Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillowe ciekawostki

(oprac. staw)
Tradycjne węglowe grille mają jedną ważną zaletę - nadają potrawom charakterystyczny smak i aromat
Tradycjne węglowe grille mają jedną ważną zaletę - nadają potrawom charakterystyczny smak i aromat fot. Tomasz Gawłkiewicz
W Polsce nie ma już chyba żadnego festynu, który może obejść się bez grilla. Prezentujemy kilka ciekawostek z nim związanych.

Kto to wymyślił

Polski entuzjazm dla potraw z rusztu ma jeszcze krótką historię, bo zaczął się z początkiem lat 90., gdy łatwiej już było wrzucić coś na ruszt. Kult grilla ma u nas porównywalną skalę jak w Ameryce i tamtejszym barbecue. Ten sposób spędzania czasu popularny jest też Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Nazwa pochodzi od "barabicu", co w wolnym tłumaczeniu na Wyspach Karaibskich oznacza "święte miejsce dla ognia".

W Polsce nie ma już chyba żadnego festynu, który może obejść się bez grilla. Coraz częściej, na szczęście, zaczynamy przygotowywać z rusztu bardziej urozmaicone potrawy, a nie tylko kiełbasy.

Od czego zacząć

Podczas grillowania potrawa ścina się na zewnątrz, w środku zachowuje soczystość. Porcje mięsa nie powinny być grubsze niż dwa centymetry. Nad żarem nie upieczemy tak dużych porcji jak udziec, już z udkami kurzymi może być problem, jeśli nie mamy grilla z pokrywą, a mięso nie jest wcześniej przygotowane.

Dla zdrowia

Potrawy z grilla polecane są przez dietetyków, ponieważ po upieczeniu zawartość tłuszczu w mięsie spada nawet o 20 proc. Pamiętać tylko trzeba, aby dania nie były osmalone. Wtedy stają się ciężkostrawne. Dobrze jest użyć tacek aluminiowych lub folii aluminiowej do opiekania.

Poza tym ten sposób przyrządzania potraw mogą stosować osoby, które nawet nie jedzą mięsa. W ten chwili jest już mnóstwo warzyw i owoców, które doskonale nadają się na ruszt: bakłażany, szparagi, cykoria, cukinia z rozmaitymi farszami czy nawet pomidory. Od niedawna w Polsce przypieka się też sery, ale te, które mogą się roztopić, trzeba zawinąć w pergamin lub folię.

W sezonie jesienno-zimowym lub w domu warto używać patelni do grillowania (od 70-80 zł), grilla elektrycznego (od ok. 150-200 zł) lub płyty (ok. 100 zł), którą nawet można położyć na palnikach gazowych. Nie używamy wtedy tłuszczu do smażenia i skutecznie obniżamy kaloryczność potraw.

Nie ma to jak kamień

Jeżeli masz wolną przestrzeń przy domu, lub działce, warto abyś pomyślał o wybudowaniu grilla z kamienia. Możesz też wybrać gotowe konstrukcje w sklepach budowlanych.

Ważne, żebyś dobrze wybrał miejsce. Nie może stać pod drzewami ze zwisającymi gałęziami i przy ruchliwej drodze. Palenisko powinno być otwarte w kierunku, z którego wieje najczęściej wiatr. Zapewni dodatkowo ciąg podczas rozpalania ognia.

Jak pieczemy

Mięso nie przywrze, do grilla, jeśli mocno rozgrzejesz kratkę i posmarujesz ją pędzlem nasączonym olejem. Używaj drewna z drzew liściastych, gdyż drewno z iglastych ma charakterystyczny żywiczny intensywny zapach, który może popsuć smak potraw, a nawet zaszkodzić zdrowiu. Najlepszy jest jednak węgiel drzewny lub dobrego gatunku brykiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska