Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kargowa inwestuje w internet szerokopasmowy

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Dwa pokolenia przy internecie. Dawid i Józef Gąsiorowski mają do dyspozycji - w świetlicy OSP - cztery komputery z bezpłatnymi łączami internetowymi.
Dwa pokolenia przy internecie. Dawid i Józef Gąsiorowski mają do dyspozycji - w świetlicy OSP - cztery komputery z bezpłatnymi łączami internetowymi. Mariusz Kapała
Samorząd walczy, żeby gmina była nowoczesna. Stają maszty dla szerokopasmowego internetu, do 33 rodzin trafiły komputery i bezpłatne łącza. A będą jeszcze światłowody!

- W antycznym Rzymie najważniejsze były drogi, czyli łączność. I to się nie zmieniło do dziś. Dlatego stawiamy na internet - akcentuje burmistrz Sebastian Ciemnoczołowski.

Samorząd realizuje to zadanie trzema ścieżkami. Pierwsza - zapewnienie wszystkim mieszkańcom, zwłaszcza wsi, dostęp do internetu. Nawiązał współpracę ze spółką Ornet, która usadowiła się w mieście (i jest z tego jedno miejsce pracy) i buduje sieć łączności internetowej. W każdej z dziewięciu wsi staje maszt!

- Już korzystamy z tej łączności! Do świetlicy, żeby poszperać w internecie przychodzą starsi i młodzież - opowiada Józef Gąsiorowski, strażak opiekujący się świetlicą w remizie w Smolnie Wielkim. Sam też sufruje w sieci. - Z tymi starszymi to tylko problem, bo niektórzy nawet nie wiedzą, jak włączyć komputer. Ale ludzie się garną, są chętni. To widać. Nawet mają zaklepane "swoje” stanowiska. Będzie kurs obsługi dla wszystkich wtedy się poduczą.

Jeśli już wiadomo, że dzięki masztom działa sieć, to można było ruszyć z kolejnym etapem: zapobiegać tzw. e-wykluczeniu. Dla 33 rodzin, wytypowanych przez ośrodek pomocy społecznej, zakupiono komputery i zainstalowano im bezpłatne łącza internetowe. Chodzi tu głównie o rodziny, które nie byłoby stać na taki wydatek. Wszyscy użytkownicy przejdą, podobnie jak strażacy ze Smolna, szkolenie. Potem będą mogli korzystać z urządzeń przez co najmniej siedem lat. Koszt tej inwestycji - ponad 700 tys. zł. Niemal w całości została sfinansowana przez Unię Europejską. A poza rodzinami zagrożonymi e-wykluczeniami komputery (z łączami) trafiły także do wszystkich świetlic gminnych i środowiskowej "Gniazdo”, do OSP, biblioteki, przedszkola, szkoły. Oczywiście za darmo!

Lecz to nie wszystko. W tej chwili w ziemię są już wkopywane światłowody dawnej Telekomunikacji, obecnie Orange, w ramach akcji likwidacji tzw. białych plam. - To będzie uzupełnienie łączności już istniejącej - podkreśla S. Ciemnoczołowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska