MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłacą do rehabilitacji

AGNIESZKA DZIUBLEWSKA 0 68 324 88 18 [email protected]
rys. Mirosław Hajnos
Grażyna jest chora na stwardnienie rozsiane. Do tej pory tylko rodzina pomagała jej finansowo w zakupie leków i środków do rehabilitacji.

Niedawno dowiedziała się, że może wyjechać na specjalny turnus usprawniający. Na ten cel może otrzymać dofinansowanie z powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Pojedziesz na turnus

Możesz jechać na turnus rehabilitacyjny i dostać na to dofinansowanie. Gdy wybierzesz sobie organizatora, termin i miejsce, poproś swojego lekarza o wypełnienie skierowania. Druk możesz pobrać w powiatowym centrum pomocy rodzinie razem z wnioskiem. Jeśli mieszkasz w Zielonej Górze, właściwym miejscem jest ośrodek pomocy społecznej.

Aby dostać dofinansowanie, musisz spełniać kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a gdy jesteś samotny - 65 proc. Obecnie bierze się pod uwagę przeciętne wynagrodzenie, które wynosi 2.472,27 zł. Od pierwszego grudnia będzie to kwota 2.464,66 ł. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności. Jeśli lekarz stwierdzi, że musisz jechać z opiekunem, on też może otrzymać wsparcie.

Do wniosku dołącz:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • skierowanie od lekarza,
  • oświadczenie o dochodach.

    Dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych

    Aby starać się o dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych lub środków pomocniczych musisz mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Nie możesz przekraczać kryterium dochodowego. - Receptę na sprzęt wypisuje lekarz. Trzeba zgłosić się z nią do NFZ, który wystawi zaświadczenie o przyznanym limicie. Na jego podstawie można dostać zwrot do 150 proc. sumy kwot limitu ceny i wymaganego udziału własnego. Można starać się tylko o dofinansowanie sprzętów objętych limitem - informuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze, Anna Gołębska.

    Przyjdź z wypełnionym wnioskiem, limitem z NFZ-u, orzeczeniem o niepełnosprawności, oświadczeniem o dochodach i fakturą na sprzęt wystawioną przez sprzedającego. Jeśli sam zapłaciłeś, pieniądze zostaną przelane na twoje konto, a gdy tego jeszcze nie zrobiłeś, na konto sprzedawcy.

    Sprzęt rehabilitacyjny

    Można dostać do 60 proc. kosztów zakupu sprzętu. Musisz spełniać kryterium dochodowe i mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie złóż wypełniony wniosek z informacją od lekarza, jaki sprzęt jest ci potrzebny.

    Likwidacja barier

    Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, masz trudności w poruszaniu się i potrzebujesz dostosowania mieszkania do twoich potrzeb możesz wnioskować o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Na ten cel możesz ubiegać się o pokrycie do 80 proc. wszystkich kosztów. Pieniądze otrzymasz, jeśli jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo wynajmujesz lokal i jego właściciel wyraził zgodę na przeróbki.

    Likwidacja barier w komunikowaniu się i barier technicznych również może być dofinansowana. Musi być jednak uzasadniona potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Najczęściej składane są wnioski o pokrycie części wydatków na maszyny do pisania i komputery z klawiaturą brajla, faksy dla niesłyszących. Możesz dostać do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

    O pieniądze na likwidację różnych barier możesz starać się dopiero po trzech latach od otrzymania poprzedniego dofinansowania na ten cel.

    Pomysł na działalność

    Jeśli jesteś niepełnosprawny i masz pomysł na działalność gospodarczą możesz starać się o pożyczkę. Najpierw zarejestruj się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Następnie zgłoś się do powiatowego centrum pomocy rodzinie lub starostwa z wnioskiem. Pożyczka oprocentowana jest na 5 proc., jej wysokość nie może przekraczać trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska