Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia II wojny światowej jest pasjonująca! O tym opowiadają podczas spotkań w żagańskim klubie wojskowym

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Generał Stanisław Maczek był wielkim bohaterem. W 2024 roku przypada 80. rocznica lądowania aliantów na plażach Normandii. Wśród wojsk sojuszniczych znajdowała 1 Dywizja Pancerna generała Maczka. O tamtych wydarzeniach opowiadali regionaliści, w ramach spotkań z historią w klubie wojskowym Czarnej Dywizji przy ul. Żarskiej w Żaganiu.

1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wylądowała w Normandii w pobliżu Caen pod koniec lipca 1944 roku. Działała tam w składzie II Korpusu Kanadyjskiego. Dr Wiesław Chłopek opowiedział, że już w pierwszych dniach doznała strat, a to z powodu omyłkowego ostrzału ze strony sojuszników.
Jednym z ważniejszych momentów wojny było wyzwolenie przez maczkowców holenderskiej Bredy. Dzięki oskrzydleniu sił niemieckich generałowi udało się uniknąć bombardowania i ostrzału miasta, które zostało prawie nietknięte. Do tej pory tamtejsza społeczność pamięta czyny polskich żołnierzy i ich następców z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

- 1. Dywizja pancerna generała Stanisława Maczka była bardzo dużą formacją, liczącą 16 tysięcy żołnierzy - opowiadał major w stanie spoczynku, dr Wiesław Chłopek, kustosz Sali Tradycji Czarnej Dywizji. - Dysponowała najnowocześniejszym wówczas sprzętem i odegrała bardzo ważną rolę w czasie walk.

Powstanki w niemieckim obozie
O ciekawym epizodzie w czasie ofensywy było wyzwolenie obozu Stalag VI C w Oberlangen. O tamtych wydarzeniach opowiedział regionalista Tomasz Szczur, który nawiązał kontakt z jedną z więźniarek obozu.

Pod koniec II wojny światowej w Oberlangen przetrzymywane były powstanki warszawskie, które cierpiały tam głód i przebywały tragicznych warunkach sanitarnych. Po wyzwoleniu przez maczkowców okazało się, że wielu żołnierzu odnalazło tam swoje dziewczyny, czy siostry. Wzruszeniom nie było końca. T. Szczur nagrał Amelię Korycką, 97-letnią powstankę, która wówczas była sanitariuszką. Po wojnie wróciła do Polski i przez wiele lat była lekarzem pediatrą.

Można też było zobaczyć film o generale Maczku, który po wojnie osiadł w Szkocji i pozbawiony świadczeń ze strony polskiej musiał pracować jako barman.

Film można oglądać na stronie Muzeum Historii Polski. Link do filmu jest poniżej
https://muzhp.pl/wiedza-on-line/niepokonany-opowiesc-o-generale-stanislawie-maczku

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska