Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet 2017. Czy go obchodzisz? Sprawdź jego historię

oprac. (pik)
Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był w 1909 r.
Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był w 1909 r. Pixabay
Czy wiesz, że Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono 28 lutego 1909 roku? W Polsce ten dzień na szeroką skalę był obchodzony do 1993 r. Jak jest obecnie? Kto obchodzi Dzień Kobiet i jaka jest historia tego święta?

Dzień Kobiet to święto, które co roku obchodzone jest 8 marca. Co ciekawe, po raz pierwszy był obchodzony 28 lutego 1909 r. ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Od 1910 r. Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. W Polsce to święto na szeroką skalę obchodzone było do 1993 r.

Zobacz też: Życzenia na Dzień Kobiet. Wierszyki, sms, śmieszne życzenia

Dzień Kobiet na świecie

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o "przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu". Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy", "Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy".

Demonstracje w czasie Dnia Kobiet

Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

Zobacz też wideo: Kobiety wyszły na ulice m.in. Lublina, Łodzi i Krakowa pod hasłem "Przeciw przemocy władzy"

Zobacz też: W Dzień Kobiet kobiety-żołnierze składały przysięgę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska