Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drób ze Studzieńca nie jest zarażony wirusem ptasiej grypy

oprac. (vp) źródło: powiat-nowosolski.pl
Drób ze Studzieńca nie jest zarażony wirusem ptasiej grypyCały czas prowadzona jest perlustracja indywidualnych gospodarstw w rejonie zapowietrzonym i dokładny spis drobiu. Trwają też kontrole pojazdów prowadzone przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Starosta Nowosolski wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Inspektoratu o wyznaczenie miejsca składowania obornika po utylizacji drobiu. Gminy Kożuchów, Otyń i wiejska Nowa Sól muszą umieścić we wskazanych miejscach tablice ostrzegawcze.
Drób ze Studzieńca nie jest zarażony wirusem ptasiej grypyCały czas prowadzona jest perlustracja indywidualnych gospodarstw w rejonie zapowietrzonym i dokładny spis drobiu. Trwają też kontrole pojazdów prowadzone przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Starosta Nowosolski wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Inspektoratu o wyznaczenie miejsca składowania obornika po utylizacji drobiu. Gminy Kożuchów, Otyń i wiejska Nowa Sól muszą umieścić we wskazanych miejscach tablice ostrzegawcze. powiat-nowosolski.pl
Badania próbek padłego drobiu z gospodarstwa w Studzieńcu, które zostały dostarczone do laboratorium w Puławach, nie wykazały zarażenia wirusem ptasiej grypy.

Przypomnimy. Powiatowy Lekarz Weterynarii Ewelina Lis otrzymała informację o kolejnym przypadku padłego drobiu. Tym razem w Studzieńcu. Martwy drób został usunięty i przewieziony do zakładu utylizacyjnego. Kurnik i teren fermy został zdezynfekowany i sprawowany jest nad nim nadzór. Przed wjazdem na posesję została rozłożona mata, zarządzono całkowity zakaz ruchu kołowego na terenie i wokół posesji.

 

Zostały wszczęte postępowania identyczne jak w przypadku gospodarstwa w Podbrzeziu Dolnym. W Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Zielonej Górze pobrano próbki drobiu, które zostały dostarczone do laboratorium w Puławach. Badania nie wykazały zarażenia wirusem ptasiej grypy.

 

Starosta Nowosolski Waldemar Wrześniak z pracownikiem ds. zarządzania kryzysowego Starostwa przeprowadził we wtorek (28 lutego) lustrację fermy w Studzieńcu. Sprawdzano przestrzeganie nakazu trzymania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach w gospodarstwach indywidualnych w Studzieńcu i sąsiednich wioskach. Nie stwierdzono przebywania drobiu na otwartej przestrzeni.

 

Codziennie odbywają się posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego. Na bieżąco wymieniane są informacje pomiędzy poszczególnymi służbami na temat zaistniałej sytuacji oraz podejmowane są kolejne działania. Cały czas prowadzona jest perlustracja indywidualnych gospodarstw w rejonie zapowietrzonym i dokładny spis drobiu. Trwają też kontrole pojazdów prowadzone przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Starosta Nowosolski wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Inspektoratu o wyznaczenie miejsca składowania obornika po utylizacji drobiu. Gminy Kożuchów, Otyń i wiejska Nowa Sól muszą umieścić we wskazanych miejscach tablice ostrzegawcze.

 

Starosta Nowosolski po raz kolejny apeluje o trzymanie drobiu, paszy i wody przeznaczonych dla drobiu w zamkniętych pomieszczeniach. Na otwartej przestrzeni drób narażony jest na wirus ptasiej grypy. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby mające bezpośredni kontakt z ptactwem i produktami pochodzącymi od ptactwa. Należy stosować wszelkie środki ochrony osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony układu oddechowego oraz higieny rąk. Osoby, które nie stosują się do przepisów będą ukarane mandatami w wysokości od 50 do 8.000 zł.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska