Dotacyjny hit 2013. Do rozdania dla firm jest aż 850 mln zł

Redakcja
Ostatni nabór do Działania 4.4 POIG, od którego minęło już 4 lata spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.
Ostatni nabór do Działania 4.4 POIG, od którego minęło już 4 lata spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. SXC
Udostępnij:
PARP ogłosiła nabór do najbardziej oczekiwanego w tym roku konkursu dotacyjnego – Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Firmy będą ubiegać się o dofinansowanie projektów, których koszt realizacji może wynieść nawet 160 mln złotych. Do rozdysponowania jest aż 850 mln zł. Wymagające kryteria, innowacyjny sposób oceny i duża konkurencja zapowiadają ostrą rywalizację między wnioskodawcami.

Przedmiotem wsparcia w Działaniu 4.4 POIG jest zakup lub wdrożenie rozwiązań technologicznych stosowanych na świece nie dłużej niż 3 lata bądź posiadających globalny stopień rozprzestrzenienia w danej branży nieprzekraczający 15 proc. Technologia ta ma przy tym prowadzić do powstania i wprowadzenia na rynek nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu konkurencyjnego na skalę międzynarodową. Poziom dofinansowania jest uzależniony od województwa i wielkości przedsiębiorstwa. Zgodnie z mapą pomocy regionalnej beneficjent może odzyskać od 40 do 70 proc. poniesionych na dotowaną inwestycję kosztów. Wartość projektu nie może być niższa niż 8 mln zł, ale nie wyższa niż 160 mln zł. Wnioski można składać od 15 maja do 5 czerwca.

Duże dotacje, duża konkurencja, mniejsze firmy

Ostatni nabór do Działania 4.4 POIG, od którego minęło już 4 lata spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Złożono wówczas aż 277 wniosków, w których łączna kwota dofinansowania wynosiła prawie 2,2 mld zł. Dotację otrzymały tylko 32 projekty, a i tak PARP musiał zwiększyć budżet o 41 mln zł, aby wesprzeć beneficjentów.

Wśród szczęśliwych wniosków, które znalazły się na liście rankingowej dominowały te związane z przemysłem i telekomunikacją. Wiele z nich dotyczyło nowych, ekologicznych rozwiązań, np. projekt innowacyjnej usługi recyklingu odpadów spółki EZO czy produkcji nowych wyrobów w procesie recyklingu opon firmy Orzeł S.A. Aby uzyskać dofinansowanie należało zdobyć co najmniej 97 punktów.

– To był bardzo wymagający konkurs, ale pamiętajmy, że ten nadchodzący będzie przeznaczony tylko dla firm z sektora MSP, czyli zatrudniających nie więcej niż 250 osób, a nie jak dotychczas, również dla dużych przedsiębiorców. To powinno ułatwić pozyskanie dotacji mniejszym firmom, które bardzo potrzebują wspierania ich innowacyjnych rozwiązań – mówi Milena Jankowska, _doradca ds. finansowania inwestycji w firmie ECDF _– Z drugiej strony można spodziewać się dużej konkurencji ze strony firm, którym nie udało się zdobyć dotacji w pilotażowym konkursie na pierwsze wdrożenie wynalazku. Ze względu na wiele podobieństw między pilotażem a Działaniem 4.4 POIG, te przedsiębiorstwa część pracy mają już za sobą jak choćby skompletowanie właściwiej dokumentacji.  

Wymagające kryteria, nowatorska ocena

Zebranie niezbędnych dokumentów na dzień składania wniosku to jeden z najważniejszych wymogów Działania 4.4 POIG. Dotyczy to projektów infrastrukturalnych, do których należy załączyć pozwolenie na budowę i decyzję środowiskową. – Wprowadzenie takiego kryterium ma na celu zapewnienie, że projekty, które znajdą się na liście rankingowej podpiszą umowę do końca tego roku. To wpłynie na

szybszą ich realizację, a czasu nie zostało już wiele. Projekty z obecnej perspektywy finansowej powinny zostać zrealizowane do końca 2013 roku. W przypadku tak dużych inwestycji, jak te zgłaszane w Działaniu 4.4 POIG warto przystąpić jak najszybciej do wdrażania założeń w rzeczywistość biznesową  – mówi Milena Jankowska.

Co ciekawe, z procesu oceny wniosków usunięto etap oceny formalnej i tym samym część dotychczasowych kryteriów. I tak nie będzie już punktowane spełnianie norm ISO, wyróżnienia w konkursie Produkt Przyszłości czy wdrażanie rozwiązań, prowadzących do zmiany wzorców produkcji i konsumpcji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wybrane kryteria formalne zostały z kolei przeniesione do etapu oceny merytorycznej obligatoryjnej. Znacznie przyspieszy to proces wyboru najlepszych projektów. W części merytorycznej fakultatywnej oceny projektów punkty będą przyznawane m.in. za wykorzystywanie w projekcie wyników – własnych bądź zakupionych – prac B+R, a także osiągnięcie odpowiednich wskaźników eksportu czy powstanie nowych miejsc pracy.

Ciekawym rozwiązaniem, które wprowadzono już przy konkursie pilotażowym i które będzie obowiązywało Działanie 4.4 POIG jest Panel Ekspertów.  Ta dodatkowa forma oceny projektów  pozwala poznać wnioskodawcę oraz zadać mu dodatkowe pytania na temat jego inwestycji. To także duża szansa na pokazanie swojego projektu z jak najlepszej strony oraz udowodnienie zaangażowania w jego realizację. Panel Ekspertów będzie oceniał innowacyjność i konkurencyjność produktu w skali międzynarodowej, a także zaplanowaną strategię marketingową wprowadzania go na rynek oraz opłacalność projektu i przygotowanie firmy do realizacji inwestycji pod względem organizacyjnym, kadrowym, kosztowym i kontrolnym.

Wideo

Materiał oryginalny: Dotacyjny hit 2013. Do rozdania dla firm jest aż 850 mln zł - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
noone
To sie wez do roboty i pisz ..poalcy tylko narzekac umieja
s
sdfg
Jak zwykle - dotacje tylko dla bogatych, a biedota niech dalej szczaw wcina
Dodaj ogłoszenie