Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ileż strojów, kolorów i cudnej muzyki! Przez zielonogórski deptak przeszedł korowód otwarcia festiwalu folkloru "Oblicza tradycji"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
"Oblicza tradycji" jest on organizowany w Zielonej Górze od 1964 r. (choć pod inną nazwą) i stanowi jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce.
"Oblicza tradycji" jest on organizowany w Zielonej Górze od 1964 r. (choć pod inną nazwą) i stanowi jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Jarosław Wnorowski
Od środy (5.07) do soboty (8.07) w Lubuskie zawita Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Oblicza tradycji". Jest on organizowany w Zielonej Górze od 1964 r. i stanowi jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Pierwszy dzień zaczął się barwnym korowodem, który przeszedł od placu Bohaterów, poprzez deptak, aż do siedziby Regionalnego Centrum Animacji Kultury przy ulicy Sienkiewicza. Przemarsz wzbudzał najpierw spore zdziwienie, a następnie wyraźną radość na twarzach zielonogórzan.

Jakie jest oblicze tradycji?

Festiwal w obecnym wydaniu, jest kontynuacją międzynarodowych festiwali folkloru organizowanych w Zielonej Górze od ponad 50 lat. Posiada formułę konkursu, w którym udział mogą brać zespoły dziecięce, dorosłe i wielopokoleniowe prezentujące autentyczny lub artystycznie opracowany rodzimy folklor. Występy oceniane są przez specjalnie powołaną radę artystyczną, która nagradza najlepsze prezentacje.

Nie samym tańcem żyje człowiek

W trakcie trwania festiwalu, oprócz koncertów na scenie, organizatorzy przewidzieli cykl spotkań konsultacyjnych i dyskusji na temat ochrony tradycji, koncertów w formie lekcji folkloru, koncertów kapel, konkurs solistów, warsztaty, ekspozycja rękodzieła, rzemiosła i tradycji, degustacja tradycyjnych potraw. Wszystkie działania odbędą się na terenie Zielonej Góry, Przytocznej, Kolska, Bojadły czy Małomic. Festiwal wspomagają rękodzielnicy i animatorzy, którzy będą obecni w strefach tematycznych „Folkoprzestrzeni”: jarmarku, zabawy czy relaksu w parku RCAK-u.

Zgodnie z UNESCO

Poprzez cykl wydarzeń takich jak koncerty, animacje, seminarium integracyjne i ekspozycje rękodzieła, festiwal stanowi płaszczyznę wymiany poglądów na temat konieczności ochrony, promowania form i funkcji niematerialnego dziedzictwa w życiu współczesnym jako nawiązanie do zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 r.

Tak było rok temu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska