MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany dla kierowców od 17 września. Mocno wzrosną kary dla drogowych recydywistów. Jak się zmieni wysokość mandatów?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Już od soboty 17 września kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Zmienia się bowiem taryfikator mandatów i punktów karnych, w szczególnie trudnej sytuacji będą drogowi recydywiści. Przełoży się to także na wysokość obowiązkowej polisy OC.To już druga tegoroczna zmiana zmiana przepisów dla kierowców. Pierwsza weszła w życie od stycznia, wzrosła m.in. wysokość mandatów za przekraczanie prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu dla rowerzystów - do 2,5 tys. zł. Czytaj dalej --->
Już od soboty 17 września kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Zmienia się bowiem taryfikator mandatów i punktów karnych, w szczególnie trudnej sytuacji będą drogowi recydywiści. Przełoży się to także na wysokość obowiązkowej polisy OC.To już druga tegoroczna zmiana zmiana przepisów dla kierowców. Pierwsza weszła w życie od stycznia, wzrosła m.in. wysokość mandatów za przekraczanie prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu dla rowerzystów - do 2,5 tys. zł. Czytaj dalej --->Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Już od soboty 17 września kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Zmienia się bowiem taryfikator mandatów i punktów karnych, w szczególnie trudnej sytuacji będą drogowi recydywiści. Przełoży się to także na wysokość obowiązkowej polisy OC.

To już druga tegoroczna zmiana zmiana przepisów dla kierowców. Pierwsza weszła w życie od stycznia, wzrosła m.in. wysokość mandatów za przekraczanie prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu dla rowerzystów - do 2,5 tys. zł. Piesi są natomiast karani za rozmawianie przez telefony komórkowe podczas przechodzenia przez jezdnię. Policjanci obserwują zmianę zachowania przynajmniej niektórych kierujących.

- Część kierowców wyraźnie ograniczyła prędkość, przestrzega przepisów dotyczących np. przejść dla pieszych - mówi mł.asp Jadwiga Czyż z biura prasowego łódzkiej drogówki. - Wysokie mandaty zadziałały prewencyjnie, dla niektórych ich wysokość jest dotkliwa. Ciągle jednak zdarza się, że kierujący wyprzedzają na przejściach dla pieszych, piesi natomiast rozmawiają przez telefony gdy korzystają z przejścia przez jezdnię, a nie powinni tego robić.

Więcej punktów karnych i na dłużej

Od soboty liczba przestrzegających przepisy może się zwiększyć. Od tego dnia za przekraczanie prędkości, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych zostanie zwiększona liczba punktów karnych - z maksymalnie 10 do 15. Punkty karne zachowają ważność przez dwa lata, a nie przez rok jak obecnie, ale w najtrudniejszej sytuacji będą recydywiści, czyli osoby, które w ciągu dwóch lat popełnią to samo wykroczenie drogowe, np. przekroczą prędkość.

Wysokie mandaty dla recydywistów

Widać to zwłaszcza przy wysokości mandatów za przekraczanie prędkości. osoba, która od 17 września w ciągu dwóch lat rozpędzi się o 31-40 km/h za mocno, zapłaci nie 800, a 1,6 tys. zł. Jeśli prędkość ponownie przekroczy o ponad 71 km/h, to będzie ją to kosztowało już 5 tys. zł. W przypadku gdy po raz drugi wjedzie na przejazd kolejowy, a po drugiej stronie nie będzie możliwości kontynuowania jazdy, to mandat wyniesie 4 tys. zł, a nie 2 tys. zł jak obecnie.

Więcej punktów i droższe OC

To nie koniec przykrych konsekwencji. Więcej punktów karnych i wyższe mandaty przełożą się na droższe polisy OC. Firmy ubezpieczeniowe przy ich sprzedaży korzystają z informacji o liczbie punktów karnych i mandatów i mogą od nich uzależnić wysokość stawki. Jak zauważają przedstawiciele firmy Ubea.pl, Będzie ona wyższa, gdyż prawdopodobieństwo w przypadku takich kierowców jest wyższe w porównaniu do osób, które przestrzegają przepisów drogowych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska