MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kompanie honorowe z Czarnej Dywizji rywalizowały w Świętoszowie. Dały wspaniały pokaz musztry paradnej!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Na placu apelowym w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej odbył się konkurs, w którym rywalizowały kompanie honorowe z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Popisywały się zgraniem, ciekawymi elementami musztry i dopasowaniem układów do muzyki. Najlepiej wypadła kompania 11. batalionu dowodzenia.

Zobaczcie film z defilady Czarnej Dywizji w 2023 roku

W konkursie wzięły udział wszystkie jednostki podległe 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Każda z nich wybrała najlepszych z najlepszych, którzy godnie reprezentują 11LDKPanc podczas uroczystości, zarówno tych w Polsce, jak i za granicą.
Aby wygrać, uczestnicy musieli zadbać o wzorowy wygląd zewnętrzny, godne odśpiewanie hymnu oraz pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, należycie uczestniczyć w apelu pamięci zakończonym salwą honorową, a także równo i pewnie przejść defiladę oraz wykazać się pomysłowością i oryginalnym pomysłem w trakcie musztry paradnej.

Czym jest musztra paradna?

Musztra paradna to forma musztry, która jest wykorzystywana podczas uroczystości i parad wojskowych. Jest to pokaz synchronizacji i umiejętności żołnierzy, który wykonują precyzyjne, często złożone ruchy przy akompaniamencie muzyki. To od uczestników zależy forma, w jakiej to zrobią oraz jaka muzyka zostanie do tego użyta.
Kryteria ocen były surowe, a doświadczona komisja czujnym okiem obserwowała, czy ktoś nie popełnił błędu. Godziny prób i ćwiczeń przed konkursem przyniosły rezultaty, bowiem każda z kompanii pokazała klasę. Osoby biorące udział w kompanii honorowej wyróżniają się na tle innych żołnierzy. Ważna jest cierpliwość i dyscyplina, ponieważ godziny spędzone podczas uroczystości do łatwych nie należą. Utrzymanie odpowiedniej postawy w każdych warunkach pogodowych, a niekiedy towarzyszący temu wzrok setek ludzi, którzy przyszli na wydarzenie, to wyzwanie, z którego nie każdy w pełni zdaje sobie sprawę.
W trakcie konkursu ocenie podlegał praktycznie każdy element, a niewątpliwie dla uczestników najtrudniejsza była salwa honorowa. Oddanie wystrzału w tym samym czasie jest bardzo trudne. Uczestnicy konkursu musieli przejść przez wielogodzinne próby, aby całość występu była zsynchronizowana.

Najlepszy był 11. batalion dowodzenia z Żagania

Źródło: 10. Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska