Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-dowód 2019. Od 4 marca 2019 dostaniesz elektroniczny dowód. Jak działa nowy dowód? Co się zmieni? Jak złożyć wniosek? [4.03.2019]

(red.)
E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty).
E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty). www.obywatel.gov.pl
E-dowód 2019 lub dowód elektroniczny dostaną osoby, które złożą wniosek od 4 marca 2019 roku. Będzie wygodniej? Co dokładnie się zmieni? Jakie są zagrożenia? Czy wszystkie osoby muszą wymienić swoje stare dowody?

Jeśli planujesz złożyć wniosek o nowy dowód osobisty w poniedziałek 4 marca lub później, to po kilkunastu dniach odbierzesz e-dowód. Na pierwszy rzut oka jest podobny do obecnego dokumentu. Różnica? To co w środku i… jeszcze kilka innych szczegółów.

Od poniedziałku, 4 marca wszystko wróci do normy. Wnioski o dowód będzie można składać online i w urzędzie. Tam normalnie wydawane też będą nowe dokumenty.

E-dowód 2019. Czym jest?

Ci, którzy złożą wniosek o nowy dowód osobisty 4 marca i później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną. Na pierwszy rzut oka niewiele różnić się będzie od dotychczasowych dowodów. – Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowy dowód jest jeszcze bezpieczniejszy niż dotychczasowe dowody osobiste. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem – przez osoby nieuprawnione – zapisanych w nim danych – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Elektroniczny dowód 2019 (E-dowód 2019). Jakie zmiany?

E-dowód zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

WAŻNE! Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

E-dowód 2019 - funkcje

  • e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)
  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu)

.

Elektroniczny dowód 2019 (E-dowód 2019) - co nowego - warstwa elektroniczna

Kluczową różnicą między „starym” dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna. Co się w niej kryje?

– To wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dzięki niemu zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami – mówi minister Marek Zagórski. – E-dowód to – poza dokumentem tożsamości – to także bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej. W skrócie: to na nim zapisany jest nasz profil osobisty, ale i podpis osobisty, który będzie umożliwiał podpisywanie dokumentów. Wszystko na jednym blankiecie – dodaje.

Elektroniczny dowód 2019 (E-dowód 2019). Jak korzystać

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli Twój dokument jest ważny, możesz z niego korzystać. Jeśli chcesz e-dowód – możesz o niego zawnioskować jako powód wskazując wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej. Za wymianę nic nie zapłacisz.

Elektroniczny dowód 2019 (E-dowód 2019). Jak długo ważny?

E-dowody – identycznie jak dotychczasowe dowody osobiste – będą ważne przez 10 lat.

E-dowód 2019. Jak złożyć wniosek

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca 2019 r. Wszystkie dowody, które będą wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie, będą mieć warstwę elektroniczną. Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty).

E-dowód 2019. Od 4 marca 2019 dostaniesz elektroniczny dowód...

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną będzie można składać:

  • w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania,
  • przez Internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).

E-dowód 2019. Zmiany w formularzu

Od 4 marca nieznacznie zmieni się dotychczasowy formularz wniosku. Zostanie poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Przy składaniu wniosku online warto zapoznać się wcześniej z wymogami, jakie powinno spełniać zdjęcie (załączanie niepoprawnie wykonanego zdjęcia to najczęstszy błąd).

Jako rodzic, opiekun prawny lub kurator możesz wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego.

E-dowód 2019. Co zrobić, kiedy zgubisz?

  • Jeśli nie wiesz, gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni.
  • Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony.
  • Jeśli cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny.

Wniosek o zawieszenie/odwieszenie dowodu możesz złożyć:

  • w dowolnym urzędzie gminy
  • przez Internet

Więcej o e-usługach na www.obywatel.gov.pl

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Składając wniosek – pamiętaj, aby go prawidłowo uzupełnić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska