MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy jest kilku spadkobierców

(gm)
Na pytania Czytelników dotyczące prawa spadkowego odpowiadał adwokat Piotr Sobański

Jeden testament

- Mamy troje dzieci i doszliśmy do porozumienia z mężem odnośnie tego, jak mają dziedziczyć. Czy możemy spisać wspólny testament? A jeśli tak, to w jakiej formie powinien on być spisany? - Nie można spisać wspólnego testamentu, gdyż zgodnie z art. 942 Kodeksu cywilnego testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Muszą być dwa oddzielne testamenty, tj. osobno żony i męża. Co do formy, to zgodnie z art. 949. par. 1. spadkodawca winien napisać testament w całości pismem ręcznym, podpisać i opatrzyć datą.

Tak jakby nie dożył

- Jakie będą skutki odrzucenia przeze mnie jako spadkobiercy spadku po zmarłej matce? Czy moja część spadku przypadnie rodzeństwu? Jestem ojcem dwóch synów. - W myśl art. 1020 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W tej sytuacji ma zastosowanie art. 931 par. 3 k.c. stanowiący, że jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadł, otrzymają jego dzieci w częściach równych. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 1969.11.07, SN III CRN 403/69. A zatem, pana udział w spadku przypadnie pana synom.

Żona i bracia

- Mąż zmarł trzy miesiące temu. Nie mieliśmy dzieci. Jego rodzice zmarli dawno temu, ale żyją jego dwaj bracia. Czy tylko ja dziedziczę po zmarłym mężu? - Z art. 932 par. 1 Kodeksu cywilnego wynika, że w braku zstępnych spadkodawcy (dzieci, wnuków) powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo. Zatem po zmarłym mężu dziedziczy nie tylko pani, lecz także jego bracia. Należy pamiętać także, że zgodnie z art. 932 par.2 k.c. udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

Częściowy podział

- Odziedziczyłam wraz z trojgiem rodzeństwa spadek po matce. Nie jesteśmy pewni odnośnie niektórych składników majątku czy rzeczywiście matka była ich właścicielem za życia. Czy możemy dokonać częściowego podziału spadku, tj. tylko co do przedmiotów co do których mamy pewność, że należały do matki? Czy możemy to zrobić przed notariuszem, czy też musimy iść do sądu? - Zgodnie z artykułem 1038 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Ale z ważnych powodów może być ograniczony do jego części. Na podstawie art. 1038 par.2 k.c., umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do jego części. Częściowy podział może być dokonany zarówno przed sądem jaki i przed notariuszem. Okoliczności braku wiedzy co do własności spadkodawcy, mogą być traktowane jako ważne powody domagania się częściowego podziału spadku przed sądem. Przed notariuszem nie ma natomiast wymogu wykazywania ważnych powodów, uzasadniających częściowy podział spadku.

Zachowek dla żony

- Mój zmarły mąż zapisał w testamencie cały swój majątek kochance. Czy mimo testamentu mogę otrzymać jakąś część spadku? - Tak. Jako żonie zmarłego przysługuje pani zachowek. Jest to połowa udziału spadkowego, jaki by pani otrzymała, gdyby mąż nie spisał testamentu. W myśl art. 991 par.1 Kodeksu cywilnego, do zachowku uprawnieni są zstępni (dzieci, wnuki), małżonek i rodzice spadkodawcy, o ile byliby oni powołani do spadku z ustawy.

Wydziedziczenie

- Czy mogę wydziedziczyć dziecko, które znęca się nade mną? Syn otrzymał już wyrok skazujący za znęcanie fizyczne. - Na podstawie art. 1008 pkt. 2 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (dzieci, wnuki), małżonka i rodziców zachowku (czyli wydziedziczyć), jeżeli uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Wydziedziczenie musi być dokonane w testamencie. Ponadto zgodnie z art. 1009 k.c. przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Należy więc ją podać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska