Dwa dni wolnego i czekolada to nie wszystko! Co zyskujesz oddając krew?

Akcja specjalna Bo płynie w nas życie
Krew jest na wagę złota. W magazynach zaczyna brakować tego życiodajnego płynu
Krew jest na wagę złota. W magazynach zaczyna brakować tego życiodajnego płynu AnnaStills/Getty Images
Udostępnij:
Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat może zasilić bank krwi, przyczyniając się do ratowania zdrowia i życia innych. Nie zastanawiaj się ani chwili - zostań honorowym dawcą krwi!

Krwi zaczyna brakować szczególnie w okresie wakacyjnym. W magazynach powoli kończą się jej rezerwy, potrzebne są wszystkie grupy krwi... Z największymi problemami banki krwi borykają się w tym okresie, ponieważ jest to czas, gdy wielu krwiodawców wyjeżdża na wakacje lub w związku z odbytymi podróżami przez pewien czas krwi oddawać nie mogą.

Pomóż tym, którzy walczą o życie

Krew w szpitalach potrzebna jest nieustannie. Wykorzystywana jest do planowanych zabiegów leczniczych, a także leczenia ofiar wypadków (m.in. komunikacyjnych), których w wakacje jest zdecydowanie więcej. Stąd ciągłe apele o oddawanie najcenniejszego leku.

Na najprostszy zabieg operacyjny potrzeba około trzech jednostek krwi, czyli niespełna 1350 ml. Podobną ilość dostarcza się również chorym podczas każdorazowego dializowania nerek. Obliczono, że jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom - a dokładniej to ty oddając krew, możesz uratować życie aż trzech osób!
Choć w większości przypadków dawca oddaje właśnie krew, warto wiedzieć, że szpitale i oddziały ratunkowe potrzebują też osocza, płytek krwi i innych jej składników.

W zależności od metody (konwencjonalna metoda pobierania krwi pełnej lub aferezy, w wyniku której krew zostaje zubożona o konkretny składnik i powraca do organizmu dawcy) można pobrać lub wyizolować:

  • krew pełną (ok. 450 ml),
  • koncentrat krwinek płytkowych,
  • koncentrat krwinek czerwonych,
  • osocze do użytku klinicznego
  • osocze, z którego wyizolowane zostaną albuminy, immunoglobuliny oraz koncentraty czynników krzepnięcia,
  • koncentrat białych krwinek.

O tym, że udając się do centrum krwiodawstwa, możemy uratować komuś życie, wielu z nas przekonało się w szczególności w okresie pandemii. Przypomnijmy: to właśnie wtedy okazało się, że osocze ozdrowieńców ratuje życie tych osób, których organizm został silnie zaatakowany przez COVID-19. Na koronawirusa nie było żadnego lekarstwa. Jedynym panaceum było osocze ozdrowieńców.

Razem działamy w imię wspólnego dobra

W związku z trudną sytuacją banków krwi nasza redakcja we współpracy z lokalnymi firmami podjęła się kampanii informacyjnej na temat krwiodawstwa. Tak właśnie powstała akcja „Bo płynie w nas życie”.

Jednym z partnerów naszej akcji jest działająca w Żarach firma SPOMASZ, która jest częścią grupy Smulders, będącej międzynarodową organizacją, która koncentruje się głównie na produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych.
SPOMASZ wspiera naszą akcję, bo wie, jak ważne jest promowanie dobrych postaw, jak istotne jest mówienie o tym, w jaki sposób każdy z nas dokładając niewielką cegiełkę od siebie, może szerzyć dobro. W szeregach firmy działa wielu krwiodawców, którzy mogą liczyć na wsparcie przełożonych w tym, co robią dla nas wszystkich.
Do akcji „Bo płynie w nas życie” dołączyła też firma Valmet Automotive - jeden z największych producentów kontraktowych pojazdów na świecie. Valmet Automotuve to doświadczony i solidny partnerem w zakresie rozwoju i produkcji, dostawca systemów dachowych, kinematycznych i mobilności elektrycznej.

Można powiedzieć, że ta firma pomaganie i działanie na rzecz innych ma w DNA. W początkowym okresie pandemii koronawirusa firmie brakowało zamówień. Ale zakład zupełnie nie stanął. Część pracowników wciąż przychodziła do pracy, by szyć maseczki dla szpitala. Były to maseczki jednorazowego użytku, przeznaczone dla personelu medycznego, który w trudnym czasie był wyjątkowo narażony na kontakt z wirusem. Gdy pojawiła się więc możliwość wspólnego promowania krwiodawstwa, firma natychmiast do nas dołączyła.

Kto może zostać dawcą

Krew mogą oddać osoby zdrowe i dorosłe w wieku 18-65 lat. Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie (tzw. krwiobusie) lub punkcie krwiodawstwa rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15-minutowy odpoczynek.

Każdy krwiodawca, który w czasie oddawania krwi utracił około 4500 kcal, otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, składający się m.in. z czekolad, wafelka i soku owocowego.

Ponadto pracujący dawcy krwi mają prawo do dwóch dni wolnych od pracy: w dniu pobrania krwi oraz w dniu następnym.

Jak się przygotować do oddawania krwi?

Przed oddaniem krwi należy wyspać się, zjeść lekki posiłek i pić dużo płynów (wody, soków, herbat owocowych).

Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badania: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę w rejestracji.

Bycie dawcą to wielka satysfakcja i przywileje

Osoby, które zdecydowały się na krwiodawstwo, zyskują przede wszystkim świadomość, że ich szlachetny i bezinteresowny gest uratował komuś życie.

Należy mieć też na uwadze, że oddawanie krwi wiąże się pewnymi przywilejami i nie chodzi tu wcale o wspomniany ekwiwalent kaloryczny, czy dni wolne od pracy. Każdemu, kto choć raz oddał krew lub jej składniki, przysługuje tytuł i legitymacja Honorowego Dawcy Krwi (HDK). Po kolejnych pobraniach dawca krwi może liczyć na dalsze przywileje, a także tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi to odznaka i tytuł, które nadawane są na wniosek kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą takiej objętości ilość składników krwi. W przypadku mężczyzn pułap ten wynosi 6 litrów.

Przywileje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi:

  • korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością,
  • bezpłatne zaopatrzenie w leki podstawowe i uzupełniające (aby otrzymać zniżkę, należy przed wystawieniem recepty przez lekarza okazać legitymację; lista leków jest ustalana przez Ministerstwo Zdrowia i można się z nią zapoznać w wyszukiwarce leków refundowanych),
  • bezpłatne przejazdy komunikacją miejską (dotyczy tylko Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia, czyli kobiet, które oddały 15 litrów krwi lub jej składników oraz mężczyzn, którzy oddali 18 litrów).
Dwa dni wolnego i czekolada to nie wszystko! Co zyskujesz oddając krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie