Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Greta Thunberg. Najnowsza ikona młodzieży na całym świecie

Andrzej Dworak
Greta Thunberg
Greta Thunberg KENA BETANCUR/AFP/East News
W Belgii, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Polsce czy w USA: młodzież na całym świecie przyłączyła się do ruchu, którego początkiem stał się protest szwedzkiej 15-latki Grety Thunberg przed budynkiem Riksdagu, szwedzkiego parlamentu, z transparentem „Skolstrejk för klimatet” (strajk szkolny dla klimatu).

Od końca sierpnia ubiegłego roku opuszczała ona co piątek zajęcia w szkole i przychodziła przed parlament w Sztokholmie. Dziś, po roku od tamtego wydarzenia, naśladują Gretę tysiące młodych ludzi, a ich działania nabrały wymiaru globalnego ruchu politycznego - Fridays for Future (piątki dla przyszłości). Nastolatka ze stolicy Szwecji stała się symbolem tego ruchu, osobistością znaną, podziwianą i coraz bardziej wpływową. W poniedziałek przemawiała do światowych przywódców podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku.

Przed rozpoczęciem obrad plenarnych na forum ogólnym ONZ sekretarz generalny organizacji António Guterres otworzył spotkanie i zwrócił się z dramatycznym apelem do polityków, żeby wykazali odwagę w tworzeniu świata bez emisji CO2. To był tak naprawdę wstęp do tego, co nastąpiło chwilę potem - głos oddano 16-letniej dziewczynie ze Szwecji. Greta Thunberg przemówiła głosem nabrzmiałym łzami: „Ludzie cierpią. Umierają. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym potraficie myśleć, to tylko pieniądze i bajki o wiecznym wzroście. Jak śmiecie!” - w oczach miała łzy, twarz poczerwieniała jej z gniewu.

„Swoimi pustymi słowami ukradliście mi marzenia i dzieciństwo - kontynuowała w kierunku dorosłych, którzy nie uczynili według niej wystarczająco dużo na rzecz ochrony środowiska. - Zwrócone są na was oczy przyszłych pokoleń, a jeśli nas zawiedziecie, nigdy wam nie przebaczymy” - powiedziała młoda Szwedka.

Jej słowa są wezwaniem do zawrócenia z błędnej drogi, do opamiętania, do nawrócenia z grzechu niszczenia środowiska naturalnego i klimatu, a brzmią jak przemawia ktoś, kto posiada wewnętrzną moc - jak niegdyś czynili to prorocy czy święci, jak współczesna Joanna d’Arc. Na szczęście dziś jej nikt nie spali na stosie, ale czy polityka zmieni się tak, jak by chciała Greta i jej zwolennicy?

Wątpliwe. Chociaż - jak napisał jeden z wziętych komentatorów - to dziewczyna, która może dokonać rzeczy niemożliwych. Może dostać Pokojową Nagrodę Nobla, zostać ogłoszona świętą jeszcze za życia, a jej imieniem mogą nazwać jakąś galaktykę z miliardami gwiazd. Można tylko stanąć w zdumieniu wobec jej fenomenu i przyznać, że długo nie brało się go poważnie w przekonaniu, że sprawa sama się rozwiąże, i że to była pomyłka.

Kim jest Greta i skąd się wzięła? Pochodzi ze znanej rodziny. Jej mama Malena Ernman to śpiewaczka operowa, mezzosopranistka z prawie 4-oktawowym głosem. We wczesnej fazie kariery śpiewała również jazz, a na koncie ma także występ jako reprezentantka Szwecji podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku w Moskwie, gdzie zajęła 21. miejsce. Jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Wyszła za mąż za aktora, reżysera, menedżera i producenta muzycznego Svante Thunberga, a ten z kolei jest synem aktorów Olofa Thunberga i Mony Andersson. Svante Thunberg i Malena Ernman są małżeństwem od 2004 roku i mają dwie córki - Gretę Thunberg i piosenkarkę Beatę Ernman (ur. 2005). Warto także wspomnieć o przodku Svante’a - Svante Arrhenius był m.in. rektorem Uniwersytetu w Sztokholmie i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (1903) - sformułował hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi. Nie- daleko zatem padło jabłko - Greta - od jabłoni - przodek specjalista w sprawach klimatu. Pod wpływem córki jej rodzice zaczęli czytać książki na temat zmian klimatycznych, a Malena zrezygnowała z części międzynarodowej kariery, bo postanowiła przestać latać samolotami.

Pierwszy raz Greta usłyszała o szkodliwych zmianach w klimacie, kiedy miała osiem lat. Swoją drogę do walki o środowisko naturalne rozpoczęła od pilnowania, żeby wyciągać z kontaktu kable od ładowarek i gasić niepotrzebnie zapalone światło w domu. Została weganką i zapowiedziała, że nie będzie podróżować samolotami. To wszystko było dla niej za mało, więc stała się aktywistką - po rekordowo upalnym lecie w Szwecji, kiedy wybuchło 60 poważnych pożarów lasów, a renifery nie znajdowały dość pożywienia, poszła na wagary pod parlament i rozdawała ulotki nawołujące do działań na rzecz klimatu. Chciała sprawiać kłopoty, nie słuchała dorosłych, ale uważała, że Szwecja i świat zmierzają co sił do katastrofy, a tej sytuacji jedyną rozsądną rzeczą to być nierozsądnym. Przyczyniła się u siebie do wzrostu notowań Partii Zielonych o połowę, poruszyła młodymi ludźmi w różnych częściach globu, protestowała w Londynie oraz pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a 16 kwietnia tego roku wystąpiła na jego forum. Wcześniej, w grudniu 2018 roku, wzięła udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, dokąd przyjechała na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa - teraz przemawiała w ONZ do najważniejszych polityków. Tyle już osiągnęła nastolatka, u której zdiagnozowano kiedyś zespół Aspergera i ADHD.

Żaglówką przez Atlantyk - rejs dla wybranych

Do Nowego Jorku na szczyt klimatyczny wyruszyła z Plym-outh w Anglii na pokładzie jachtu - żeby podróżować ekologicznie. Naturalnie, to nie jest rozwiązanie dla zwykłych podróżnych, ale pasuje do symbolu i ikony walki o lepszy klimat. Jacht też nie był pierwszą z brzegu łodzią pełnomorską pod żaglami - był rodzajem zaawansowanego technicznie wodolotu i jest firmowany przez BMW. Podczas dwutygodniowego rejsu towarzyszyli Grecie dwaj doskonali żeglarze - Niemiec Boris Herrmann i arystokrata z Monako Pierre Rainier Stefano Casiraghi, młodszy syn księżniczki Karoliny Hanowerskiej i jej drugiego męża Stefano Casiraghiego - też świetnego żeglarza, który zginął w 1990 roku podczas regat mistrzostw świata u brzegów Monako. Dziadkami Pierre’a ze strony matki byli książę Rainier III i amerykańska aktorka Grace Kelly. Na pokładzie łodzi byli też ojciec Grety i filmowiec dokumentujący wyprawę. Jacht nosi nazwę „Malizia II” i jest w pełni ekologiczny. Nie ma prysznica ani toalety - jej funkcję spełnia wiadro pokładowe na linie. Prąd pozyskuje z paneli słonecznych i turbin pod kadłubem. Woda jest z urządzenia do odsalania wody morskiej. Ze względu na brak miejsca proponuje jedynie zapasy żywności foliowanej, które uzdatnia się gorącą wodą podgrzaną małą maszynką gazową.
Te niedogodności nie przeszkodziły Grecie Thunberg wyglądać zdrowo i świeżo (ani razu nie cierpiała na chorobę morską), kiedy jacht przybił do nabrzeża w Nowym Jorku, a nastolatka ze Szwecji została przywitana przez tłumy dzieci, młodzieży i dorosłych - z Nowego Jorku, turystów i gości z całych Stanów Zjednoczonych. Uczennica z warkoczykami już na brzegu miała swoje pierwsze wystąpienie na amerykańskiej ziemi i - co było zgodne z oczekiwaniami - powiedziała, czego chciałaby od prezydenta Trumpa: niech posłucha w kwestii klimatu naukowców… ale, oczywiście, on tego nie zrobi - zawyrokowała.

Już w ONZ Greta spotkała Donalda Trumpa - nie bezpośrednio, tylko wśród obecnych na sali - trzeba było zobaczyć wzrok nastolatki, jakim mierzyła znajdującego się w pewnej odległości prezydenta USA, który uosabia szczyt tego, z czym walczy nastolatka. Miała sztylet w oczach!

W poniedziałek Thunberg wraz z 15 innymi młodymi ludźmi z 12 krajów - wszyscy w wieku 8-17 lat - doręczyła do Komitetu ds. Praw Dzieci ONZ skargę na to, że państwa robią za mało przeciwko szkodliwym zmianom klimatu, a w ten sposób wykraczają przeciwko prawom dzieci na całym świecie.

Nie żeby któryś z najważniejszych polityków się tym bardzo przejął, ale może któremuś zaświta również przy tej okazji myśl, że uczestnicy ruchu „Fridays for Future” to przyszli wyborcy, a ich rodzice są wyborcami już teraz, więc warto coś dla nich zrobić. A to już byłby istotny krok ku ratowaniu planety. Bo - pamiętajmy - patrzą na nas dzieci, a w ich wzroku można dostrzec niezbyt przyjazne błyski.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Greta Thunberg. Najnowsza ikona młodzieży na całym świecie - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska