Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki Czytelnikom "GL", cyfrową telewizję będziemy mieli jako pierwsi

Dariusz Chajewski 0 68 324 88 36 [email protected]
wrzesień 2009 - oficjalny start telewizji cyfrowej w Lubuskiempaździernik 2010 - koniec w naszym regionie telewizji analogowej
wrzesień 2009 - oficjalny start telewizji cyfrowej w Lubuskiempaździernik 2010 - koniec w naszym regionie telewizji analogowej
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już we wrześniu cyfrowa telewizja będzie dostępna w całym regionie. Już dziś z nadajników w Wichowie i Jemiołowie nadawany jest próbny sygnał.

Trzy lata temu Czytelnicy "GL" wycinali z gazety petycje do telewizyjnych władz z prośbą o sygnał cyfrowy. Dla Lubuszan to jedyna szansa, aby dobry obraz na ekranie mieli wszyscy. Nasze petycje dotarły. Z Jemiołowa i Wichowa już wędruje w eter sygnał eksperymentalny telewizji cyfrowej.

- Za dwa, trzy miesiące powinniśmy mieć lepszy odbiór dzięki cyfrowemu sygnałowi - cieszy się Michał Półtorak szef lubuskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Walczyliśmy o to od lat wraz z Czytelnikami "GL". Skończy się także problem z odbiorem regionalnej "trójki" na południe od Zielonej Góry.

Kilka kanałów jednocześnie

Naziemna telewizja cyfrowa ma ruszyć już we wrześniu. Wtedy to pierwszy multipleks, czyli możliwość emitowania kilku kanałów jednocześnie na jednym paśmie, zostanie uruchomiony w Zielonej Górze i Żaganiu oraz w Warszawie i Poznaniu.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła w środę warunki konkursów na operatorów pierwszego i drugiego multipleksu telewizji cyfrowej. O miejsce będą się mogli ubiegać obecni nadawcy analogowi. Trzy kanały otrzyma jego operator i to on zdecyduje, które kanały tam się pojawią. Trzy zostaną rozdane w konkursie KRRiT, a jeden będzie przeznaczony dla telewizji lokalnych wyłonionych również w konkursie. Chce ona, by na trzecim multipleksie, który początkowo będzie obejmował jedynie 20 proc. kraju, znalazły się kanały TVP. Wtedy uwolnią miejsce na pierwszym.

Rok bez dekodera

- Nie oznacza to, że natychmiast, w jeszcze w tym roku, będziemy musieli mieć dekodery - uspokaja Półtorak. - Przez pewien czas w eter trafi jednocześnie sygnał analogowy i cyfrowy.

Nie potrwa to długo. Rada planuje, że jako pierwsze zostaną wyłączone nadajniki analogowe w Zielonej Górze i Żaganiu - już w październiku 2010 roku, a następnie na Pomorzu Zachodnim i Środkowym - w czerwcu 2011 roku. Nadawcy startujący w konkursie na częstotliwość na pierwszym multipleksie będą zobowiązani do wyłączenia emisji analogowej.

Według szacunków KRRiT w pierwszej fazie uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej koszt dekodera będzie wynosił ok. 250 zł. Prawdopodobnie zakup dekoderów dla osób najuboższych będzie dofinansowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska