Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś trzynastego! Zobacz czy nie musisz iść do psychiatry!

Magdalena Majcherska HoMedics w Polsce
A ty jak się czujesz w piątek trzynastego?
A ty jak się czujesz w piątek trzynastego? sxc.hu
Warto przyjrzeć się jednej z najdziwniejszych fobii, czyli panicznego lęku przed charakterystycznym trzynastym dniem w miesiącu. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

Najdziwniejsze fobie:

Najdziwniejsze fobie:

1. strach przed pająkami - arachnofobia
2. paniczny lęk przed otwartą przestrzenią - agorafobia
3. lęk przed obcymi ludźmi, cudzoziemcami - ksenofobia
4. histeryczny strach przed wysokością - akrofobia
5. lęk przed kobietami - ginofobia
6. lęk przed mężczyznami - androfobia
7. strach przed pożywienim - cibofobia
8. lęk przed dotknięciem - naptofobia
9. lęki przed fobiami - fobofobia
10. paniczny strach przed piątkiem trzynastego - paraskewidekatriafobia

Piątek trzynastego to dzień powszechnie uważany za najbardziej pechowy w roku - jeżeli coś ma się wydarzyć, to z pewnością pójdzie źle. Bolesny upadek, notatki zjedzone przez psa i stłuczone lustro - to wszystko można zrzucić na pechową datę.

Jednak jeżeli na myśl o piątku trzynastego serce bije mocniej i nagle pojawia się nieuzasadniony strach, być może nie jest to zwykła obawa przed przesądnym dniem, lecz jedno z wielu zaburzeń nerwicowych. Paraskewidekatriafobia - tak nazywa się rzadka fobia, czyli paniczna reakcja na piątek trzynastego.

Według Sławomira Wolniaka, lekarza psychiatry, ordynatora kliniki Wolmed: lęk jest niezbędną reakcją organizmu na różne stany zagrożenia. Podpowiada nam na przykład że w określonych sytuacjach trzeba głośno krzyczeć, wołając o ratunek, a w innych schować się i być cicho. Wrażliwy człowiek, który nie potrafi zracjonalizować swojego lęku, wytłumaczyć sobie, że jest on nieuzasadniony, zaczyna popadać w różne stany nerwicowe.

Fobia nie jest zwykłym lękiem - to paniczna, niewspółmierna do zagrożenia obawa przed zetknięciem się z przedmiotem, osobą lub sytuacją, która nas przeraża. - Często towarzyszą jej objawy psychosomatyczne takie jak podwyższone ciśnienie, potliwość, zawroty głowy czy zaburzona perystaltyka jelit - dodaje Sławomir Wolniak. Piątek trzynastego nie jest naszą jedyną fobią.

Chroniczne obawy i objawy paniki, w mniejszym lub większym stopniu, towarzyszą nam wszędzie. Boimy się wszystkiego, poczynając od przestrzeni, wysokości, zamknięcia, po ciemność, krew, koty, na ludziach i fobiach samych w sobie kończąc. Dlatego warto zastanowić się jak oswoić się ze swoim strachem.

W przypadku fobii najskuteczniejsza jest terapia, jednak ze strachem walczyć możemy sami, pamiętając o odpoczynku, dbając o równowagę wewnętrzną, ćwiczenia fizyczne, zbilansowaną dietę i stosując techniki relaksacyjne jak choćby hydromasaż lub aromaterapię.

Jak mówi Andrzej Jabłoński, specjalista marki HoMedics w Polsce: strach ma działanie paraliżujące i wyzwala ogromny stres, dlatego trzeba dołożyć starań, żeby mimo trudności spróbować go pokonać. W sytuacjach stresogennych, kiedy organizm otrzymuje sygnał o niebezpieczeństwie i na wielkie zdenerwowanie nakładają się reakcje organizmu, takie jak przyspieszony oddech czy suchość w ustach, mózg otrzymuje mniej tlenu.

Dlatego najważniejsze jest zachowanie spokoju i opanowanie. Nie można też nakręcać spirali stresu poprzez czarnowidztwo i pesymizm. Na początek pomoże kilka głębokich wdechów, można się też oprzeć o ścianę lub usiąść.

To zadziała jak sygnał o ustaniu zagrożenia, zmniejszy ciśnienie i ustabilizuje rytm serca. W obliczu sytuacji stresowych pomaga też wypisanie wszystkich trudności oraz sposobów lub planu na ich przezwyciężenie. Sama świadomość tego, że są jakieś wyjścia z patowej sytuacji, daje ulgę.

Dodatkowo spięte mięśnie i zestresowany fobią organizm możemy zrelaksować dzięki gorącej kąpieli z aromatycznymi olejkami lub dzięki kojącemu masażowi. Niezależnie od tego, jak duży jest stres lub nawet fobia, warto wypracować swoje własne sposoby na radzenie sobie z nimi. To zapobiegnie spadkowi nastroju i efektywności i zdecydowanie poprawi samopoczucie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska