Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury pomostowe tylko dla wybranych? Polacy pozywają pracodawców! Czy to ma sens?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych wejdzie w życie 1 stycznia 2024. Już teraz wzbudza jednak duże emocje.
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych wejdzie w życie 1 stycznia 2024. Już teraz wzbudza jednak duże emocje. 123rf.com/serezniy
Praca na kontakcie nie dziwi w Polsce nikogo. Te warunki pracy okazują się nie zawsze dawać prawo do wcześniejszej emerytury w postaci tzw. emerytury pomostowej. Teraz pracownicy walczą o swoje prawa w sądzie. Sprawdzamy, czy ich wysiłki mogą przynieść korzyść w staraniach o wcześniejszą emeryturę?

Spis treści

Nowela ustawy o emeryturach pomostowych

Koniec lipca 2023 roku przyniósł nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że przepisy rozszerzają dostępność pomostówek na kolejne roczniki osób zatrudnionych w szczególnych warunkach.

Luka w prawie polega na tym, że nowe przywileje dotyczą tylko osób zatrudnionych na umowach o pracę. Problem polega na tym, że praca w szczególnych warunkach dotyczy m.in. ratowników medycznych, pilotów czy kierowców, a ci zatrudnieni są często na kontaktach, która dają im wyższe zarobki. Teraz te osoby chcą iść do sądu, aby tam udowodnić, że pracowały na etacie.

Dotychczas emerytury pomostowe przysługiwały osobom, które w szkodliwych warunkach pracowały do 1999 roku. Nowela znosi to ograniczenie. Od 2024 roku termin pracy w szczególnych warunkach nie będzie już miał znaczenia.

Pomostówki tylko za pracę na etacie? Sąd zdecyduje

Emerytury pomostowe na nowych zasadach zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 roku. Obliczane będą podobnie jak emerytury powszechne i wyniosą 100 proc. emerytury należnej osobie w wieku 60 lat. Będzie przysługiwać osobom, które przepracowały 15 lat w szczególnych warunkach, a ich łączny staż pracy wyniesie minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Nowe rozwiązanie uprawnia do wcześniejszego o 5 lat przejścia na emeryturę. Kobieta musi mieć 55 lat, a mężczyzna 60 lat. Przez te 5 lat osoby pobierające emerytury pomostowe są w okresie przejściowym, następnie nabywają prawo do emerytury na ogólnych zasadach – mówił Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Gazeta Prawna, powodując się na swoich ekspertów, wskazuje, że kontakt jako taki niczym nie różni się od umowy o pracę, dlatego sądy będą pracę tych osób uznawać za zatrudnienie na etacie, które upoważnia do otrzymania emerytury pomostowej. Dziennik dodaje, że to procesy żmudne i długie, które mogą trwać nawet kilka lat.

Kto pójdzie do sądu w sprawie pomostówek?

DGP informuje, że to przede wszystkim ratownicy medyczni i kierowcy będą wygrywać sądowe batalie. Eksperci twierdzą, że te grupy zawodowe relatywnie łatwo udowodnią swoją pracę na etacie.

Według danych ZUS emerytury pomostowe w połowie 2023 roku pobierało ponad 40 tys. osób. Zakład szacuje, że na tego typu świadczenie przejdzie w 2024 roku kolejnych ponad 7 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury pomostowe tylko dla wybranych? Polacy pozywają pracodawców! Czy to ma sens? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska