MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dowody do wymiany

Piotr Jędzura
- Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę z wymianą dowodu - mówi Dariusz  Sawicki.
- Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę z wymianą dowodu - mówi Dariusz Sawicki.
W ubiegłym roku dowody osobiste mieli obowiązek wymienić ci, którzy dostali je w latach 1992-1995. Jeśli nie wymienili dokumentów, powinni to zrobić w tym roku.

W tym roku wymianie podlegają dowody z lat 1996-2000. Urzędnicy apelują, żeby z wymianą dowodów osobistych nie czekać do ostatniego dnia.

- Ryzykujemy staniem w długich kolejkach - informuje zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w Świebodzinie Dariusz Sawicki.

Zdjęcie bez czapki

DOSTANĄ ZA DARMO

Kto nie zapłaci za wymianę dowodu? Zgodnie z prawem są to:

  • osoby ubiegające się o wymianę dowodu z powodu jego wady technicznej lub sporządzonego niezgodnie z danymi zawartymi we wniosku o jego wydanie,
  • osoby, które muszą wymienić dokument z powodu zmiany kodu pocztowego, administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy, numer domu lub mieszkania,
  • osoby przebywające w domach pomocy społecznej,
  • osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej lub rentę socjalną,
  • małoletni przebywający całodobowo w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
  • Przepisy wyraźnie mówią, że stare dowody osobiste tzw. książeczkowe są ważne do 31 grudnia 2007 r. Od stycznia 2008 zaczną obowiązywać nowe dowody w formie karty kredytowej. Kształtem, zawartymi danymi oraz zabezpieczeniami są dostosowane do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

    Koszt wydania nowego dokumentu wynosi 30 zł. Musimy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Do niego potrzebne będzie potwierdzenie wpłaty. Z wnioskiem składamy w urzędzie dwa zdjęcia lewego półprofilu z widocznym uchem, koniecznie bez nakrycia głowy. Nie wolno również mieć okularów z ciemnymi szkłami. Fotografie mogą być czarno-białe lub kolorowe. Nie ma to znaczenia, bo na dokumencie i tak będzie czarno-białe zdjęcie. Na wydanie dokumentu czeka się około miesiąca.

    Osoby, które z powodu choroby nie są w stanie przyjść do urzędu i podpisać dokumenty, nie muszą się tym martwić. Wystarczy zadzwonić do urzędu i umówić się z urzędnikiem. Przyjdzie on do domu w ustalonym czasie z dokumentami. Wtedy osoba podpisze wszelkie wymagane dokumenty.

    O wydanie dowodu osobistego mogą starać się również osoby małoletnie od 13 lat. Wniosek w urzędzie muszą jednak złożyć w obecności rodzica.

    Nie będzie problemów

    TERMINY WAŻNOŚCI

    Do końca 2007 r. powinni wymienić dokument właściciele dowodów wydanych w latach 1996-2000 oraz ci, którzy jeszcze tego nie zrobili. Książeczkowe dowody osobiste tracą ważność 31 grudnia 2007 r.

  • Nowy dowód ważny jest 10 lat, data ważności wpisana jest w dokumencie.
  • Osoba niepełnoletnia otrzyma dowód na pięć lat.
  • Bezterminowo ważny jest dokument wydawany tym, którzy skończyli 65 lat, ale muszą wystąpić o jego bezterminowe wydanie.
  • Co się stanie, jeżeli starego dowodu osobistego nie wymienimy? - Nic się nie stanie i nic za to nie grozi. Prawodawca nie ustanowił żadnych kar za brak wymiany dowodu - informuje Sawicki.
    Za to brak nowego dowodu osobistego może nam bardzo poważnie utrudnić życie. Na przykład podczas zawierania umowy kredytowej może okazać się, że niezbędnym będzie ważny dowód nowego wzoru. Ważny dokument przyda się też podczas wypłacania pieniędzy z banku. Jest on również potrzebny podczas zakładania konta bankowego. Nowy dowód przyda się również podczas przekraczania granicy między krajami Unii Europejskiej.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska