MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024 - takie będą zasady. Od kiedy i dla kogo zwolnienie z rat kredytów? Takie będą warunki

mm
Wakacje kredytowe 2024 - wiemy, jakie będą zasady i warunki wstrzymania spłacania rat kredytów. Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok.Kto skorzysta? Szczegóły wyjaśniamy na kolejnych stronach ----->
Wakacje kredytowe 2024 - wiemy, jakie będą zasady i warunki wstrzymania spłacania rat kredytów. Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok.Kto skorzysta? Szczegóły wyjaśniamy na kolejnych stronach ----->Pixabay
Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Takie będą zasady wakacji kredytowych w 2024 roku. Sprawdź warunki i nowe przepisy

Za uchwaleniem noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, głosowało 424 posłów, 14 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Zobacz także:Taka jest lista długów, które się przedawniają. Ich nie trzeba spłacać - zobacz!

Nowe przepisy przedłużają wakacje kredytowe także na rok 2024, rozszerzają też możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).

Zgodnie z nowelą kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej:

  • dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia,
  • dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Od kiedy i dla kogo wakacje kredytowe 2024? Zasady i warunki zawieszenia rat kredytów

Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać w przypadku gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł.

W noweli znalazły się przepisy dotyczące zmian w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna pomoc dla kredytobiorców zostanie zwiększona do 3 tys. zł z 2 tys. zł obecnie, a także zostanie wydłużony okres pomocy – 36 miesięcy do 40 miesięcy. Pomoc jest udzielana w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł.

O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc. Poza tym ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej.

Wakacje kredytowe 2024 - takie będą zasady. Zobacz, dla kogo i od kiedy wstrzymanie opłacania rat kredytów

O zasadach przyznawania wakacji kredytowych w 2024 roku piszemy także w naszej galerii.

Nowe przepisy przewidują również zmianę terminów wstrzymania płatności rat kredytów zaciągniętych w BGK na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem lub budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Podmiot spłacający taki kredyt będzie mógł zawiesić spłatę przez cztery miesiące w 2024 r., a nie przez dwa miesiące od 1 maja do 30 czerwca i przez 2 miesiące od 1 lipca do 31 grudnia.

Nowela odnosi się również do obowiązku stosowania opłat spółdzielczych na poziomie z końca 2023 r. Nie będzie to dotyczyć opłat, których wysokość jest niezależna od spółdzielni mieszkaniowych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 7 dni od daty ogłoszenia noweli.

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister finansów Jurand Drop informował, że według wyliczeń MF, wakacjami kredytowymi w 2024 r. objętych zostanie 562 tys. kredytów. W poprzednich latach to rozwiązanie dotyczyło 1 mln 90 tys. kredytów.

Przedstawiciel MF informował ponadto, że przedłużenie wakacji kredytowych będzie oznaczało dla budżetu państwa utratę 625 mln zł z podatku CIT, który nie będzie zapłacony przez banki. Według wyliczeń resortu wakacje mają kosztować banki 4,7 mld zł. W poprzednich latach ten koszt wyniósł powyżej 15 mld zł.

mm / PAP

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska