Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłka? To pychota i witaminy - przekonują dzieci z Pniewa

Dariusz Brożek
- Jabłka są pyszne i zdrowe – przekonywały Gabrysia Turczyn i Oliwia Kierzkowska.
- Jabłka są pyszne i zdrowe – przekonywały Gabrysia Turczyn i Oliwia Kierzkowska. Dariusz Brożek
Dzieci z niewielkiego Pniewa koło Międzyrzecza bawiły się podczas święta jabłek, które odbyło się w piątek po południu w sali wiejskiej. Ich mamy o babcie przygotowały wyśmienite racuchy i inne smakołyki z jabłek.

- Jabłka są pyszne - przekonuje pięcioletnia Gabrysia Turczyn, która w piątek po południu bawiła się razem z kolegami i koleżankami podczas święta jabłek w sali wiejskiej w Pniewie koło Międzyrzecza.

Imprezę zorganizowała Justyna Hrabczak-Cinka, która opiekuje się świetlicą. Dlaczego akurat mieszkańcy obchodzi z jej inicjatywy Święto Jabłka. - Bo akurat mamy sezon na jabłka. To smaczne i zdrowie owoce. Za miesiąc zapraszam na święto dyni - mówi.

Rekwizytami były jabłka, ofiarowane przez sadownika Jana Stawiarza. - Serdecznie mu dziękujemy. Dzięki niemu dzieci mogły poznać osiem z około dziesięciu gatunków jabłek występujących na świecie - mówi Tadeusz Świder, który pomagał organizatorce imprezy.

Były konkursy o jabłkach i występy. Dzieci przygotowały kilka piosenek i scenek rodzajowych. Opowiadały też o roli, jaką te owoce odegrały w naszej historii i kulturze. Zaczynając od rajskiego jabłka z drzewa poznania dobra i zła, po złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej", rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa, które doprowadziło sporu między boginiami greckimi Herą, Afrodytą i Ateną oraz stało się przyczyną wojny trojańskiej. - Jabłko jest symbolem królewskiej władzy - dodaje Paweł Skoczylas.

A na koniec racuchy…

Maluchy przygotowały spektakl o leśnych zwierzakach i jabłku.
(fot. Dariusz Brożek)

Spotkanie zakończyła degustacja przysmaków przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Wyśmienity jabłecznik przygotowały Danuta Konik i Anna Skoczylas, zaś równie pyszne racuchy były dziełem Krystyny Bujnowskiej. Nadziewane jabłkami pierożki przyrządziła Janina Grabczak, a soki Mariola Pielach. - Pychota - komentowały dzieci objadając się przysmakami.

Zdaniem P. Skoczylasa, najlepsze były rogaliki z jabłkami. Jego siostrze Joli Skoczylas i koledze Dawidowi Kierkowskiemu najbardziej przypadły do gustu racuchy ze słodkim jak miód musem jabłkowym.

Świetlica wiejska w Pniewie znajduje się na terenie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Czynna jest od poniedziałku do piątku od 16.00 do 19.00.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska