Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy kaszel nie przechodzi

Tatiana Mikułko
Elżbieta Horaczuk-Januszewska. Jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pulmonologii. Pracuje w Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc. Mąż jest lekarzem stomatologiem. Córka pracuje jako internista w Wałbrzychu, a syn jako lekarz w centrum badań naukowych w Australii. Wnuczek Wiktor idzie do zerówki.
Elżbieta Horaczuk-Januszewska. Jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pulmonologii. Pracuje w Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc. Mąż jest lekarzem stomatologiem. Córka pracuje jako internista w Wałbrzychu, a syn jako lekarz w centrum badań naukowych w Australii. Wnuczek Wiktor idzie do zerówki. Fot. Kazimierz Ligocki
Rozmowa z Elżbietą Horaczuk-Januszewską, specjalistą chorób płuc z Gorzowa Wlkp.

- Zaledwie sześć proc. Polaków wie, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc w skrócie POCHP. Tymczasem, nie leczona może prowadzić do śmierci. Skąd ten niski poziom wiedzy?- POCHP jest czwartą chorobą na świecie jeśli chodzi o przyczynę zgonów. Powstała z połączenia przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Najczęściej chorują na nią mężczyźni w wieku 40-65 lat. Dlaczego tak mało osób wie, czym ona grozi? Przyczyna nie leży w niskiej świadomości lecz w niechęci do uświadomienia. W ramach bezpłatnych badań profilaktycznych przyjechał do Gorzowa spirobus. Stanęliśmy pod katedrą w niedzielę chcąc zachęcić wiernych wychodzących z mszy do badania. W ciągu sześciu godzin zgłosiło się raptem 80 osób, a przez kościół przewinęły się tysiące.

- Jak w porę rozpoznać objawy?- Do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu powinien skłonić nas kaszel trwający dłużej niż sześć tygodni, duszności, odpluwanie wydzieliny. Lekarz zbada nas spirometrem i przeprowadzi wywiad. To badanie trwa krótko i nie boli. Wynik pokaże, czy pacjent ma POCHP, czy jeszcze nie. W zależności od tego ustawiamy leczenie.

,

- Czy z tej choroby można się wyleczyć?- Niestety, nie. Lekarz może jedynie zahamować proces choroby. Sukces leczenia zależy od tego, w jakim stadium zdiagnozujemy pacjenta. O pierwszym stopniu choroby mówimy wtedy, gdy idąc z rówieśnikiem równym krokiem nie nadążamy za nim. Drugi stopień objawia się tym, że nie możemy podbiec. Trzeci - gdy musimy odpoczywać na pierwszym piętrze, bo nie jesteśmy w stanie wejść na drugie. Czwarty stopień jest wtedy, gdy nasza aktywność, z powodu trudności z oddychaniem, ogranicza się do siedzenia w fotelu.

- Co wywołuje POCHP?- W większości przypadków palenie papierosów. Czasami przyczyna leży w szkodliwych warunkach pracy. Na POCHP mogą zachorować ślusarze, szlifierzy, pracownicy fabryk chemicznych.

- Kobiety też?- Tak, i to coraz częściej, bo dzielnie dotrzymują kroku mężczyznom w paleniu papierosów.

- Co się dzieje, gdy nie poddajemy się leczeniu?- W końcu dochodzi do uszkodzenia płuc i naczyń płucnych, a to prowadzi do tzw. serca płucnego i chory umiera z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej.

- A na czym polega leczenie?- To zależy, co wykaże badanie spirometryczne. Jeśli parametry wyjdą dobre, a pacjent mimo wszystko będzie się skarżył na dokuczliwy kaszel, prosimy, by przestał palić papierosy. Jeśli parametry wyjdą złe, lekarz rodzinny może skierować na konsultację do specjalisty, który dobierze odpowiednie lekarstwa i zaplanuje leczenie. Oczywiście, w tym wypadku także należy zapomnieć o paleniu.

- Czy chory na POCHP jest skazany też na raka płuc?- Nie. Te dwie choroby, choć wywołuje je jeden czynnik, nie idą ze sobą w parze. Niektórzy od razu zachorują na nowotwór, inni tylko na POCHP.

- Czasami bagatelizujemy kaszel myśląc, że to błaha sprawa, by od razu iść do lekarza.- Tak rzeczywiście się zdarza. Dobrym przykładem jest minister Zbigniew Religa. Przyznanie się publicznie, że jest się chorym, może skłonić innych do wizyty u lekarza.

- Dziękuję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska