Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytalne pytania

Grażyna Mazurek
Wątpliwości Czytelników dotyczące spraw emerytalnych wyjaśnia Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału zmian uprawnień emerytalno - rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze.

Mam udokumentowane ponad 40 lat pracy. Zarobki uzyskałem z 28 lat, co pozwoliło ustalić wysokość mojej emerytury z 20 - tu dowolnych lat, wybranych z całego okresu ubezpieczenia. Wskaźnik podstawy wymiaru wynosi 151,25 proc. Na początku stycznia złożyłem wniosek o doliczenie tzw. lat "zerowych". Czy słusznie ZUS odmówił mi przeliczenia emerytury?
- Tak. Pana emerytura została obliczona od prawidłowo udokumentowanych zarobków. ZUS dla obliczenia emerytury nie potrzebuje wykazu zarobków z całych 40 lat pana pracy. Wybrano najkorzystniejsze 20 - lecie.

Uwzględnienie wynagrodzeń minimalnych ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nie można udokumentować zarobków z pełnych 20 - tu lat wybranych z całego okresu ubezpieczenia lub pełnych 10 - ciu kolejnych lat wybranych z ostatniego dwudziestolecia. W takich sytuacjach w miejsce brakujących wynagrodzeń przyjmowano kwoty "zerowe". Od 1 stycznia 2009 r. ustawa emerytalna pozwala te lata "zerowe" zastąpić wynagrodzeniem minimalnym proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Pana emerytura została obliczona od w pełni udokumentowanych zarobków, bez okresów "zerowych", a więc nie można było w ich miejsce przyjąć wynagrodzeń minimalnych. Prawidłowo odmówiono przeliczenia emerytury.
Kiedy do stażu emerytalnego zalicza się okres pobieranej renty i czy trzeba udokumentować 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, aby otrzymać emeryturę z urzędu po ukończeniu pełnego wieku emerytalnego?
- Przy ustaleniu prawa do emerytury osobie, która osiągnęła wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn i utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej z FUS z powodu odzyskania zdolności do pracy, uwzględnia się również okresy pobierania tej renty, jeśli okresy składkowe i nieskładkowe udokumentowane przez ubezpieczonego są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. Okres pobierania renty pokrywający się z okresami zaliczanymi do emerytury nie może być uwzględniony.

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. emerytura z urzędu jest świadczeniem przyznawanym w systemie zreformowanym, wymagającym ustalenia kapitału początkowego.
Czy uzyska prawo do emerytury bez względu na wiek, mężczyzna, który przepracował ponad 40 lat?

- Nie. Emerytura przysługuje osobie, która osiągnęła wiek emerytalny. W takiej sytuacji należy podjąć starania o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

Mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego bez względu na wiek, jeśli:
1) posiada okres uprawniający do emerytury wynoszącej co najmniej 40 lat, licząc do dnia rozwiązania stosunku pracy
2) rozwiązał stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy
3) u pracodawcy u którego stosunek pracy ustał z przyczyn dotyczących zakładu pracy był zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy
4) po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych nadal jest osobą bezrobotną
5) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia
6) złoży wniosek o świadczenie przedemerytalne w okresie nie przekraczającym 30 dni od wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6 - miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub złoży wniosek w okresie 14 dni od ustania zatrudnienia w ramach promocji zatrudnienia lub prac interwencyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska