Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. Pod Giewontem o igrzyskach europejskich oraz olimpiadzie - nie tylko w Paryżu

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Wideo
od 16 lat
Czy Polska jest już gotowa do organizacji imprez o światowej randze? Jak zostały ocenione III Igrzyska Europejskie w Małopolsce? Czy polityka wpływa na sport a sport na politykę? W jakiej kondycji znajduje się małopolska turystyka? O tym wszystkim dyskutować będą gwiazdy polskiego sportu, organizatorzy imprez, samorządowcy oraz politycy, uczestnicy rozpoczynającego się 26 września trzydniowego II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Wieczory zarezerwowane zostały na Małopolską Galę Sportu oraz Galę Ambasadorów Sportu. Pod Giewontem, w gościnnych progach hotelu Bachleda Kasprowy, poznamy również Turystyczne Skarby Małopolski.
26 września w Zakopanem rozpoczyna się trzydniowy II Europejski Kongres Sportu i Turystyki
26 września w Zakopanem rozpoczyna się trzydniowy II Europejski Kongres Sportu i Turystyki EKSiT

Wielki świat sportu – blaski i cienie

„Sport wobec wyzwań polityki międzynarodowej” – to jeden z najważniejszych tematów, szczególnie w kontekście barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę, z jakim zmierzą się goście II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.

Czy sportowcy z Rosji i Białorusi powinni wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu? Jeśli tak, to na jakich warunkach? I na te pytaniem na pewno odpowiedzą Andrij Czesnokow, Ryszard Czarnecki, Peter Dedík, Radosław Piesiewicz i Piotr Pykel.

Z kolei Paweł Łatuszka, Stepan Popow, Rob Koehler i Dmitrij Nawosza, będą zastanawiali się nad tym w jaki sposób umożliwić start tym sportowcom, którzy sprzeciwili się niedemokratycznym władzom, a na imprezach międzynarodowych chcą reprezentować swój kraj.

– Uważam, że dyplomacja sportowa jest w Polsce niedoceniana. Sport traktowany jest często po macoszemu, jako rozrywka, która budzi emocje, jednak nie wnosi niczego istotnego do wielkiej polityki. Tymczasem na świecie jest dokładnie odwrotnie. Wizerunek kraju buduje się właśnie poprzez sport, a najważniejsze osoby w państwie są zaangażowane w działalność sportową, a często mają także za sobą własne doświadczenia jako zawodnicy

– podkreśla Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. W panelu poświęconym dyplomacji sportowej wystąpią także Daulina Osmani, Hasan Arat i Eric Saintrond.

Czy wielkie imprezy sportowe powinny organizować państwa – agresorzy, kraje łamiące prawa człowieka? W jaki sposób polityka łączy się ze sportem? Co w sporcie pozostało nam jeszcze ze szczytnej idei barona Pierre’a de Coubertin? Jest szansa na zwycięstwo w walce z dopingiem? Odpowiedzi na te pytania poznamy zapewne podczas kolejnych paneli w tym o „Sporcie wobec wyzwań polityki międzynarodowej”. Będzie też o „Maratonie solidarności. Polski sport dla Ukrainy”.

III Igrzyska Europejskie – czas podsumowań

– Na kolejnym Kongresie podsumujemy III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska

– zapewnił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. Działo się to w październiku 2022 roku podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Dodajmy, że wtedy jeszcze nie wszyscy wierzyli, że uda się je zorganizować…

Słowo się rzekło, więc w Zakopanem nadejdzie czas na podsumowanie największej imprezy sportowej 2023 roku na świecie. – Jesteśmy przygotowani do podsumowania igrzysk. Mamy już opinie związków sportowych i międzynarodowych federacji – przyznaje marszałek Kozłowski.

Organizacja igrzysk była wielkim wyzwaniem sportowym, ale także organizacyjnym. Oczy całego sportowego świata zwrócone były na Małopolskę, także ze względu na niedopuszczenie do startu w Polsce sportowców z Rosji i Białorusi.

– Polska nigdy w historii nie organizowała tak znaczącego, multidyscyplinarnego i skomplikowanego organizacyjnie wydarzenia sportowego. III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska sprawdziły naszą gotowość na przyjęcie wielkich imprez

– przypominają organizatorzy zakopiańskiego Kongresu”. I z tego też względu, aż cztery panele poświęcone zostaną ich wielowymiarowemu podsumowaniu.

Igrzyska Europejskie – szansa na przyszłość

Czego się nauczyliśmy, co zyskaliśmy, jaki potencjał uwolniliśmy podczas III Igrzysk Europejskich? Na pytania te odpowie Marcin Nowak, prezes Komitetu Organizacyjnego, a wspierać go będzie – między innymi danymi statystycznymi – Adam Pawlukiewicz, dyrektor wykonawczy do spraw badań i rozwoju Pentagon Research.

„Jak została zorganizowana największa impreza sportowa w Europie od czasu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku?” O kulisach jej organizacji, tajemnicach, ale także o tym czego nie było widać na ekranach telewizorów, będą mówili, oprócz Marcina Nowaka i Adama Pawlukiewicza, także Krzysztof Augustyn oraz Tomasz Pichlak.

Czy III Igrzyska Europejskie podbiły statystyki odwiedzin w Małopolsce? Czy zwiększyła się liczba gości, zwiedzali małopolskie i krakowskie atrakcje? Tego dowiemy się podczas panelu „Wielowymiarowość organizacji Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023”, z udziałem Marcina Nowaka; Rafała Kosowskiego, radnego Województwa Małopolskiego i Przewodniczącego Komitetu Monitorującego Igrzyska Europejskie; Radosława Włoszka, prezesa zarządu Kraków Airport; Piotr Ryby, burmistrza Krynicy-Zdroju; Grzegorza Watychy, burmistrza Nowego Targu i Grzegorza Bałkowca, dyrektora Biura Sponsoringu Sportu i Projektów Społecznych w Orlen SA.

– Igrzyska były wielką okazją do promocji Małopolski i Krakowa. I tę szansę wykorzystaliśmy. Sportowcy, działacze, kibice, a także dziennikarze wyjechali z Małopolski zadowoleni. I efekty tego wkrótce odczujemy

– tak w lipcu, podczas konferencji podsumowującej rekordowe wyniki małopolskiej turystyki, mówił Rafał Kosowski.

- Sprawdziliśmy się jako sprawny organizator wielkiego wydarzenia sportowego i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania – podkreśla marszałek Witold Kozł
- Sprawdziliśmy się jako sprawny organizator wielkiego wydarzenia sportowego i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania – podkreśla marszałek Witold Kozłowski Marek Długopolski

Małopolska czeka na kolejne wyzwania

– Igrzyska były bardzo udanym wydarzeniem. Pokonaliśmy wiele trudności. Dzięki dobrej współpracy i wsparciu wielu instytucji mogliśmy szczęśliwie i bezpiecznie je przeprowadzić. Sprawdziliśmy się jako sprawny organizator wielkiego wydarzenia sportowego i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania

– podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Gospodarz Małopolski będzie też uczestnikiem panelu „Czy III Igrzyska Europejskie otworzyły drzwi do wielkiego sportu?” Z tym pytaniem zmierzą się także Hasan Arat, członek komitetu wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Janusz Kozioł, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Sportu i Kultury Fizycznej, a także Marcin Nowak.

Jakie korzyści nasz region odniósł z organizacji igrzysk? To będzie rozmowa nie o krótkotrwałych korzyściach, ale „potencjale, który został uwolniony”. O zasadności inwestycji w infrastrukturę sportową, rozwoju dyscyplin uznawanych za niszowe, a także niezwykłej roli wolontariuszy.

Czy Małopolska raz jeszcze podjęłaby się organizacji takiej imprezy jak III Igrzyska Europejskie? Odpowiedź poznamy w Zakopanem.

Małopolskie rekordy i Światowy Dzień Turystyki

– Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Turystyka i zielone inwestycje” – przypomina Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego. – Nie bez powodu miejscem debat przedstawicieli tego sektora będzie Zakopane. Stolica polskich gór, zimowa stolica Polski, serce Podhala od wielu dekad stanowi ulubioną destynację urlopową nie tylko dla turystów krajowych, ale i zagranicznych.

Co roku 27 września branża turystyczne spotyka się, by rozmawiać o bieżącej sytuacji, najważniejszych wyzwaniach, nowych kierunkach oraz perspektywach turystyki w gwałtownie zmieniającym się świecie – tym realnym, ale też wirtualnym. W tym roku Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbędą się podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

„Małopolska doskonale wykorzystuje swoją szansę…”. O działaniach promocyjnych podjętych na rzecz odbudowy ruchu turystycznego do Małopolski – i ich efektach – opowiadać będą Iwona Gibas; Rafał Kosowski, a także Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport oraz Piotr Laskowski z biura UTC Tour Operator. Będzie to również świetna okazja by zapoznać się z efektami niezwykłego projektu – „Małopolska – cel podróży”.

– Kampania „Małopolska cel podróży” prowadzona jest od dwóch lat. To, że była opłacalna doskonale widać w całym regionie. Jej efekty, a więc rosnąca liczba turystów zza granicy, świadczy, że powracamy na ścieżkę szybkiego wzrostu

– zaznacza Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Okazało się też, że kierunki kampanii turystycznej, które wybrano – przypomnijmy były to najpierw rynki niemiecki i brytyjski, a później austriacki, szwajcarski, włoski, skandynawski i amerykański – były trafne.

A jak w tym wszystkim prezentuje się Kraków Airport? Świetnie. Tylko w sierpniu z jego usług skorzystało 913 230 pasażerów, czyli o 11% więcej w stosunku do rekordowego przedpandemicznego sierpnia 2019 r. i o 17% więcej w stosunku do sierpnia 2022 roku. Oznacza to, że od początku roku krakowskie lotnisko obsłużyło 6 203 290 pasażerów. Jeśli wrzesień będzie równie dobry, a tak się zapowiada, to na krakowskim lotnisku będzie witany 7-milionowy pasażer.

– Bardzo się cieszymy, że ruch na krakowskim lotnisku dynamicznie wzrasta i przekroczył zakładane przez nas prognozy. Jest szansa, że jeszcze w tym roku powitamy 9 milionowego pasażera

– mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

W tej części zakopiańskiego Kongresu będzie też o polsko-bułgarskiej współpracy, innowacjach w turystyce, podróżach kulinarnych i zrównoważonych, a także o Małopolskim Obserwatorium Turystyki. Oczywiście na stołach nie nie zabraknie również pyszności, z których słynie małopolska kuchnia…

Obchody Światowego Dnia Turystyki to również idealna okazja, by uhonorować tych wszystkich, którzy oddali swoje serce turystyce. W ich ręce trafią specjalne dyplomy od marszałka Województwa Małopolskiego.

Turystyczne Skarby Małopolski

Czy skarbem mogą być malownicze szlaki wijące się wśród dorodnych jodeł, resztki murów świadczące o minionej świetności, eleganckie ścieżki rowerowe, dawne opowieści, urocze miejsca z wyjątkowym klimatem, czy ogrody sensoryczne? W Małopolsce nie tylko mogą, ale są! Jak je odnaleźć, odkryć? Pomaga w tym konkurs „Turystyczne Skarby Małopolski”.

Kto w tym roku sięgnie po ten prestiżowy tytuł, kto zostanie laureatem konkursu Turystyczne Skarby Małopolski? I o tym przekonamy się pod Giewontem.

To już V edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie oraz nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turysty goszczącego w Małopolsce przedsięwzięć i inicjatyw, dzięki którym województwo małopolskie jest najchętniej odwiedzanym polskim regionem. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną.

W tej edycji konkursu poszukiwano miejsc z klimatem; najciekawszych szlaków turystycznych; miejsc, w których wiele „dzieje się”; unikatowych atrakcji turystycznych; sielskich klimatów, a także, miejsc, w których można zatrzymać się w gościnie.

Konkurs to nie tylko prestiżowe wyróżnienia – wysoko cenione wśród branży oraz turystów – oraz specjalna kampania promocyjna, ale także np. w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” – nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 100 000 zł.

***

Organizatorem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki jest Fundacja Gateway 4.0, a współorganizatorami Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska