Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fontanna przy ulicy Baczyńskiego w Żarach. Podczas remontu drogi znaleziono kamienie, z których była wykonana

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Kamienie znalezione przy ul. Baczyńskiego to fragmenty fontanny
Kamienie znalezione przy ul. Baczyńskiego to fragmenty fontanny Aleksandra Łuczynska
Podczas remontu przy ulicy Baczyńskiego w Żarach znaleziono fragmenty starej fontanny, która stała tutaj wiele lat temu. Co się stanie z ogromnymi kamieniami?

Trwa remont ulicy Baczyńskiego w Żarach. To inwestycja realizowana w ramach budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy czekali na nią wiele lat. Przy okazji robót natrafiono na ciekawe znalezisko. Pod ziemią odkryto ogromne kamienie, fragmenty fontanny, która przy ulicy stała lata temu. Jak mówi Rafał Szymczak, historyk i regionalista, bloki przy Baczyńskiego budowano w 1928 roku, zatem fontanna musiała zniknąć po wojnie, ale starsi ludzie ją pamiętają, więc nie od razu po wojnie zniknęła.

Czy wróci na swoje miejsce?

Kamienie z których zbudowana była fontanna przy ul. Baczyńskiego (dawna Ehrlichstrasse) wykopane podczas prac ziemnych.
Przypominają kamienie młyńskie, ale być może służyły do rozdrabniania włókien - coś w rodzaju Hanfreibe - prasy do konopi.
Misa fontanny, której wykopano fragment, wygląda na kamień z tłoczni oleju (lnianego?). Kamienie te mogły być też wykorzystywane w młynie piaskowym. Ale może ktoś wie o ich zastosowaniu coś więcej? Podobne kamienie były przy tkalni Frenzlów (Słońce II, później Dekora zakład E) przy ul. S. Moniuszki, które ostatecznie wykorzystano jako podstawy latarni. Dobrze by pozostały w tej okolicy - na powrót można by z nich zrobić fontannę lub choćby artystyczną instalację - podkreśla R. Szymczak.

Kolejne znalezisko

Czy fontanna zostanie odnowiona, to jednak wątpliwa sprawa. Jak udało nam się ustalić, kamienie mają trafić do Folwarku Zamkowego. Przypomnijmy, to nie jedyne znalezisko odkryte podczas remontu dróg. Kilka tygodni temu przy ulicy Bohaterów Getta wykopano tablicę nagrobną pochodząca z cmentarza miejskiego. Płyta trafiła do lapidarium w kościele pw. NSPJ w Żarach i tam można ją oglądać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska