MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet lubuskich. Ile kobiet przypada na 100 mężczyzn? Im są starsze, tym bardziej brakuje mężczyzn w ich towarzystwie

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Dane z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn przygotował Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. W Kalsku święto odbyło się już w ubiegły piątek
Dane z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn przygotował Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. W Kalsku święto odbyło się już w ubiegły piątek Mariusz Kapała
Świętujemy Dzień Kobiet od ponad 100 lat, a kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. Dane dotyczące nie tylko ilości kobiet i mężczyzn w regionie, ale i zarobków przygotował Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

Dzień Kobiet w Lubuskiem. Mamy więcej kobiet

Dzień Kobiet obchodzimy co roku 8 marca od 1910 roku. To jedno z niewielu świeckich świąt, które trwa od tak wielu lat bez względu na epoki polityczne. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Zielonej Górze przygotował dane dotyczące kobiet i mężczyzn w województwie lubuskim. Wiadomo, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, ale jak wyglądają liczby w naszym regionie? Spada liczba ludności i procentowo bardziej spada liczba mężczyzn.

W 2022 roku mieliśmy w województwie lubuskim 504,3 tysiące kobiet. Odnotowano wówczas spadek liczby pań w porównaniu do 2012 roku o 3,9 proc. Mężczyzn mieliśmy 475,7 tys. Spadek wyniósł 4,6 proc.

W 2022 roku średnia wieku kobiet wyniosła 44,3 lata. 10 lat wcześniej było to 39,9. W przypadku panów, średnia dwa lata temu wynosiła 41,3 l., a 10 lat temu było to 36,7.

Dzień Kobiet. Wskaźnik feminizacji w Lubuskiem

Ciekawy jest też wskaźnik feminizacji, czyli liczba kobiet przypadająca na 100 mężczyzn. Wśród seniorów panów zdecydowanie brakuje.

W wieku przedprodukcyjnym chłopców jest nieco więcej. Na 100 przypada 95 dziewczynek.

W wieku produkcyjnym na 100 panów przypada 89 pań.

W wieku poprodukcyjnym na 100 mężczyzn przypada 195 kobiet.

Praca. Ile zarabiają kobiety, a ile mężczyźni?

Wydawałoby się, że to w obecnych czasach nie jest możliwe. A jednak dane Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze wskazują, ile dokładnie zarabiają Lubuszanie.

Zobaczmy przeciętne wynagrodzenie brutto. W 2012 roku kobiet zarabiały 3103 zł, a mężczyźni 3629 zł.
Wynagrodzenie kobiet w relacji do wynagrodzenia mężczyzn wyniosło 85,5 proc.

W 2022 roku, mimo, że zarobki znacząco wzrosły, relacja procentowa niewiele się zmieniła. Kobieta zarabiała przeciętnie 6012 zł, a mężczyzna 6909 zł. Wynagrodzenie kobiet w relacji do wynagrodzenia mężczyzn wyniosło 87 proc.

Źródło: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Zobacz też wideo: Dzień Kobiet w LODR w Kalsku

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska