Spis treści
Czy przeterminowane nawozy, środki ochrony roślin i chwastobójcze nadają się do użytku?
Wszystkie nawozy, środki ochrony roślin czy chwastobójcze, jakie kupujemy do ogrodu, mają określony termin przydatności do użycia. Czasem zdarza, że jakiegoś produktu nie wykorzystamy w tym czasie. Czy można użyć przeterminowanego nawozu? Niestety w takich produktach mogą nastąpić zmiany, wpłyną na ich działanie. Mogą przestać być skuteczne, ale również – zaszkodzić roślinom. Niepożądane reakcje chemiczne mogą zajść także w środkach ochrony roślin oraz chwastobójczych.
Tak samo jest w przypadku, gdy dany nawóz lub środek był przechowywany w nieodpowiednich warunkach. Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz informację o warunkach przechowywania. Podstawowe zalecenia to trzymanie produktu w oryginalnym opakowaniu, a także ochrona przed wilgocią (dotyczy to przede wszystkim nawozów sypkich). Z kolei przy nawozach i środkach płynnych trzeba zwrócić uwagą na temperaturę, bo nie mogą być narażone na zbyt niską lub zbyt wysoką, czy dostęp światła. To oczywiście tylko podstawowe przykłady. Pamiętaj, że w przypadku środków niebezpiecznych zalecenia dotyczące przechowywania i użytkowania są bardziej szczegółowe i trzeba ich przestrzegać!
Pamiętaj! Stosowanie przeterminowanych lub źle przechowywanych nawozów mineralnych oraz środków ochrony roślin i chwastobójczych jest bardzo ryzykowne. W najlepszym przypadku będą nieskuteczne. Ale jest równie prawdopodobne, że zniszczą rośliny. Pamiętaj, że wiele pestycydów i herbicydów z założenia jest szkodliwa dla środowiska. Nie zużywaj ich na siłę, nie wylewaj czy wysypuj w ogrodzie, ani jakimkolwiek innym miejscu!
Gdzie wyrzucić przeterminowany lub zepsuty nawóz?
Jeśli okaże się, że masz przeterminowany nawóz lub był on źle przechowywany i np. zbrylił się, albo płynny rozwarstwił, musisz się go pozbyć. Tylko gdzie wyrzuć nawóz? Podstawowym miejscem, gdzie możesz go oddać, jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Natomiast opakowanie po zużytym nawozie może trafić do odpowiedniego pojemnika na odpady w domu.
Gdzie wyrzucić preparaty niebezpieczne dla środowiska?
Musisz jednak zwrócić uwagę na informacje na opakowaniu. Jeżeli został ci nawóz lub środek ochrony roślin czy chwastobójczy, który jest oznaczony jako niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, albo dla środowiska, również możesz go oddać na PSZOK. Jednak opakowanie po takim środku nie może trafić do kosza.
Gdzie wyrzucić opakowanie po środku niebezpiecznym dla środowiska?
Jeśli zużyłeś środek, który jest niebezpieczny, to opakowania po nim nie wyrzucaj do kosza! Przyjmie go PSZOK , a w niektórych miejscowościach również sklep, który uczestniczy w Systemie Zbiórki Opakowań (System PSZOR). Mapę punktów, które prowadzą taką działalność, znajdziesz na dedykowanej mapie. Oddawane tam opakowanie nie może zawierać resztek produktu i powinno być czyste (wypłukane, przy czym resztek nie wylewaj do kanalizacji, ale wykorzystaj do oprysku), zakręcone.
Również sklepy (w tym wielkopowierzchniowe), które sprzedają takie środki, powinny przyjąć opakowanie po nich. Zwrotu pustych opakowań można dokonać bezpłatnie z uwagi na fakt, że sprzedający ma obowiązek przyjąć puste opakowania, nawet gdy preparaty te nie były zakupione w jego sklepie. – czytamy na stronie gov.pl
Sprawdź przepisy gminne
Poza tymi ogólnymi wytycznymi, które dotyczą nawozów, środków ochrony roślin i opakowań po nich, warto też zapoznać się z przepisami, jakie obowiązują w danej gminie i mogą być bardziej szczegółowe.
– Przedmiotowe odpady co do zasady należy oddawać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Niemniej jednak, z uwagi na ustawowe regulacje, każda gmina może kształtować gminny system gospodarowania odpadami w miarę suwerennie (nie wykraczając poza ramy ustawowe). W związku z powyższym właściciel nieruchomości położonej na terenie danej gminy powinien zapoznać się z obowiązującym prawem miejscowym, które określa, w jaki sposób mieszkańcy powinni pozbywać się odpadów zgodnie z prawem. – wyjaśnia Donat Figołuszka, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Uwaga: wszystkie informacje w tym artykule dotyczą nawozów i środków ochrony roślin stosowanych w przydomowych ogrodach i działkach – w uprawach amatorskich.
Źródła
- Ciesielczuk, T., Przeterminowane nawozy, działkowiec, 3/2023, 67
- Jak postępować ze zużytymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?
- Zbiórki opakowań PSOR
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?