Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ex-gwiazda Fox News na cenzurowanym: Guy Verhofstadt domaga się objęcia dziennikarza sankcjami

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
- Jesteśmy właśnie w Moskwie. Przyjechaliśmy tu, by przeprowadzić wywiad z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem – rozpoczął swoją wypowiedź w wideo na portalu X Carlson.
- Jesteśmy właśnie w Moskwie. Przyjechaliśmy tu, by przeprowadzić wywiad z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem – rozpoczął swoją wypowiedź w wideo na portalu X Carlson. Fot. Print Screen/X.com/@tuckercarlson
Cel moskiewskiej wizyty Tuckera Carlsona, byłej gwiazdy amerykańskiej telewizji Fox News, stał się dla wszystkich jasny, kiedy w mediach społecznościowych dziennikarza pojawiło się nagranie wideo, zapowiadające jego wywiad z prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem. Kontrowersyjny showman mierzy się obecnie ze słowami krytyki pod swoim adresem, płynącymi z całego świata. To jednak nie wszystko: politycy europejscy rozważają objęcie dziennikarza sankcjami w związku z przeprowadzonym wywiadem.

Carlson: zmierzch dominacji amerykańskiego dolara

- Powojenny porządek gospodarczy, system, który gwarantował Zachodowi prosperitę przez ponad 80 lat, właśnie się rozpada w ekspresowym tempie, a wraz z nim rozpada się dominacja amerykańskiego dolara

– zaniepokoił swoich widzów Carlson, tłumacząc, dlaczego podjął się przeprowadzenia wywiadu z Władimirem Putinem. To pierwszy wywiad zachodniego dziennikarza przeprowadzony z rosyjskim przywódcą od momentu wybuchu wojny na Ukrainie.

- To nie są drobne zmiany. To są historyczne zmiany, które definiować będą życie naszych wnuków. Większość świata doskonale to rozumie i umie to dostrzec. Zapytajcie kogokolwiek w Azji czy na Bliskim Wschodzie, jak będzie wyglądać przyszłość. Tymczasem populacja krajów anglojęzycznych w dużej mierze wydaje się być nieświadoma. Uważają, że tak naprawdę niewiele się zmieniło. A myślą tak, bo nikt nie powiedział im prawdy!

- dowodziła ex-gwiazda Fox News.

Tucker Carlson uderza w anglojęzyczne media i w administrację Joe Bidena

Carlson zarzucił przy tym swoim kolegom po fachu, że kosztem amerykańskiego społeczeństwa uprawiają rządową propagandę, z Zelenskiego robią „markę konsumencką”, a środki masowego przekazu nazwał skorumpowanymi.

- Środki masowego przekazu są przekupione, kłamią widzom oraz czytelnikom, a czynią to głównie poprzez zaniechanie

– oskarżał Carlson.

- Wojna na Ukrainie to katastrofa humanitarna. Pochłonęła już tysiące ofiar. To całe pokolenie młodych Ukraińców. Zdziesiątkowała największy europejski kraj. A jej efekty długoterminowe są jeszcze bardziej przemożne. Ta wojna całkowicie przemeblowała globalne sojusze militarne oraz handlowe, uczyniły to również sankcje. W efekcie wywróciły światową gospodarkę do góry nogami

– wyjaśniał Carlson.

Zarzucił też wprost administracji prezydenta USA Joe Bidena, że ta wiedziała o planowanym przez Carlsona wywiadzie dzięki szpiegowaniu jego prywatnych wiadomości, i już raz udaremniła jego wizytę w Moskwie. Równocześnie dziennikarz podziękował Elonowi Muskowi, który obiecał mu nie blokować na portalu X wywiadu z pierwszym obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Czy UE obejmie Tuckera Carlsona sankcjami?

Wizyta amerykańskiego dziennikarza w Moskwie oburzyła Guya Verhofstadta, europosła z ramienia grupy politycznej Odnówmy Europę i byłego premiera Belgii, który upust swojej dezaprobacie dał w portalu X:

- Tucker Carlson jest z pewnością na drodze stania się tubą propagandową dla rosyjskiego reżimu. Skoro umożliwia Putinowi sianie dezinformacji, Unia Europejska powinna objąć go zakazem podróżowania!

- napisał wzburzony polityk.

O całej sprawie napisał amerykański „Newsweek”, przytaczając także opinie innych europarlamentarzystów:

- To już nie dziennikarz, ale propagandysta najbardziej ohydnego reżimu na europejskiej ziemi i człowieka najbardziej niebezpiecznego dla naszego pokoju i bezpieczeństwa

- poparł opinię Verhofstadta Luis Garicano, były poseł do Parlamentu Europejskiego.

- Przede wszystkim należy pamiętać, że Putin nie jest tylko prezydentem kraju agresora, ale jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny i oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie wojenne – dodał od siebie eurodeputowany Urmas Paet, były minister spraw zagranicznych Estonii.

- Carlson chce stworzyć platformę dla kogoś oskarżonego o zbrodnie ludobójstwa – to jest niewłaściwe. Jeśli Putin ma coś do powiedzenia, musi to powiedzieć przed MTK. Jednocześnie Carlson nie jest prawdziwym dziennikarzem, ponieważ wyraźnie wyraził współczucie dla rosyjskiego reżimu i Putina oraz stale dyskredytuje Ukrainę, ofiarę rosyjskiej agresji

– dowodził polityk. Dodał, że „za taką propagandę na rzecz przestępczego reżimu można więc trafić na listę sankcji” i że „dotyczy to przede wszystkim zakazu podróżowania do krajów UE”.

Witold Waszczykowski: Europejscy politycy ciągle rozmawiają z Putinem

Polski eurodeputowany z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz były polski minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, zauważył w oburzeniu Guya Verhofstadta pewną stronniczość:

- Myślę, że problemem [amerykańskich dziennikarzy] jest ocena takiego zachowania pana Tuckera Carlsona – powiedział europolityk. Wezwał też, by przywódcy UE, krytykujące dziennikarza, uderzyli się we własne piersi:

- Tu, w UE, mamy czołowych polityków [takich] jak [prezydent Francji Emmanuel] Macron i [kanclerz Niemiec Olaf] Scholz, którzy ciągle rozmawiają z Putinem. Wolałbym, żeby pan Verhofstadt zajął się tymi europejskimi politykami, którzy nie ustają w poszukiwaniach, jak zaspokoić Rosję, zamiast pomagać Ukrainie wygrać wojnę

– podsumował Waszczykowski.

Pieskow pochwalił Carlsona?

Przeprowadzenie wywiadu potwierdził rzecznik Kremla, Dimitrij Pieskow.

- Jego [Carlsona] stanowisko różni się od pozostałych. To nie jest w żaden sposób prorosyjskie, nie jest proukraińskie, jest proamerykańskie, ale przynajmniej kontrastuje ze stanowiskiem tradycyjnych mediów anglosaskich

– powiedział rzecznik Putina.

Do ostatniej chwili wywiad trzymany był w tajemnicy zarówno przez Kreml, jak i przez Carlsona. Wizyta amerykańskiego dziennikarza stała się jednak w Rosji sensacją, okupującą łamy głównych mediów konwencjonalnych oraz elektronicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło: X.com, newsweek.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ex-gwiazda Fox News na cenzurowanym: Guy Verhofstadt domaga się objęcia dziennikarza sankcjami - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska