Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imię i nazwisko to nasza wizytówka na całe życie

Dagmara Ostrowska 0 68 324 88 35 [email protected]
W lutym możemy obchodzić imieniny m.in. Chociebąda, Częstogoja, Gniewomira lub Eulalii.
W lutym możemy obchodzić imieniny m.in. Chociebąda, Częstogoja, Gniewomira lub Eulalii. fot. Jakub Nowak
Bonawentura, Fabiola - imię nadane nam przy urodzeniu czasami spędza sen z powiek. Nie musimy się go jednak wstydzić do końca życia. Wystarczy je zmienić.

- Kiedyś miałam na imię Gertruda - opowiada Justyna. - W końcu zmieniłam imię i jestem bardzo zadowolona.
- Moim rodzicom chodziło po głowie imię Polaris, na szczęście wycofali się z pomysłu - mówi dzisiejsza Małgorzata.
- Wręcz nienawidzę swojego imienia - mówi Fabiola.

Natomiast Solidariusz Nowicki z imienia jest zadowolony. - Kiedy byłem mały koledzy wołali na mnie Solidarność, teraz Sola albo Solidar.

Imię wymyślili mu rodzice, ale było trochę kłopotów z jego zalegalizowaniem. W Urzędzie Stanu Cywilnego odmówili wpisania do akt. Uzasadnili to tym, że "słowo czerpie rodowód ze zdelegalizowanej i zakazanej organizacji. Posiada więc cechy ujemne, co może być dla dziecka szkodliwe i ośmieszające". Rodzice się odwołali, odbył się szereg procesów. W końcu jednak sąd uchylił postanowienie USC i Solidariusz został Solidariuszem.

Całkiem nie tak dawno, rodzice chcieli dać dziecku na imię Dąb, jednak urzędnik się nie zgodził. Zastrzeżenia były też do imienia żeńskiego Mercedes. Tutaj jednak wygrali rodzice.

Wacek źle się kojarzył

Jak to więc jest z tymi imionami? Zależy to od rodziców, czy urzędnika?
- Urzędnik może się nie zgodzić na nadanie imienia lub na zmianę, jednak raczej się tego nie praktykuje - mówi zastępca kierownika zielonogórskiego Urzędu Stanu Cywilnego Jerzy Taczycki. - Jest ustawa, która mówi, w jakich przypadkach można zmienić imię. Jednak ustawa ustawą, a życie jest życiem.

Żeby zmienić imię trzeba podać ważny powód. Ale ten powód nie musi być ważny z punktu widzenia kierownika USC, tylko osoby zgłaszającej się. - Np. pan Wacek chciał zmienić imię, bo źle mu się kojarzyło - mówi J. Taczycki. - Zgodziliśmy się.
Najwięcej osób przychodzi zmieniać dane, bo w dowodzie są inne, a znajomi też inaczej wołają. Pani Maria od zawsze jest dla rodziny i znajomych Ewą. Tak już przyzwyczaiła się do Ewy, że postanowiła nią pozostać, także w dokumentach.

Często zmienia się też kolejność imion. Tata zgłaszając syna do USC podaje - Bogdan Tomasz. Natomiast na małego cały czas wołają Tomek. I on po osiągnięciu pełnoletności chce zmienić kolejność. Z wnioskiem o zmianę imienia może wystąpić tylko osoba pełnoletnia posiadająca obywatelstwo polskie. W sytuacjach konfliktowych, gdy rodzice kłócą się o imię, czy nazwisko dziecka, spór rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Coco i Kaszmir

Każdy jednak zgodzi się z tym, że najbardziej pomysłowe w nadawaniu imion są gwiazdy estrady. I tak np. Erykah Badu - piosenkarka, nazwała swoje pociechy Dallas, Seven, Puma i Fly. Toni Braxton, która uwielbia jeansy postanowiła nazwać swoje dzieci Denim i Diezel.

Członek Rolling Stones, Keith Richards nazwał swoją córeczkę Dandelion, co po polsku znaczy nic innego jak dmuchawiec. Dzieci Michała Wiśniewskiego nazywają się Xavier, Fabienne, Etienette. Natomiast pociechy Katarzyny Figury noszą imiona Coco i Amber Kaszmir.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska