Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubińskie Łużyczanki śpiewają o Zielonym Gubinie [WIDEO]

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Gubińskie Łużyczanki zaprezentowały kilka utworów z nowego śpiewnika pt. "Zielony Gubin".
Gubińskie Łużyczanki zaprezentowały kilka utworów z nowego śpiewnika pt. "Zielony Gubin". Łukasz Koleśnik
W piątek, 2 lutego 2017 r. w galerii Gubińskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie z autorką śpiewnika "Zielony Gubin", Danutą Kaczmarek, która od wielu lat prowadzi słynny zespół - Gubińskie Łużyczanki. W śpiewniku znajdują się m.in. utwory wykonywane przez wspomniany zespół.

Prowadząca zespół Danuta Kaczmarek już od 45 lat zajmuje się edukacją artystyczną dzieci, młodzieży oraz seniorów. Jest niezawodna i zawsze występuje z podopiecznymi na scenie. Trudno sobie wyobrazić, by Gubińskich Łużyczanek zabrakło w programach artystycznych organizowanych przez instytucje kultury, oświaty, organizacje pozarządowe z okazji ważniejszych wydarzeń w Gubinie, w przeglądach, festiwalach, także w Niemczech.

Jak sama przyznała na spotkaniu z mieszkańcami Gubina, zaczęła to robić, ponieważ chciała coś pozostawić dla pokoleń. I trzeba przyznać, że przez te wszystkie lata już zostawiła wraz z koleżankami z zespołu bardzo dużo. I zamierza zostawić jeszcze więcej. Między innymi nowy śpiewnik.

Warto przypomnieć, że zespół powstał - z inicjatywy D. Kaczmarek - w 1999 roku. Dwa lata temu obchodził jubileusz 15-lecia działalności artystycznej. Pod koniec zeszłego roku pojawiła się książka autorstwa pani Danuty - śpiewnik pt. „Zielony Gubin”. Zawiera on blisko 40 autorskich kompozycji D. Kaczmarek. W śpiewniku znajdują się też teksty piosenek Idy Kaczanowskiej, która również od jest od bardzo wielu lat związana z Gubińskimi Łużyczankami.

- W śpiewnikowym repertuarze znajdują się piosenki współczesne, ludowe, poezja śpiewana, współczesne kolędy i pastorałki , a także piosenki dla dzieci, które napisałam dla zespołu wokalnego „Jadwiżanki” z Zespołu Szkół w Wężyskach (gm. Krosno Odrzańskie) - opowiada Danuta Kaczmarek.

- W moim pojęciu współczesna muzyka ludowa to taka, której twórcami są ludzie niekoniecznie do tego przygotowani profesjonalnie - podkreśla Kaczmarek. - Najczęściej są to amatorzy - aktywni pasjonaci - opisujący życie, najważniejsze wydarzenia w danym regionie, sławiący jego piękno i bogactwo kulturowe, często nawiązujący do dawnych polskich tradycji zarówno w poezji jak i w muzyce, z którymi ja sama się identyfikuję.

Śpiewnik zebrał już pierwsze pozytywne recenzje. Zapoznała się z nim między innymi prof. Iwona Wiśniewska-Salamon z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zobacz też: Poznajcie wyjątkowe koło gospodyń ze Szczańca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska