Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fale tsunami szaleją na Pacyfiku

oprac. decha (IAR)
Fala tsunami wysokości ponad 2,3 metra wywołana trzęsieniem u wybrzeży Chile w rejonie miasta Talcahuano rozchodzi się na Pacyfiku. Na Hawajach ogłoszono alarm, władze Samoa wzywają do ucieczki w wyższe części wyspy.

Na Hawajach alarm, rozległy się syreny informujące ludność o nadciąganiu tsunami. Centrum ostrzegania przed tsunami w rejonie Pacyfiku wydało w sobotę ostrzeżenie - alert najwyższego stopnia dla Hawajów. Pierwsze fale dotrą tam wkrótce po godzinie 16.00 (22.00 czasu polskiego). W słynnej miejscowości wypoczynkowej Waikiki turyści gromadzą się w niewielkich grupach na ulicach. Mają zostać przeniesieni na wyższe piętra hoteli albo udadzą się w głąb lądu. W sklepach na Hawajach ludzie masowo zaopatrują się w wodę i żywność. Tworzą się kolejki na stacjach benzynowych. Ewakuacja przebiega jednak spokojnie.

Amerykańskie władze ogłosiły tymczasem, że monitorują sytuację w Chile po trzęsieniu ziemi o sile 8,8 stopnia w skali Richtera. "Nasze myśli są z mieszkańcami Chile. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy" - oświadczył rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Na Wyspach Samoa władze wzywają ludność do chronienia się przed tsunami. Gubernator Samoa Amerykańskiej Aitofele Sunia wezwał wszystkich mieszkańców wybrzeża do udania się na wyżej położone tereny, a na Samoa policja wydała ogólnokrajowy alert, by rozpocząć ewakuowanie ludności z zagrożonych wybrzeży. Tsunami ma dotrzeć do archipelagu z rana.

Na Wyspach Fidżi i pobliskich Tonga można oczekiwać fal wysokich na 2,3 metra - ostrzegły władze.
Z Wysp Galapagos, położonych niecałe 1000 km od Ekwadoru, do którego należą, świadkowie informują, że w rejonie fale są niezwykle wysokie. Jednak rząd odwołał ostrzeżenie dla archipelagu. Prewencyjnie przeprowadzono ewakuację ludności z niskich wybrzeży.

Tsunami to fala oceaniczna wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi, rzadko w wyniku upadku meteorytu. Fale rozchodzą się pierścieniowo od miejsca jej wzbudzenia. Na pełnym morzu przejście fali tsunami, poruszającej się z wielką prędkością (do 900 km/h), może być nawet niezauważone, ponieważ długość tych fal dochodzi do kilkuset kilometrów, ale ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów.

W grudniu 2004 roku tsunami wywołane trzęsieniem ziemi uderzyło w Sri Lankę, Tajlandię i pobliskie kraje, zabijając 283 tysiące osób, a raniąc ponad milion. Największe tsunami zarejestrowano w 1958 roku, gdy w zatoce Lituya na Alasce doszło do trzęsienia ziemi (8 w skali Richtera), wskutek którego do wód zatoki osunęło się 40 milionów metrów sześciennych ziemi. Powstała fala (tzw. mega tsunami) miała 524 metry wysokości!

Zjawisko tsunami możliwe jest i zdarzało się także na Bałtyku, znane są historyczne relacje z tego typu zdarzeń. Zapisu tych katastrof można dopatrywać się w osadach w północnej części Niemiec i Polski. Wykazano, że spośród kilkudziesięciu trzęsień ziemi udokumentowanych na terenie Skandynawii w ciągu ostatnich 12 tys. lat, 15 wywołało falę tsunami o wysokości spiętrzenia przy brzegu do 20 m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska