Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Fajne i fascynujące miejsce”. Zagraniczna dziennikarka zachwyca się Lublinem. Które miejsca i atrakcje miasta poleca zagranicznym turystom?

Emil Hoff
Emil Hoff
Media zagraniczne coraz więcej i coraz lepiej piszą o Polsce. Wpływowy portal The Guardian opublikował artykuł, w którym dziennikarka Neelam Tailor zachwala Lublin. Które atrakcje miasta poleca swoim czytelnikom?
Media zagraniczne coraz więcej i coraz lepiej piszą o Polsce. Wpływowy portal The Guardian opublikował artykuł, w którym dziennikarka Neelam Tailor zachwala Lublin. Które atrakcje miasta poleca swoim czytelnikom? Anna Kurkiewicz/ Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne
Zagraniczne media coraz częściej piszą o Polsce, a dziennikarze wracają z objazdów po naszym kraju zachwyceni jego atrakcjami. Tym razem dziennikarka wpływowego portalu The Guardian odwiedziła Lublin. Co najbardziej zachwyciło ją w tym mieście? Które atrakcje Lublina na lato poleca zagranicznym turystom? Czy uważa Lublin za miasto przyjazne i tolerancyjne? Przekonajcie się.

Spis treści

Dziennikarka The Guardian odwiedziła Lublin. Miasto ją zauroczyło

Brytyjska dziennikarka Neelam Tailor z wpływowego portalu The Guardian wybrała się na wycieczkę do Lublina, by pokazać, że Polska to nie tylko Kraków, Gdańsk i Warszawa.

Miasto zrobiło na niej bardzo dobre wrażenie. Napisała, że:

Lublin to fajne i fascynujące miejsce do tego, by doświadczyć bogatej i innowacyjnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polski.

Dziennikarce przypadła do gustu różnorodność architektoniczna Lublina: renesansowa starówka z pastelowymi kamienicami, przypominająca plac we włoskim miasteczku, gotycki zamek i brutalistyczne pasaże handlowe.

Jednak to nie kamienie, lecz żywa tkanka miasta, bogate życie kulturalne Lublina najbardziej przypadło Tailor do gustu. Nie bez znaczenia jest fakt, że Lublin został ogłoszony Europejską Stolicą Młodzieży 2023 i właśnie przygotowuje się do kilku dużych festiwali letnich, dzięki czemu w mieście panuje atmosfera ekscytacji i oczekiwania.

Które miejsca i atrakcje Lublina zrobiły największe wrażenie na dziennikarce Guardiana?

Zabytkowe kamienice na lubelskiej starówce
Neelam Tailor zwróciła uwagę na uroczą i różnorodną architekturę Lublina. Porównała lubelską starówkę do włoskiego miasteczka za sprawą kolorowych, zabytkowych kamienic. Lukasz Kaczanowski/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: 10 najlepszych atrakcji Polski zdaniem czytelników portalu „The Guardian”. Które miejsca zachwyciły turystów z całego świata?

Lublin – miasto kultury, stolica młodzieży

Neelam Tailor doceniła przede wszystkim bogatą scenę kulturalną Lublina. Podkreśliła, że Lublin jest miastem uniwersyteckim z 9 szkołami wyższymi, w których uczą się studenci ze 110 krajów całego świata. W mieście, w którym co piąty mieszkaniec jest studentem, nie może być nudno i faktycznie w Lublinie przez cały rok organizowane są ciekawe święta i festiwale.

Jako Europejska Stolica Młodzieży Lublin organizuje w tym roku łącznie 73 wydarzenia. Tailor najbardziej poleca swoim czytelnikom Carnaval Sztukmistrzów w dniach 27-30 lipca święto graffiti Meeting of Styles, zaplanowane na 5-7 sierpnia oraz Europejski Festiwal Smaku we wrześniu.

Zobaczcie, jak wyglądał Carnaval Sztukmistrzów w minionym roku:

Dziennikarka odwiedziła w Lublinie najważniejsze miejsca związane z kulturą, zarówno dawną, jak i całkiem współczesną. W Centrum Kultury zrobiła na niej wrażenie różnorodność tematów poruszanych na ekspozycjach: można tu obejrzeć zarówno wystawy poświęcone religiom z całego świata, jak i problemowi rasizmu czy zdrowia psychicznego, a na dziedzińcu organizowane są regularnie koncerty i wystawiane sztuki.

W ogrodzie na dachu Centrum Spotkania Kultur dziennikarka obejrzała film dokumentalny o ochronie przyrody. W Muzeum Narodowym obejrzała wystawę poświęconą niełatwej historii Lublina z czasów wojny, nazistowskiej okupacji, a potem komunizmu.
Zainteresowały ją także pierwsze na świecie wirtualne drzwi – ciekawa instalacja artystyczna na placu Litewskim, w której przechodnie mogą na żywo obserwować, co dzieje się po drugiej stronie okrągłego lustra, w zaprzyjaźnionym Wilnie.

Czemu Polacy się nie uśmiechają? Brytyjska dziennikarka odkrywa ponurą historię Lublina

Neelam Tailor opisała także swoją wizytę w muzeum na terenie KL Majdanek. Była bardzo poruszona, oglądając na własne oczy nazistowskie komory gazowe, ponurą wystawę butów więźniów i ofiar Majdanka, wreszcie mauzoleum, w którym zebrano prochy zamordowanych.

Majdanek pomógł Tailor lepiej zrozumieć historię Polski. Dziennikarka przestała się dziwić, że ludzie na ulicach Lublina nie uśmiechają się do obcych. Napisała, że pewna wrodzona Polakom powaga nie dziwi, skoro ledwie od 30 lat cieszą się wolnością po 200 latach niewoli i walk.

Jak zauważyła Tailor, smutna przeszłość nie dominuje jednak życia w Lublinie, czego przejawem jest powrót do miasta kultury żydowskiej. Żydzi nie są już tylko wspomnieniem z przeszłości, ale powoli ich sztuka i kuchnia na nowo znajdują dla siebie miejsce w Lublinie.

Uroczystości w Państwowym Muzeum na Majdanku, 2022
Państwowe Muzeum na Majdanku przechowuje pamięć o ponurych kartach historii Polski. Wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym wywarła ogromne wrażenie na dziennikarce Guardiana. FMalgorzata Genca / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Piwo, cebularz i tolerancja. Zabawa w Lublinie za dnia i w nocy

Choć historia Lublina skłania do refleksji, w mieście nie brakuje miejsc w sam raz na letnią zabawę i beztroskę.

Tailor odwiedziła kilka lubelskich klubów, np. El Cubano i imprezę techno w Domu Kultury. Zwróciła uwagę na ceny w Lublinie, które dla mieszkańców Wielkiej Brytanii wydają się bardzo niskie. Piwo za 2,50 funta uznała za zachęcająco tanie. Dziennikarka wzięła też udział w degustacji lokalnego browaru w Perłowej Pijalni Piwa, urządzonej w budynku dawnego klasztoru z XVII w., odwiedziła też kawiarnię Cyngwajs z interesującym wystrojem retro w stylu lat 20. XX w. i restaurację muzyczną Święty Spokój, w której można wypić kieliszek wina za niecałe 2 funty i zjeść pyszne ciasto za mniej niż 1 funt.

Życie nocne Lublina wydało się Neelam Tailor intensywne, różnorodne i interesujące. Zwróciła uwagę na to, że choć w Lublinie mieszka bardzo mało osób o kolorze skóry innym niż biały (ona sama ma odcień brązowy i czuła na sobie ciekawe spojrzenia przechodniów), to z jej rozmów z kolorowymi studentami wyłania się obraz Lublina jako miasta tolerancyjnego i przyjaznego obcokrajowcom.

Brytyjka zwróciła także uwagę na dużą liczbę Ukraińców, przebywających w Lublinie, i nazwała miasto rajem dla uchodźców wojennych i imigrantów zarobkowych ze Wschodu.

Dziennikarka bardzo chwali kuchnię lubelską – szczególnie smaczny wydał jej się cebularz i pierogi, spróbowała też lubelskiego drinka – orzechówki z mlekiem – i odwiedziła restaurację żydowską Mandragora.

Źródło: The Guardian

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie, 2022
W Lublinie przez cały rok odbywają się liczne imprezy i festiwale. Latem szczególnie warto zobaczyć Carnaval Sztukmistrzów, kiedy miasto zmienia się w jedną wielką scenę cyrkową. To świetny czas na wizytę w Lublinie z dziećmi. Malgorzata Genca / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Wnętrze Muzeum Narodowego w Lublinie
Neelam Tailor zwiedziła kilka instytucji kulturalnych Lublina, w tym Muzeum Narodowe w lubelskim zamku. Malgorzata Genca / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Lublin: co warto zobaczyć w mieście, w którym obradowały diabły? Legenda, atrakcje turystyczne i najważniejsze informacje

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: „Fajne i fascynujące miejsce”. Zagraniczna dziennikarka zachwyca się Lublinem. Które miejsca i atrakcje miasta poleca zagranicznym turystom? - Strona Podróży

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska