MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziwne znaki na domach i drzwiach mieszkań w Lubuskiem. To sprawka złodziei, uważajcie!

(sw)
Złodzieje nie śpią w święta. Obserwują nasze domy oraz mieszkania. UWAŻAJCIE NA TE ZNAKI CZYTAJ DALEJ >>>
Złodzieje nie śpią w święta. Obserwują nasze domy oraz mieszkania. UWAŻAJCIE NA TE ZNAKI CZYTAJ DALEJ >>>123rf
Praktyka oznaczania mieszkań lub domów przed kradzieżą to strategia, którą przestępcy stosują, aby zidentyfikować swoje przyszłe "cele". Oznaczenia te mogą przybierać różne formy i szczegółowo opisujemy to w dalszej części materiału. Warto jednak pamiętać, że celem przestępców zawsze jest utworzenie kodu lub systemu oznaczeń, który informuje innych przestępców o potencjalnie łatwych celach.

Jeśli zauważyliście na swoim terenie lub w okolicy coś dziwnego, w razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń, zawsze warto skonsultować się z lokalnymi służbami. Współpraca z policją, strażą miejską, rozmowy z sąsiadami i przestrzeganie praktycznych zasad bezpieczeństwa mogą przyczynić się do ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami. Wspominając o zagrożeniach mamy na myśli oczywiście złodziei, którzy specjalnie zostawiają znaki na domach, drzwiach, w pobliżu drzwi wejściowych na klatkach schodowych.

Aby zminimalizować ryzyko stania się celem przestępców, warto podjąć następujące kroki:

  • Usuń oznaczenia. Regularnie sprawdzaj swoje miejsce zamieszkania pod kątem nieznanych oznaczeń. Nawet głupia kreska przy dzwonku czy domofonie może okazać się specjalnym oznaczeniem.
  • Współpracuj z sąsiadami. Nawiązuj kontakt z sąsiadami. Zawsze warto zapytać, czy nie widzieli czegoś podejrzanego w okolicy. Dobre relacje z innymi mogą pomóc w zwiększeniu ogólnej świadomości i bezpieczeństwa w sąsiedztwie.
  • Systemy zabezpieczeń. Zainwestuj w systemy zabezpieczeń, takie jak kamery monitoringu, oświetlenie załączane ruchem, czy alarmy. To może odstraszyć potencjalnych przestępców, choć, jak pokazuje wiele przykładów, nie zawsze tak się dzieje.
  • Dbaj o wygląd posesji. Zadbaj o wygląd swojej posesji, aby sprawiała wrażenie zamieszkałej. Regularne koszenie trawnika, zbieranie poczty i utrzymanie porządku mogą sugerować, że cały czas jesteście na miejscu.
  • Nie publikuj informacji o swojej nieobecności. Unikaj publikowania informacji na temat swoich planów podróży lub dłuższej nieobecności w mediach społecznościowych.
  • Zgłaszaj podejrzaną aktywność. Jeśli zauważysz podejrzane oznaczenia lub zachowanie, niezwłocznie zgłoś to lokalnym organom ścigania.
  • Inteligentny dom. Będąc poza domem, możesz z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfona np. włączyć oświetlenie w domu, czy zraszacze na trawniku. To może odstraszyć potencjalnych włamywaczy.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska