Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz musi być pod kontrolą

(mf)
Kontrolę okresową instalacji gazowej trzeba przeprowadzać co 10 tys. kilometrów, a co 20 tys. km trzeba wymieniać filtry.

Jeżeli zaniedbamy tę wymianę, możemy być pewni kłopotów. Samochód, który ma zainstalowaną starszą instalację LPG będzie po prostu coraz słabszy - zauważymy spadek mocy podczas jazdy. Natomiast auto z nową sekwencyjną instalacją gazową może przy niedrożnych filtrach samoczynnie przełączać się na benzynę.

Na dobrej mieszance

- Ważny jest skład mieszanki, która jest pompowana do silnika - mówi Michał Sawicki z firmy ADIS. - Zbyt bogata może spowodować nadmierne wypalanie katalizatora, a zbyt uboga - nadpalenie gniazd zaworów wydechowych i samych zaworów. Dlatego podczas kontroli analizujemy skład mieszanki, sprawdzamy szczelność instalacji i stan części mechanicznych.

Czas spalania ubogiej mieszanki jest dłuższy niż bogatej, co w ekstremalnych przypadkach może spowodować nawet wypalenie dziury w tłoku. Jeżeli zaś spalimy w ten sposób katalizator, to może się zdarzyć, że komputer pokładowy nie pozwoli nam uruchomić samochodu. Obydwie awarie są wyjątkowo kosztowne (nawet do kilku tys. złotych).

Dbaj o zapłon

Koniecznie trzeba kontrolować także układ zapłonowy. Jeżeli a pojawią się strzały w kolektor ssący, to uszkodzeniu może ulec nie tylko on, ale również filtr powietrza czy też czujniki.

Jednym z wrażliwych punktów instalacji sekwencyjnych są listwy, które mogą zostać zniszczone, jeżeli będzie przez nie płynąć zanieczyszczony gaz. Można starać się czyścić listwę, ale nie zawsze jest to możliwe. Tymczasem nowa listwa wtryskiwaczy kosztuje niemal tysiąc złotych.

Ile zapłacisz

Koszty kontroli okresowych:

  • kontrola bez wymiany filtrów - 60 zł
  • wymiana filtra (starsze instalacje) - 80 zł
  • przegląd instalacji sekwencyjnej z wymianą filtrów - 140 zł.

    Koszt montażu instalacji LPG:
  • instalacja sekwencyjna do silnika 4-cylindrowego - od 2.100 do 2.400 zł
  • instalacja sekwencyjna do silnika 6-cylindrowego - od 3.000 do 3.300 zł
  • instalacja jednopunktowa (ze zbiornikiem walcowym) - 1.400 zł
  • instalacja jednopunktowa (ze zbiornikiem w miejscu koła) - 1.500 zł.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska