Główny trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego XII zmiany w Afganistanie stanowią żołnierze 5. pułku artylerii z Sulechowa

OPRAC.:
Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie płk pil. Waldemar Gołębiowski przekazał obowiązki dowódcy XII zmiany kontyngentu płk. Danielowi Butrynowi
Dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie płk pil. Waldemar Gołębiowski przekazał obowiązki dowódcy XII zmiany kontyngentu płk. Danielowi Butrynowi MJR PAWEŁ KIERACH
Udostępnij:
W piątek, 3 lipca 2020 r. w bazie Bagram odbyło się przekazanie obowiązków na stanowisku Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu – informuje mjr Paweł Kierach.

Dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie płk pil. Waldemar Gołębiowski przekazał obowiązki dowódcy XII zmiany kontyngentu płk. Danielowi Butrynowi – pisze mjr Paweł Kierach, rzecznik prasowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. - W trakcie ceremonii odczytane zostały rozkazy personalne Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, następnie dowódcy podpisali protokoły zdania i objęcia obowiązków na stanowisku służbowym.

Płk pilot Waldemar Gołębiowski: Przepełnia mnie duma i zaszczyt

Płk pilot Waldemar Gołębiowski w swoim przemówieniu dokonał podsumowania działalności kontyngentu przez ostatnie sześć miesięcy oraz podziękował swoim żołnierzom za wzorową służbę. „Stojąc w tym miejscu chciałbym moim żołnierzom XI zmiany podziękować za ich trud i poświęcenie. W ostatnich dniach spotkałem się indywidualnie z żołnierzami poszczególnych plutonów czy komórek organizacyjnych, jednak chciałbym raz jeszcze podkreślić, iż przepełnia mnie duma i zaszczyt, że mogłem dowodzić takimi żołnierzami, którzy w najtrudniejszych momentach potrafili pokazać swój charakter, doświadczenie i zaangażowanie” – przywołuje słowa płk pilota Waldemara Gołębiowskiego mjr Paweł Kierach.

Msza św. w intencji żołnierzy

Obejmujący obowiązki, dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Daniel Butryn, podziękował za sprawne przekazanie obowiązków oraz wdrożenie jego żołnierzy ze specyfiką służby na poszczególnych stanowiskach funkcyjnych w rejonie misji. Życzył także żołnierzom XI zmiany szczęśliwego powrotu do domów.
Po uroczystym apelu w kaplicy kontyngentu odprawiona została msza św. w intencji żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej obu zmian, celebrowana przez kapelanów XI i XII zmiany. Ksiądz por. Mariusz Leonik życzył żołnierzom XI zmiany szczęśliwego powrotu do Polski, przekazując życzenia od Biskupa Polowego dla rodzin powracających żołnierzy – relacjonuje mjr Paweł Kierach.

Na zdj: Katarzyna Zdzińska z Krzysztofem Badziochem i córeczką Zosią11 maja na palcu apelowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu uroczyście pożegnano VIII zmianę żołnierzy kontyngentu RSM, który pod koniec maja wyleci na misję pokojową do Islamskiej Republiki Afganistanu. Już za niecały miesiąc żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej stanowiący trzon VIII zmiany wspierani żołnierzami z m.in. 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy od kilku miesięcy uczestniczą w intensywnym szkoleniu, wyjadą do Afganistanu. Mimo, że misja RSM Afganistan ma charakter szkoleniowo - doradczy, a polscy żołnierze nie są angażowani w działania bojowe. Polski Kontyngent Wojskowy wraz z siłami koalicyjnymi ma umocnić bezpieczeństwo i stabilność Islamskiej Republiki Afganistanu. Katarzyna Nowicka z córką Nadią, siostrą i mamą przyjechały do Żagania z Międzyrzecza, gdzie od dziewięciu lat służy jej mąż Marek. Mąż wyjeżdża na pierwszą misję, w wojsku służy już dziewięć lat. Chciał jechać, miałam obawy, ale pozostawiłam mu wolną rękę, bo wiem , jaj ważne jest to dla każdego żołnierza. Chce tego doświadczyć. Cała rodzina jest z niego bardzo dumna. To spełnienie siebie.Kasia Zdzińska, partnerka Krzysztofa Badziocha z Żagania na plac apelowy przyszła wraz z córeczką Zosią. - To nasza pierwsza misja, bardzo przeżywamy ten wyjazd. Krzysztof ostatni rok spędził na poligonach, szkoleniach, certyfikacjach.- Są nerwy emocje i napięcie. Im bliżej wyjazdu, tym gorzej. Z kolei dla Krzysztofa Płazińskiego z Żar wyjazd na misję był marzeniem. Choć w wojsku służy od trzech lat. Dla każdego żołnierza to próba sprawdzenia się w realnych warunkach, w miejscu, gdzie toczy się wojna - tłumaczył- Ale jesteśmy doskonale przygotowani na każdą ewentualność. Zobacz także: Wojna oczami kobiet. Z czym mierzą się matki i żony żołnierzy?Źródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Rodziny żegnały żołnierzy wylatujących na misję do Afganistanu

Główny trzon to żołnierze 5. pułku artylerii z Sulechowa

Główny trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego XII zmiany w Afganistanie, stanowią żołnierze 5. pułku artylerii z Sulechowa, który wchodzi w skład 12. Dywizji Zmechanizowanej.
Działania 5. pułku zabezpieczają żołnierze z 10. Brygady Logistycznej z Opola oraz specjaliści wojskowi z różnych jednostek wojskowych z całej Polski.
Jak zaznacza mjr Paweł Kierach, rzecznik prasowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, do głównych zadań żołnierzy PKW Afganistan RSM XII zmiany należeć będzie:

 • - doradzanie afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych;
 • - ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań;
 • - ochrona bazy;
 • - doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Pożegnanie żołnierzy z Sulechowa. Misja - Afganistan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie