Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektorzy lubuskich szkół debatowali o narkotykach w Zielonej Górze

(dam)
Dorota Macander z Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszwie mówiła o substancjach psychoaktywnych
Dorota Macander z Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszwie mówiła o substancjach psychoaktywnych Krzysztof Kubasiewicz
- Na różnych imprezach młodzież jest przymuszana przez swoich rówieśników do brania narkotyków. Mówią nam o tym rodzice - twierdzi Danuta Baranowska, dyrektorka ogólniaka w Sulęcinie.

Narkotykami w szkołach zajęli się dzisiaj dyrektorzy lubuskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zjechali do Zielonej Górze na konferencję, podczas której kurator oświaty Roman Sondej zaprezentował nowy program zapobiegania narkomani. - Chcemy w jego realizację włączyć nauczycieli, rodziców i młodzież. Będzie to cykl szkoleń, które poprowadzą trenerzy oraz liderzy powiatowi - zapowiada kurator.

Program ruszy od września. Najpierw przeszkoleni zostaną nauczyciele, a od stycznia rodzice i uczniowie. - Tak, by na przyszłoroczne wakacje młodzież była uzbrojona w konkretną wiedzę na ten temat - dodaje R. Sondej.

Czy narkomania jest w szkołach dużym problemem?
- Narkomani w szkołach nie ma, ale problemy z zażywaniem narkotyków przez młodzież są - mówi "GL" D. Baranowska, dyrektorka I LO w Sulęcinie. - Młodzi mają dziś łatwy dostęp do narkotyków choćby na imprezach. I nie wystarczy już tylko z nimi rozmawiać. Trzeba by uczniowie sami takie debaty organizowali.

Zdaniem ks. Wojciecha Miłka z ośrodka readaptacyjnego w Strychach, obniża się wiek inicjacji narkotykowej. - Trafiają do nas już 9-latkowie, którzy przynajmniej raz zażywali środków odurzających - mówi. - Po narkotyki coraz częściej sięgają dziewczęta. Zwykle zaczyna się od papierosa i piwa, potem dochodzi marihuana. A ostatnio dopalacze.

O tym, że właśnie dopalacze stają się ostatnio "biznesem na uzależnieniu" mówił ks. Miłek podczas swego wystąpienia na konferencji.

Dyrektorzy wysłuchali także prelekcji Doroty Macander z Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie ("Substancje psychoaktywne - co może zrobić szkoła?), Doroty Maciejewskiej z WOM w Gorzowie ("Młodzież jako specyficzna grupa odbiorców działań profilaktycznych"), Jolanty Nieścierewskiej z poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 1 z Gorzowa ("Dylematy w realizacji profilaktyki narkomanii").

Konferencja zainaugurowała start "Programu zapobiegania narkomanii w szkołach". Patronat nad nim objęła wojewoda Helena Hatka, która jest pomysłodawczynią całej akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska