Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś otwarcie Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze (zdjęcia)

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
W Centrum Przyrodniczym przygotowano dla zwiedzających 32 stanowiska doświadczalne.
W Centrum Przyrodniczym przygotowano dla zwiedzających 32 stanowiska doświadczalne. Mariusz Kapała
Takiej placówki w regionie brakowało. Co prawda to jeszcze nie Centrum Nauki Kopernik, ale zielonogórskie Centrum Przyrodnicze będzie się rozwijało i z czasem zajmowało kolejne piętra budynku. Poza tym wraz z planetarium (na które musimy jeszcze poczekać) utworzy kompleks Centrum Nauki Keplera.

Zielona Góra będzie miała Centrum Przyrodnicze. Pełne atrakc...

Dziś jednak pierwsza odsłona, czyli oficjalne otwarcie Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego. A w nim? 32 stanowiska doświadczalne. Tu nie trzeba stać za sznurkiem, oglądać z daleka eksponaty. Można dotykać, naciskać, a nawet mocno walić pięścią!

Nikt tu nie powie: "Nie wierć się!". Przeciwnie, trzeba się powiercić na siedzeniu, by zobaczyć, jak wygina się w określonej pozycji nasz kręgosłup. Nikt nas nie skarci, gdy włożymy palec do otworu. Bo dzięki temu na ekranie wyświetli się liczba. To nasz puls. Nie wierzysz? Za chwilę odezwie się bum, bum.

- W takim rytmie bije twoje serce - tłumaczy Klaudia Michalewicz, która jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i praca w Centrum była jej wielkim marzeniem.

Dr Krystyna Walińska cieszy się, że kadrę stanowi grupa młodych zapaleńców. To znaczy, że nikt tu nie będzie się nudził. I nikt ściany nie będzie podpierał. Przynajmniej na długo, bo ta z 3.360 metalowymi szpilami zaraz odciśnie nasz kształt. Wszystkie wypukłości będzie dokładnie widać. Trójwymiarowy obraz, jaki powstaje z drugiej strony, jest dokładny. Nic dziwnego, że wykorzystuje się go m.in. w medycynie.

Możemy też podskoczyć na specjalnym kółku. Dowiemy się, jak poradzilibyśmy sobie dawniej na igrzyskach olimpijskich. Bo w ten sposób przeprowadzano zawody. A gdy osiągniemy sukces, postrzelamy sobie z armaty. Powietrznej. To - jak wyjaśnia Robert Rektor, główny specjalista ds. ekspozycji - metalowa beczka. Z jednej jej strony mamy otwór, z drugiej - gumową membranę. Uderzamy ręką w membranę. Na tablicy z metalowych blaszek możemy obserwować, jak działa na nie kula powietrza...

W Centrum przekonamy się też, czy potrafimy logicznie myśleć. Czekają tu na nas różne zadania. Sprawdzimy, jak silny mamy uścisk jednej i drugiej dłoni. Atrakcji tu nie zabraknie. Obejrzymy też wystawy czasowe, pejzaże lubuskie, znad Odry i Bobru czy Via Regia, pokazującą życie toczące się przy najważniejszym szlaku handlowym dawnej Europy. Jest i... kawiarnia.

Oj, będzie się działo! Gdzie? W Centrum Przyrodniczym, które dziś zostanie otwarte w dawnym budynku Lumelu. Atrakcji nie zabraknie.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska