Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główny trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego XII zmiany w Afganistanie stanowią żołnierze 5. pułku artylerii z Sulechowa

OPRAC.:
Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie płk pil. Waldemar Gołębiowski przekazał obowiązki dowódcy XII zmiany kontyngentu płk. Danielowi Butrynowi
Dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie płk pil. Waldemar Gołębiowski przekazał obowiązki dowódcy XII zmiany kontyngentu płk. Danielowi Butrynowi MJR PAWEŁ KIERACH
W piątek, 3 lipca 2020 r. w bazie Bagram odbyło się przekazanie obowiązków na stanowisku Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu – informuje mjr Paweł Kierach.

Dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie płk pil. Waldemar Gołębiowski przekazał obowiązki dowódcy XII zmiany kontyngentu płk. Danielowi Butrynowi – pisze mjr Paweł Kierach, rzecznik prasowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. - W trakcie ceremonii odczytane zostały rozkazy personalne Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, następnie dowódcy podpisali protokoły zdania i objęcia obowiązków na stanowisku służbowym.

Płk pilot Waldemar Gołębiowski: Przepełnia mnie duma i zaszczyt

Płk pilot Waldemar Gołębiowski w swoim przemówieniu dokonał podsumowania działalności kontyngentu przez ostatnie sześć miesięcy oraz podziękował swoim żołnierzom za wzorową służbę. „Stojąc w tym miejscu chciałbym moim żołnierzom XI zmiany podziękować za ich trud i poświęcenie. W ostatnich dniach spotkałem się indywidualnie z żołnierzami poszczególnych plutonów czy komórek organizacyjnych, jednak chciałbym raz jeszcze podkreślić, iż przepełnia mnie duma i zaszczyt, że mogłem dowodzić takimi żołnierzami, którzy w najtrudniejszych momentach potrafili pokazać swój charakter, doświadczenie i zaangażowanie” – przywołuje słowa płk pilota Waldemara Gołębiowskiego mjr Paweł Kierach.

Msza św. w intencji żołnierzy

Obejmujący obowiązki, dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Daniel Butryn, podziękował za sprawne przekazanie obowiązków oraz wdrożenie jego żołnierzy ze specyfiką służby na poszczególnych stanowiskach funkcyjnych w rejonie misji. Życzył także żołnierzom XI zmiany szczęśliwego powrotu do domów.
Po uroczystym apelu w kaplicy kontyngentu odprawiona została msza św. w intencji żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej obu zmian, celebrowana przez kapelanów XI i XII zmiany. Ksiądz por. Mariusz Leonik życzył żołnierzom XI zmiany szczęśliwego powrotu do Polski, przekazując życzenia od Biskupa Polowego dla rodzin powracających żołnierzy – relacjonuje mjr Paweł Kierach.

Na zdj: Katarzyna Zdzińska z Krzysztofem Badziochem i córeczką Zosią11 maja na palcu apelowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu uroczyście pożegnano VIII zmianę żołnierzy kontyngentu RSM, który pod koniec maja wyleci na misję pokojową do Islamskiej Republiki Afganistanu. Już za niecały miesiąc żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej stanowiący trzon VIII zmiany wspierani żołnierzami z m.in. 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy od kilku miesięcy uczestniczą w intensywnym szkoleniu, wyjadą do Afganistanu. Mimo, że misja RSM Afganistan ma charakter szkoleniowo - doradczy, a polscy żołnierze nie są angażowani w działania bojowe. Polski Kontyngent Wojskowy wraz z siłami koalicyjnymi ma umocnić bezpieczeństwo i stabilność Islamskiej Republiki Afganistanu. Katarzyna Nowicka z córką Nadią, siostrą i mamą przyjechały do Żagania z Międzyrzecza, gdzie od dziewięciu lat służy jej mąż Marek. Mąż wyjeżdża na pierwszą misję, w wojsku służy już dziewięć lat. Chciał jechać, miałam obawy, ale pozostawiłam mu wolną rękę, bo wiem , jaj ważne jest to dla każdego żołnierza. Chce tego doświadczyć. Cała rodzina jest z niego bardzo dumna. To spełnienie siebie.Kasia Zdzińska, partnerka Krzysztofa Badziocha z Żagania na plac apelowy przyszła wraz z córeczką Zosią. - To nasza pierwsza misja, bardzo przeżywamy ten wyjazd. Krzysztof ostatni rok spędził na poligonach, szkoleniach, certyfikacjach.- Są nerwy emocje i napięcie. Im bliżej wyjazdu, tym gorzej. Z kolei dla Krzysztofa Płazińskiego z Żar wyjazd na misję był marzeniem. Choć w wojsku służy od trzech lat. Dla każdego żołnierza to próba sprawdzenia się w realnych warunkach, w miejscu, gdzie toczy się wojna - tłumaczył- Ale jesteśmy doskonale przygotowani na każdą ewentualność. Zobacz także: Wojna oczami kobiet. Z czym mierzą się matki i żony żołnierzy?Źródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Rodziny żegnały żołnierzy wylatujących na misję do Afganistanu

Główny trzon to żołnierze 5. pułku artylerii z Sulechowa

Główny trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego XII zmiany w Afganistanie, stanowią żołnierze 5. pułku artylerii z Sulechowa, który wchodzi w skład 12. Dywizji Zmechanizowanej.
Działania 5. pułku zabezpieczają żołnierze z 10. Brygady Logistycznej z Opola oraz specjaliści wojskowi z różnych jednostek wojskowych z całej Polski.
Jak zaznacza mjr Paweł Kierach, rzecznik prasowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, do głównych zadań żołnierzy PKW Afganistan RSM XII zmiany należeć będzie:

 • - doradzanie afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych;
 • - ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań;
 • - ochrona bazy;
 • - doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Pożegnanie żołnierzy z Sulechowa. Misja - Afganistan

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska