Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS podał najnowsze dane o polskim PKB. Dane za IV kwartał bez zmian w ujęciu kwartalnym

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 1,0 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,5 proc. w analogicznym okresie 2022 r. – podał GUS.
Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 1,0 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,5 proc. w analogicznym okresie 2022 r. – podał GUS. Andrzej Wiśniewski/ Polska Press
Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 1,0 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,5 proc. w analogicznym okresie 2022 r. – podał GUS. Pełne dane o PKB w IV kw. Urząd opublikuje 29 lutego.

Spis treści

PKB w IV kwartale 2023 r. GUS podał dane

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 1,0 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,5 proc. w analogicznym okresie 2022 r. – podał w środę 14 lutego GUS.

Jak zauważają eksperci Polskiego instytutu Ekonomicznego za pośrednictwem platformy „X", „głównymi motorami wzrostu w zeszłym roku były inwestycje oraz nadwyżka w handlu międzynarodowym – na wynikach ciążył natomiast spadek konsumpcji". Jednocześnie podkreślają, że w 2024 roku będziemy obserwować odwrócenie tych tendencji.

– GUS wskazuje, że PKB po korekcie o czynniki sezonowe nie zmieniło się względem poprzedniego kwartału. Wyniki wyrównane sezonowo powstają po przeliczeniu danych specjalnym algorytmem, który eliminuje efekty związane ze świętami, porami roku oraz pogodą. Ze względu na specyfikę tego procesu nawet historyczne dane po wyrównaniu sezonowym zmieniają się wraz z dodaniem nowych obserwacji. W konsekwencji, przykładamy nieco mniejszą uwagę do tego ujęcia danych o PKB – dodają.

Polska coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów?

Duże zagraniczne koncerny częściej omijają nasz kraj, wybierając państwa, których sytuacja prawno- podatkowa i polityczna jest bardziej przewidywalna. – Biorąc pod uwagę wysoką inflację w naszym kraju, to możliwość wyjazdu za granicę i zarobków w euro jest atrakcyjną alternatywą dla pracowników. Nawet jeśli trzeba dojeżdżać ponad godzinę w jedną stronę – komentuje ekspert rynku pracy Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Problemem, który pojawia się coraz częściej i także rzutuje na funkcjonowanie dużych przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce, jest nadużywanie przez pracowników „L4”. Personel blue collar nadużywa zwolnień lekarskich, co widać choćby po liczbie zgłaszanych przez pracodawców kontroli. Conperio przeprowadziła ich w ubiegłym roku blisko 40 tysięcy, w około 1/3 przypadków stwierdzając nieprawidłowości.

Rząd próbuje poprawić sytuację przedsiębiorców, przejmując od firm koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi. W myśl nowych przepisów to ZUS będzie od pierwszego dnia wypłacać wynagrodzenie przebywającym na „L4” pracownikom.

– Nowa propozycja zmiany przepisów nie jest rozwiązaniem problemów. To trochę jak próba załatania dziurawego wiaderka, większą ilością wody. Może dojść do sytuacji, że przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej sami będą wysyłać na bezkosztowe „L4” pracowników, co stawia niejako znak równości między „L4” a urlopem. Ważne jest, żeby skupić się na konkretnych działaniach pozwalających obniżyć poziom absencji w zakładach produkcyjnych, np. sprawiając by teleporady nie były aż tak atrakcyjne jak do tej pory – komentuje Zając.

Miesięczny Indeks koniunktury w górę. Przewaga pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców

MIK Polskiego Instytutu Ekonomicznego wzrósł w lutym o 1,0 pkt. do poziomu 102,0 pkt., co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców.

Lutowy MIK jest o 1,6 pkt. wyższy niż ubiegłoroczny odczyt lutowy (100,4 pkt.), który również odzwierciedlał przewagę nastrojów pozytywnych. Jest też wyższy o 7,8 pkt. od najniższej wartości MIK w 2023 r., odnotowanej w czerwcu (94,2 pkt.), i o 2,1 pkt. niższy od najwyższej wartości MIK w 2023 r., odnotowanej w listopadzie (104,1 pkt.).

Lutowy odczyt jest drugim z kolei, w którym odnotowaliśmy poprawę odsezonowanego wskaźnika wartości sprzedaży (z 91,2 pkt. w grudniu 2023 r. do 94,2 pkt. w lutym 2024 r.) oraz nowych zamówień (odpowiednio: z 81,9 pkt. do 93,8 pkt.), co może wynikać ze spadku inflacji, wzrostu wynagrodzeń i przewidywanej większej skłonności konsumentów do zakupów. Nadal jednak ich wartości pozostają poniżej poziomu neutralnego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS podał najnowsze dane o polskim PKB. Dane za IV kwartał bez zmian w ujęciu kwartalnym - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska