MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowski szpital apeluje o oddawanie krwi. Zapotrzebowanie jest coraz większe

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Cały czas brakuje krwi. Szpital prosi o mobilizację.
Cały czas brakuje krwi. Szpital prosi o mobilizację. Szpital w Gorzowie
W gorzowskiej placówce brakuje krwi. Pracownicy szpitala przypominają, że krwi nie można wyprodukować w laboratorium. Dawców tej ważnej części ludzkiego organizmu prosi się o mobilizację.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników, spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych, chorym na białaczkę i mającym inne choroby krwi, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii.

Dużo większe zapotrzebowanie

Obecne zapotrzebowanie na krew jest większe w porównaniu z minionym kwartałem. Po ograniczeniu przyjęć w marcu, kwietniu i maju - większość szpitali wróciła do normalnej pracy. Tymczasem braki w bankach krwi w okresie letnim to już tradycyjnie głównie efekt wakacyjnych wyjazdów krwiodawców. W tym roku to także konsekwencja pandemii koronawirusa.

Potrzeby zależne od dnia

Na zabezpieczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w szpitalnym banku krwi powinno być przechowywanych około 200 jednostek tego drogocennego leku. Średnio każdego dnia wydawanych jest ich ponad 20. Są dni, gdy liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie.

Nie chcemy przesuwać zabiegów

O aktualnej sytuacji w gorzowskim szpitalu opowiedziała kierowniczka pracowni immunologii. - Sytuacja jest trudna, choć nie było jeszcze tak, żeby w trybie „na ratunek” krew nie była zabezpieczona - mówiła Małgorzata Ernst, kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Do tej pory nie musieliśmy przesuwać zabiegów, bo we wszystkich grupach mamy tzw. żelazny zapas, ale w tym tygodniu zdarzyło się nam nie otrzymać pełnego zamówienia na krew z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, nasze zapasy też się skończą, dlatego apelujemy do czynnych krwiodawców i tych, którzy jeszcze się wahają, o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawanie krwi - prosiła Ernst.

WIDEO: "Bardzo ważne, żeby jak najwięcej ludzi oddawało krew". Ponownie ruszyły akcje krwiodawstwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska