siły w parlamencie, tak koalicyjne jak i opozycyjne powinny wspólny frontem działać na rzecz służby zdrowia. Deklaracje Tuska idą w dobrym kierunku, podpisuję się pod wszystkim co powiedział. Myślę, że jego rząd ma szansę, by nareszcie to wszystko zrealizować.
    Marek Twardowski
    lekarz z Nowej Soli, lider Porozumienia Zielonogórskiego



  • My system opieki zdrowotnej naprawimy, to absolutny priorytet. To będą szybkie decyzje.

  • Przekształcimy samorządowe placówki służby zdrowia w spółki prawa handlowego. I nie ma to nic wspólnego ze straszeniem prywatyzacją szpitali.

  • Pacjent musi się stać rzeczywistym dysponentem swojej składki zdrowotnej.

  • Przeprowadzimy reformę polityki refundacji leków.


    PRZECZYTAJ EXPOSE PREMIERA DONALDA TUSKA
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska