Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie władze ukryły skarby?

Kamil Kałuziak
Dzieci uradowała fontanna.
Dzieci uradowała fontanna. Daniel Andalukiewicz
Mieszkańcy czekali na ten dzień od kilku miesięcy. W sobotę, 8 października, zakończono remont rynku. Wcześniej koło ratusza zakopano tzw. kapsułę czasu, czyli skrzynię w rozmaitymi archiwalnymi zdjęciami i materiałami na temat miasta oraz kroniką z podpisami i wpisami mieszkańców.

Do kapsuły czasu trafił m.in. nasz tygodnik. Miejsce ukrycia skrzyni to tajemnica, którą zna jedynie burmistrz Lesław Hołownia i kilku urzędników.

- Nie zdradzamy jej lokalizacji, żeby nie padła łupem złodziei, czy poszukiwaczy skarbów. W archiwum miejskim złożyliśmy zalakowaną kopertę z mapą, na której zaznaczyliśmy miejsce ukrycie skrzyni ze skarbami naszej kultury. Tablica przypominająca o tym, została umieszczona przy wejściu do ratusza. Mam nadzieję, że tradycja się uchowa i za 100 lat władze zrobią własną kapsułę - mówi L. Hołownia.

Rynek wygląda zupełnie inaczej, niż kilka miesięcy temu. Mieszkańcy nie ukrywali zachwytu. - W ostatnich latach Skwierzyna pięknieje. Zyskaliśmy dużo miejsca na imprezy okolicznościowe – komentuje Leon Dębki ze Skwierzyny.

Plac wokół ratusza wyłożony został kostką, wyznaczono tam nowe parkingi, zamontowano ławki i elementy tzw. małej architektury. Nowością jest także fontanna. Mimo niskiej temperatury, dzieci szybko przetestowały atrakcję biegając między tryskającymi strumieniami wody. - Na wiosnę zasadzimy tutaj kwiaty i dostawimy pas ławek przy tryskającej wodzie - dodaje Hołownia.

- Wcześniej na rynku panował chaos i nawet nie było gdzie usiąść. Kierowcy parkowali jak chcieli. Teraz jest tu zielono. Super, że latem będzie więcej ławek przy wodzie – komentują młodzi mieszkańcy Maja Bartkowiak, Łukasz Rogalski, Julia Woźniak i Julia Sawczuk.

Podczas prac odnalezione dwie studnie, które zostaną odtworzone w najbliższym czasie. Na razie nie wiadomo dokładnie z jakiego okresu pochodzą. Uroczystość filmował Hubert Pluskota. - Mam swój kanał na You Tubie. Robię to z pasji. Lecę na żywo. Jest ładnie. Mimo tej pogody dużo dzieci bawi się przy fontannie – mówi.

Dla miłośników historii ciekawostką była wystawa przed ratuszem. Mieszkańcy mogli tam zobaczyć archiwalne zdjęcia rynku. Oraz kamienic, które zostały spalone w lutym 1945 r. przez czerwonoarmistów. Artystycznymi akordami imprezy były występy miejscowych wokalistów i kabaretu z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, natomiast przysłowiową wisienkę na torcie stanowił koncert znanego piosenkarza Mrozu oraz pokaz sztucznych ogni.

Remont kosztował 3 mln. 300 tys. zł. Niespełna 1 mln. 500 tys. to rządowa dotacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska