MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekoschemat: Dobrostan zwierząt. Hodowcy, którzy chcą uzyskać dopłatę, muszą odbyć obowiązkowe szkolenie. Gdzie i do kiedy?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy za szkolenie związane z ekoschematem będzie trzeba zapłacić?
Czy za szkolenie związane z ekoschematem będzie trzeba zapłacić? pixabay.com/fietzfotos
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024 rozpocznie się w połowie marca. Wiadomo, że w tegorocznej kampanii szykuje się kilka zmian. Jedną z nich jest obowiązek odbycia szkolenia w ramach ekoschematu dobrostanu zwierząt. Bez tego rolnicy nie otrzymają finansowego wsparcia. Gdzie, na jakich warunkach i do kiedy można zrealizować takie szkolenie?

Spis treści

W zapowiedzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymóg jednorazowego szkolenia z metod ograniczających stosowanie antybiotyków będzie dotyczył beneficjentów realizujących ekoschemat Dobrostan zwierząt.

Wprowadzenie elementu ma na celu podniesienie świadomości hodowców na temat nadmiernego stosowania antybiotyków wśród zwierząt. W planach jest ograniczenie antybiotykoterapii o 10 procent do 2030 roku, pisaliśmy na strefaagro.pl.

Realizacja wymogu szkolenia. Kiedy trzeba je odbyć?

W odpowiedzi na zapytanie Krajowej Rady Izb Rolniczych, kilka szczegółów dotyczących szkolenia wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Za szkolenie, które będzie realizowane w celu podniesienia wiedzy i uzyskania późniejszej dopłaty, rolnicy nic nie zapłacą. Co więcej, nie trzeba go odbywać w trakcie składania wniosku, warunkiem jest zrobienie go w czasie realizacji ekoschematu, czyli do 14 marca 2025 r.

Prowadzeniem zajmą się Centrum Doradztwa Rolniczego i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Szkolenie będzie dostępne w trzech formach:

  • online, na platformie udostępnionej przez CDR lub ODR, rolnik sam przechodzi szkolenie i otrzymuje w wersji elektronicznej zaświadczenie,
  • online, jako webinarium, po zakończeniu rolnik otrzymuje zaświadczenie elektroniczne,
  • spotkanie w siedzibie oddziału ODR, trener pomoże danej grupie przyswoić wiedzę, tu zaświadczenia będą dwa – elektroniczne i papierowe.

Zaświadczenie o ukończeniu trzeba wysłać do ARiMR

O tym, jak zrealizować szkolenie, decyduje beneficjent ekoschematu. Po zakończonym spotkaniu (w formie osobistej lub online), należy przesłać do ARiMR (za pomocą portalu eWniosekPlus) uzyskane zaświadczenie.

Jednostki doradztwa rolniczego realizują szkolenia w ramach zadań statutowych, MRiRW nie przeznaczyło na ten cel dodatkowych środków, czytamy w informacji resortu.

Osoby, które będą chciały poszerzać wiedzę w zakresie ograniczania stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej, mogą korzystać z dodatkowych fakultetów, za które odpowiadają prywatni doradcy.

Opisane wyżej kwestie związane ze szkoleniami wymaganymi w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt są uwzględnione w obecnie procedowanym projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, który został przekazany na konsultacje społeczne w dniu 15 lutego br., dodaje ministerstwo.

Źródło: KRIR

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska