Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMINA KOLSKO. Konotop był miastem, ale jak długo to trwało? Informacja o krótkim czasie obowiązywania praw miejskich wywołała protesty

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Spojrzenie na dawny Konotop.
Spojrzenie na dawny Konotop. Arch. "GL"
Od 1706 roku do 1742 minęło 36 lat. Czy tak krótko Konotop był miastem? Po naszym artykule w tej sprawie mieszkańcy stanęli w obronie miejskości swojej miejscowości.

O ważnym czasie w historii Konotopu, czyli latach posiadania przez miejscowość praw miejskich napisaliśmy przy okazji montażu tablicy z kopią dokumentu. W 1706 r. prawa miejskie nadał cesarz Józef I. W tytule tekstu podaliśmy, że Konotop przez 36 lat miał prawa miejskie. Ruszyła fala wątpliwości mieszkańców i stwierdzeń wprost, że pomyliliśmy się.

Jak długo Konotop był miastem?

- Nie zgadzam się co do daty utraty praw miejskich podanych przez „GL”. W historii wyraźnie jest napisane, kiedy wygasły prawa miejskie - stwierdził pan Ludwik. Głosów w obronie dłuższego czasu, w którym Konotop był miastem było więcej. - To był troszkę taki kij w mrowisko - stwierdza Krzysztof Hojka, pasjonat historii Konotopu, który razem z kolegami (na zdjęciu powyżej) doprowadził do ustawienia wspomnianej tablicy. - Do tej pory wszędzie była podana informacja o 1809 roku. Wtedy w referendum rada gminy zrezygnowała z praw miejskich. Ale teraz też znalazłem wpis o 1742 roku, więc to dla mnie również jest zaskoczenie - przyznaje pan Krzysztof.

Dr hab. Robert Krzysztofik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach o Konotopie

- W książce przyjęte zostało prawno-administracyjne kryterium miejskości - dr hab Robert Krzysztofik

Tymczasem Wikipedia, podając rok 1742 jako czas utraty praw miejskich,powołała się na książkę „Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna” z 2007 r.

Dotarliśmy do autora tego wydawnictwa. To dr hab. Robert Krzysztofik, który pracuje w katedrze geografii ekonomicznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Okazuje się, że kiedy Konotop stał się wsią targową, miał jeszcze funkcje typowe dla miasta.

- W 1742 r. Konotop uzyskał status Marktflecken, jak kilkadziesiąt innych mniejszych miast Prus - wyjaśnia naukowiec. - Jakkolwiek sformułowanie to sugeruje, że był wsią targową (jedynie) to w istocie pełnił także niektóre inne funkcje administracyjne typowe dla miast. Na pewno miał miejski (małomiasteczkowy) charakter. Niemniej w książce przyjęte zostało prawno-administracyjne kryterium miejskości.

Miejskość Konotopu wyjaśnia dr Tomasz Andrzejewski

Dr Tomasz Andrzejewski, regionalista i dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli przyznaje, że Konotop za czasów pruskich był skomplikowaną konstrukcją prawno – administracyjną. – Na podstawie znanych mi informacji w końcu XVIII stulecia miejscowość podzielona była na dwie części – dworską, należącą do właścicieli majątku oraz miejską - wyjaśnia zawiłości tematu. - Jednak nie można statusu miejskiego tej części Konotopu rozumieć dosłownie, gdyż posiadała ona ograniczone prawa. Określenie Marktflecken stosowane było dla osad z prawem do organizowania targów lub miejscowości o pewnych cechach prawnych przysługujących miastom. Na podstawie dostępnych materiałów źródłowych trudno dzisiaj rozstrzygnąć, z jakich praw korzystał wtedy Konotop.

Dr Andrzejewski podkreśla, że z pewnością nie wybierano wtedy w miejscowości burmistrza, gdyż nie znamy z imienia żadnej osoby, pełniącej takie obowiązki. Nie ma także informacji o radzie miejskiej.

- Należy przyjąć, że po zajęciu Śląska przez Prusy w połowie XVIII stulecia status miejski Konotopu został ograniczony i miejscowość funkcjonowała w jednej z części jako osada targowa z pewnymi prawami o charakterze miejskim (często tłumaczy się taki status – jako miasteczko) - tłumaczy dr Andrzejewski. - Stan ten trwał do początku XIX stulecia, kiedy ostatecznie miejscowość powróciła do statusu wsi. W tym aspekcie można twierdzić, że epizod miejski Konotopu trwał ponad 100 lat. Pamiętać jednak należy o ograniczonym charakterze tej „miejskości”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska