Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści wybierają szkoły. Kim chcą zostać młodzi?

Leszek Kalinowski (tok) 68 324 88 74 [email protected]
Uczniowie klasy 3f z gimnazjum nr 6: Natalia Tomczyk (pierwsza od lewej), Sonia Pałka, Kinga Sobczyńska, Mateusz Romanowski, Justyna Orzechowska, Paweł Antkowiak już złożyli podania do szkół ponadgimnazjalnych
Uczniowie klasy 3f z gimnazjum nr 6: Natalia Tomczyk (pierwsza od lewej), Sonia Pałka, Kinga Sobczyńska, Mateusz Romanowski, Justyna Orzechowska, Paweł Antkowiak już złożyli podania do szkół ponadgimnazjalnych Tomasz Klauziński
Kim chcą zostać młodzi? Lekarzami, inżynierami. A nie tak dawno oblegane były kierunki humanistyczne. Do piątku gimnazjaliści wybierają szkoły i klasy.

WAŻNE DATY

WAŻNE DATY

* do 25 maja - szkoły przyjmują podania
* 29 czerwca - 4 lipca do godz. 15.00 - szkoły przyjmują kopie świadectw i zaświadczeń
* 6 lipca o godz. 12.00 - szkoły ogłaszają listy przyjętych
* do 11 lipca do godz. 12.00 - szkoły przyjmują oryginały świadectw - potwierdzenie woli nauki
* 11 lipca o godz. 13.00 - szkoły ogłaszają listy przyjętych, którzy potwierdzili wolę nauki oraz listę wolnych miejsc
* do 12 lipca do godz. 15.00 - szkoły prowadzą nabór uzupełniający
* 13 lipca o godz. 12.00 - szkoły ogłaszają wyniki naboru uzupełniającego

Przeczytaj też: Architekt, sprzedawca? A może... kosmetyczka? (zdjęcia)

W tym roku decyzja musi być bardzo przemyślana. Bo od tego, jaką uczeń wybierze szkołę czy klasę, zależeć będzie jego przyszłość. Do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi od września reforma. Już nie będzie można tak łatwo zmieniać klas czy przedmiotów maturalnych jak do tej pory.

Justyna Orzechowska z Gimnazjum nr 6 nie ma jednak problemu z decyzją. Wybiera się do III LO, do klasy o profilu medycznym. Bo jak mówi, chce dobrze przygotować się do matury, by potem zdać na medycynę. Być może na Uniwersytecie Zielonogórskim, wszak uczelnia planuje uruchomienie tego kierunku już za dwa lata.

Podobnie myśli Paweł Antkowiak, który jednak wybiera się do I LO, ale też do klasy medyczno-przyrodniczej. Jest w niej tylko 28 miejsc, a do wczorajszego południa zgłosiło się do niej aż 53 kandydatów!

- W ,,jedynce'' jest wysoki poziom przedmiotów ścisłych. To zadecydowało o wyborze - wyjaśnia Paweł. Jego koleżanka Sonia Pałka także zamierza zostać uczennicą tej klasy w I LO. Natalia Tomczyk złożyła dokumenty w V LO. - Interesują mnie przedmioty ścisłe, dlatego myślę o klasie o profilu politechnicznym - mówi.

Młodzież zdaje sobie sprawę, że studia techniczne są dziś gwarancją dobrej pracy. Dlatego Mateusz Romanowski stawia na budowlankę: - Wybieram architekturę! Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Małgorzata Ragiel cieszy się, że coraz więcej osób wybiera technika. Na razie najwięcej kandydatów jest na budownictwie oraz organizacji reklamy. - Ale co roku jest tak, że w ostatnich dniach lawinowo spływają podania do technikum geodezyjnego - zauważa. - I to ta klasa jest najbardziej oblężona.
W Zespole Szkół Technicznych prym wiedzie klasa o profilu wojskowym. Nie jest to żadną niespodzianką. - Natomiast to, że jest tylu chętnych do technikum handlowego mnie zdziwiło. W poprzednich latach nie cieszyło się taką popularnością - mówi dyr. ZST Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz. W ogólniakach królują klasy medyczne, politechniczne i prawnicze. Dokładne dane znane będą w piątek. Bo jak się okazuje, w tych ostatnich dniach wpływa najwięcej podań.

- Co jeśli moja córka nie dostanie się do wybranej przez siebie klasy? - pyta Jadwiga Falińska. Okazuje się, że miejsce znajdzie jej... komputer. Jeśli wypisała we wniosku inne klasy w tej samej szkole, to zostanie do jednej z nich przydzielona. Jeśli podała inną szkołę, to - jeśli będą w niej miejsca - będzie tam skierowana.

Oczywiście pod warunkiem, że będzie właścicielką odpowiedniej liczby punktów (m.in. z ocen ze świadectwa i egzaminów gimnazjalnych). Mając dużo punktów - wypchnie z listy innych uczniów, którzy zdecydowali się na daną szkołę czy klasę. Dokładne dane, dotyczące młodzieżowych wyborów, podamy w poniedziałek.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska