Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie jezdnie S3 za trzy lata

Czesław Wachnik 0 68 324 88 29 [email protected]
Przemysław Hamera. Lat 30, dyrektor zielonogórskiego oddziału GDDKiA, mieszka w Zielonej Górze, żonaty, w wolnym czasie lubi nurkować, jeździć rowerem i wspinać się po górach.
Przemysław Hamera. Lat 30, dyrektor zielonogórskiego oddziału GDDKiA, mieszka w Zielonej Górze, żonaty, w wolnym czasie lubi nurkować, jeździć rowerem i wspinać się po górach. fot. Czesław Wachnik
Trzy pytania do Przemysława Hamery, dyrektora zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

1 Dla Lubuszan najważniejszą inwestycją jest budowa drogi szybkiego ruchu S3 między Gorzowem a Nową Solą. Co się w tej sprawie dzieje?
- Zbliżamy się do zakończenia prac dokumentacyjnych. Z powodu tzw. spec ustawy i ustawy środowiskowej musimy opracować drugi raport środowiskowy. Przygotowujemy się też do przetargów. Pierwszy etap kończymy 5 stycznia. Później wybrane firmy zaprezentują swoje oferty. Jeśli nie będzie protestów, podpiszemy umowy w kwietniu lub maju i pierwsze prace zaczną się latem 2009 roku. Wtedy jesienią 2011 roku dwie jezdnie S3 poprowadzą od obwodnicy Gorzowa do Sulechowa. Natomiast drugą jezdnię obwodnicy Gorzowa, Międzyrzecza oraz między Sulechowem a Nowym Miasteczkiem chcemy oddać do wiosny 2012 roku.

2 Mieszkańcy wielu miast domagają się obwodnic. Gdzie planujecie je zbudować?
- W 2009 roku chcemy zacząć budowę obwodnicy Łęknicy i Kargowej. Przygotowujemy się też do budowy obwodnicy Nowogrodu Bobrzańskiego. Jednak inwestycja ta jest na liście rezerwowej, czekamy więc na pieniądze. Przygotowujemy się też do budowy, po 2012 roku, obwodnic Krosna Odrzańskiego, Wschowy, Słubic i Szprotawy.

3. Czytelnicy z północy województwa wytykają, że większość tych inwestycji znajduje się w południowej części. Brakuje obwodnic Strzelec Krajeńskich czy Dobiegniewa.
- Przygotowując plany rozbudowy i modernizacji naszej sieci drogowej opieramy się głównie na danych uzyskanych z prowadzonych badań np. natężenia ruchu, a także na potrzebach lokalnych społeczności, zgłaszanych przez ich przedstawicieli. Jednak ostatnie słowo - co i w jakiej kolejności powstanie - należy do ministerstwa infrastruktury, rządu. Plan budowy dróg do roku 2012 jest już zamknięty. Obecnie staramy się o przyznanie pieniędzy na przygotowanie zadań, które realizowane będą po roku 2012.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska