Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów w Drzonowie za nami. Rycerze, żołnierze i mnóstwo atrakcji. Zobaczcie, jak było [ZDJĘCIA CZYTELNIKA]

red./zdjęcia: Bernard Geppert
W sobotę, 18 maja, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprosiło mieszkańców na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. Jak zwykle na gości czekało mnóstwo atrakcji.
W sobotę, 18 maja, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprosiło mieszkańców na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. Jak zwykle na gości czekało mnóstwo atrakcji. Bernard Geppert
Za nami Europejska Noc Muzeów w Lubuskim Muzeum Wojskowym. Jednym z punktów programu był pojedynek rycerski. Na zdjęciach uwiecznił go nasz Czytelnik Bernard Geppert. A jak podsumowuje noc muzeum?

Kolejna edycja Europejskie Nocy Muzeów w Drzonowie za nami. - To był prawdziwy wieczór pasjonatów. Mechanicy, rekonstruktorzy, modelarze, krótkofalowcy czy kolekcjonerzy stworzyli dla naszych zwiedzających niezwykły i bardzo różnorodny program wydarzenia. Dopisały także pogoda i frekwencja, dzięki czemu uznajemy kolejną noc muzeów w Drzonowie za bardzo udaną - podsumowuj Błażej Mościpan z Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze.

W sobotę, 18 maja, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprosiło mieszkańców na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. Jak zwykle na gości czekało mnóstwo atrakcji.

Europejska Noc Muzeów w Drzonowie za nami. Rycerze, żołnierz...

- Tego wieczora otworzyliśmy nowe wystawy czasowe: „34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Mundur, barwa i tradycje 1995-2019”, która bazuje na bogatej, prywatnej kolekcji Krzysztofa Jankowiaka z Poznania oraz „Rekonstrukcja moja pasja” wystawę fotografii Pawła Pochockiego. Rekonstruktorów zobaczyć mogliśmy również w muzealnym parku, gdzie stworzyli oni liczne dioramy i stoiska. Najbardziej barwną grupą była Drużyna Rycerska Syrokomla, która zaprezentowała publiczności ciekawy pokaz pojedynków rycerskich i obyczajów dworskich, w którym nie zabrakło dobrego humoru - dodaje B. Mościpan.

W sobotę, 18 maja, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprosiło mieszkańców na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. Jak zwykle na gości czekało mnóstwo atrakcji. Co działo się w trakcie imprezy? W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy nie zapomnieli o tych, którzy chcieli dojechać do muzeum z innych miejscowości. Z Zielonej Góry do placówki jeździły darmowe autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Kolejni goście dojeżdżali chętnie na wydarzenie. W końcu to obfitowało w szereg wydarzeń. Tuż po godzinie 18.00 nastąpiło otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów w Lubuskim Muzeum Wojskowym. Dla mieszkańców otwarte zostały podwoje muzeum (tutaj godna uwagi jest chociażby wystawa: - "Żołnierz polski 1914-1945"). Goście mogli też zobaczyć sprzęt wojskowy, który mieści się przy budynku placówki (ten jak zwykle cieszył się olbrzymim zainteresowaniem najmłodszych uczestników wydarzenia). A już chwilę po godz. 18.00 nastąpił wystrzał z bombardy, następnie zaplanowano pokaz jazdy kaskaderskiej, walk i obyczajów rycerskich czy działania wyrzutni rakiet 2K11 Krug. Na miłośników broni czekało znacznie więcej atrakcji. Bo po godz. 20.00 zaprezentowano strzelanie z broni przeciwpancernej. A na miłośników średniowiecznej epoki czekał jeszcze pokaz dawnych tańców rycerskich. Na zakończenie odbył się pokaz świetlno – muzyczny przy odpalonym czołgu T-72, działania miotacza płomieni. W trakcie wydarzenia można było też obejrzeć wystawy czasowe, nie zabrakło pokazu KTO ROSOMAK z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, stosik gastronomicznych, modelarskich i strefy filmowej. Słowem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie! ZOBACZ TEŻ: LUBUSKIE. Majówka 2019 w woj. lubuskim. Atrakcje w Lubuskim Muzeum Wojskowym w DrzonowieZobacz nasz Magazyn Informacyjny:

Drzonów. Rycerze, kaskaderzy i wystrzały z bombardy. Noc Muz...

Dzięki pasji wolontariuszy - mechaników program nocy muzeów został wzbogacony o prezentację pojazdów gąsienicowych. - Najpierw odbył się pokaz działania wyrzutni rakiet systemu 2K11 Krug, który robił wrażenie choćby ze względu na gabaryty wozu i rakiet, a już późnym wieczorem odbył się specjalny spektakl świetlny przy czołgu T-72, który po odpaleniu silnika uruchomił system zadymiania, co stworzyło świetne tło dla pirotechniki scenicznej i laserów - dodają organizatorzy Europejskiej Nocy Muzeów w LMW.

W sobotę, 18 maja w muzeum pojawili się także żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Bogate stoiska przygotowali także hobbyści – krótkofalowcy. a modelarze ożywili staw przez pływające okręty, zaprezentowali także modele redukcyjne, jeżdżące i latające.

Ta noc jest naprawdę wyjątkowa. 18 maja w całej Polsce świętują muzea. W ramach imprez można bezpłatnie zwiedzać, oglądać, brać udział w ciekawych spotkaniach. Jak co roku Muzeum Ziemi Lubuskiej porywa zielonogórzan w niezapomnianą podróż. Wielu mieszkańców zastanawiało się, do jakiego kraju tym razem się przeniesiemy. MZL odpowiedziało - będą to Węgry! Program sobotniego wydarzenie oczywiście przebogaty. Wykłady, wystawy, warsztaty, muzyka, dobre jedzenie. Nie mogło zabraknąć niczego, co związane jest z węgierską tradycją i klimatem. Mogliśmy poznać również historię i kulturę  narodu węgierskiego. Nocy w Muzeum rozpoczął występ Kapeli Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy. Później uczestnicy przenieśli się do gmachu MZL. A tutaj jeszcze do godziny 23.00 zaplanowano mnóstwo atrakcji.  Wydarzenia przygotowane zostało wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet. Zobacz również: Magazyn "Gazety Lubuskiej"

Węgierska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tańce, kulinarna pod...

- Dzięki współpracy z Lubuskim Oddziałem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego utworzyliśmy strefę filmową, gdzie można było nieco odpocząć i obejrzeć filmy dokumentalne o Powstaniu i jego roli oraz filmy z serii Muzeum Utracone. Dodatkowo w pawilonie ekspozycyjnym Towarzystwo rozłożyło swoją bardzo atrakcyjną, roll-upową wystawę. Program uzupełniły prezentacje działania rusznic przeciwpancernych i miotaczy ognia. Tradycyjnie specjalną oprawę świetlną otrzymały wybrane eksponaty ciężkiego sprzętu wojskowego co dopełniło niesamowity klimat tego wieczora - przyznaje Błażej Mościpan i dodaje: W tym miejscu chcieliśmy złożyć podziękowania dla wszystkich, dzięki którym to wydarzenie odbyło się w takim kształcie. Dziękujemy także wszystkim za przybycie. Do zobaczeniu już za niecały miesiąc na Pikniku Czołgisty!

źródło: Lubuskie Muzeum Wojskowe

WIDEO: 20 maja startują Bachanalia 2019!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska