Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Godziny ciszy" w Auchan w Zielonej Górze. Dla jednych to tylko kilka godzin, dla osób z autyzmem ogromna pomoc

Magda Weidner
Magda Weidner
" Godziny ciszy" w Auchan w Zielonej Górze w każdy wtorek.
" Godziny ciszy" w Auchan w Zielonej Górze w każdy wtorek. unsplash.com/zdjęcie symboliczne
Sklepy Auchan w Polsce od kilku miesięcy wprowadzają "godziny ciszy". Na czym polega akcja? W jeden dzień w tygodniu, w wybranych godzinach przyciemniane jest światło,wyłączone są telewizory, nie gra muzyka, nie nadawane są żadne komunikaty. A kasjerzy otwierają dodatkową kasę uprzywilejowaną. Celem jest przede wszystkim pomoc osobom z autyzmem zrobić w komfortowych warunkach zakupy. "Godziny ciszy" wprowadzone zostały ostatnio w zielonogórskim markecie. Jak te kilka godzin może wpłynąć na życie osób z autyzmem? O tym m.in. rozmawiamy z Magdaleną Kukulską, mamą podopiecznego Stowarzyszenia "Dalej Razem".

Świat osób z autyzmem

Nie ma dokładnych danych, co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem Synapsis podaje, że przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach (w Polsce takich badań nie było) należy ocenić, iż w Polsce osób tych może być co najmniej 30 000, a nawet dużo więcej. Osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. Nie oznacza to, że gorzej. Po prostu ich odbiór świata różni się, jest inny. A to może powodować pewne problemy, z którymi muszą się zmierzyć. - Mówiąc o osobach z autyzmem trzeba powiedzieć o całym spektrum trudności, z jakimi się borykają, dodając jednocześnie, że trudności te występują u każdej z osób w innym natężeniu. Najczęściej, w przypadku osób z autyzmem, mamy do czynienia z zaburzeniem odbioru świata przez zmysły. Osoby te inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, inaczej odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Często mają trudności z precyzyjnym rozumieniem kierowanych do nich wypowiedzi. Inny sposób odbioru świata powoduje, że osoby z autyzmem tworzą swój wewnętrzny obraz świata, często odmienny od naszego. Mają także trudności z klasycznym - w naszym rozumieniu - budowaniem więzi i okazywaniem emocji w relacjach z innymi ludźmi. Świat osób z autyzmem jest inny od "naszego świata", a kłopoty z komunikacją sprawiają, że osoby z autyzmem borykają się z doświadczeniem psychicznego osamotnienia - informuje fundacja Synapisis. *

"Godziny ciszy" w Auchan

"Godziny ciszy" to inicjatywa Auchan. Na początku kwietnia 2019 roku sklep rozpoczął akcję z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. "Godziny ciszy" to specjalnie wyznaczony czas na zakupy dla osób ze spektrum autyzmu. Każdy sklep wprowadza swoje godziny i wybiera dzień tygodnia. W Zielonej Górze jest to każdy wtorek w godzinach 13.00-15.00. Co się wtedy dzieje? Przyciemnione są światła, nie ma muzyki, nie są nadawane komunikaty i wszystkie telewizory są wyłączone. Dodatkowo uruchomiona jest specjalna kasa.

Jak takie małe zmiany mogą wpłynąć na życie osób z autyzmem? O tym rozmawiam z Magdaleną Kukulską, mamą podopiecznego Stowarzyszenia "Dalej Razem" z Zielonej Góry.

Kolejny sklep Auchan, tym razem w Zielonej Górze wprowadza "ciche godziny" dla klientów ze spektrum autyzmu. Te kilka godzin może naprawdę ułatwić życie?

Każda akcja, która ma pomóc osobom z autyzmem, a przy okazji zwrócić uwagę na ich problem, jest potrzebna. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wyjście na zakupy może być ogromnym wyzwaniem. Mój syn, jak był młodszy, nie krzyczał, ale kurczowo trzymał się mojej ręki, był przerażony. Osobom, które mają zaburzenia sensoryczne przeszkadzają także jasne światła, hałasy, zapachy. Jedna wizyta w markecie może prowadzić do przebodźcowania. Co to oznacza? Człowiek z autyzmem, nie wie, co się dzieje, nie wytrzymuje i wtedy pojawia się krzyk, chowanie się gdzieś w ciemnych miejscach, aby poczuć się bezpiecznie. Takie „ciche godziny” na pewno ułatwią życie zarówno młodszym, jak i starszym. Trzeba pamiętać, że nie tylko dzieci mają autyzm. Pomogą też uniknąć nieprzyjemnych komentarzy, bo np. dziecko płacze, a ma 10 lat. Zatyka uszy i tupie, bo nie może tego wytrzymać. Jedyny minus akcji, wg mnie, to godziny. Dzieje się to pomiędzy 13.00 a 15.00 i może być tak, że wtedy dzieci są w szkołach, a dorośli w pracy. Ale nie zmienia to faktu, że akcja jest bardzo przydatna.

Mówisz o nieprzyjemnych sytuacjach. One nadal się przytrafiają?
Tak. Mój syn jest na takim etapie, że sam potrafi zrobić zakupy i za nie zapłacić. Ale głośno i wyraźnie mówi. Zauważam niejednokrotnie niemiłe spojrzenia. Śmianie się, wyśmiewanie, że podchodzi, zagaduje. On jest bardzo otwarty na nowe znajomości, ale to dla wielu osób jest dziwne, a wręcz nieakceptowane. Przerażające jest również to, że wiele osób uważa autyzm za chorobę. Mówią "on jest chory". Wywołując panikę w oczach innych dzieci. On ma autyzm! To nie oznacza, że jest gorszy. Niektóre rzeczy zrobi lepiej niż przeciętna osoba, niektóre gorzej. Bardziej przeżywa porażkę. Gdy coś nie wyjdzie, przeciętny 10-latek popłacze się, a mój syn będzie krzyczał przez pół godziny. Kiedyś przeczytałam, że „autyzm jest po prostu bardziej”. Ludzie z autyzmem bardziej słyszą, bardziej widzą, bardziej czują i odczuwają. Jest też przeświadczenie, że osoby z autyzmem są agresywne. Co absolutnie nie jest prawdą. Każde dziecko radzi sobie inaczej ze stresem. Jedno lepiej, drugie nie. Nadal jest tak, że ludzie od razu słyszą autyzm i myślą choroba, agresja. Potrafią nawet zabronić bawić się swojemu dziecku z dzieckiem z autyzmem, bo jeszcze może się zarazić. Taka sytuacja niestety przytrafiła się mojej znajomej.

Nadal jest tak, że ludzie od razu słyszą autyzm i myślą choroba, agresja. Potrafią nawet zabronić bawić się swojemu dziecku z dzieckiem z autyzmem, bo jeszcze może się zarazić.

To przykre i pokazuje, jak wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, czym jest autyzm i z jakimi problemami muszą zmagać się osoby z autyzmem.
Niestety. Musimy zwrócić też uwagę, że takich dzieci jest coraz więcej. Coraz więcej osób ma autyzm. Dlatego podkreślam więcej tolerancji. Nie zaczepiaj, nie mów „ale pani ma niegrzeczne dziecko”. Zaoferuj pomoc, a nie dołuj tej biednej kobiety, bo ona nie jest złą matką, a dziecko nie jest złym dzieckiem. Pamiętaj, że przechodzi teraz trudne chwile i należy mu pomóc, na przykład przepuszczając w kolejce. Nauczmy się nie oceniać tego, nie oceniać innych.

Dziękuję za rozmowę.

Godziny ciszy w Auchan Zielona Góra. W każdy wtorek od godziny 13:00 do godziny 15:00 na terenie sklepu obowiązywać będą tak zwane "godziny ciszy". Akcja ta skierowana jest do klientów Auchan ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi.

Czytaj również: Milion swingów dla autyzmu. Zielona Góra. Pobili kolejny rekord w swingowaniu, po to by pomagać innym. Brawo! [ZDJĘCIA]

* źródło: Synapsis.org.pl

WIDEO:Pies pomaga kobiecie z autyzmem przeżyć bezpiecznie każdy dzień

źródło: STORYFUL/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska