Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będą otwarte sklepy w niedzielę 10 grudnia? Branża apeluje o zmianę godzin pracy sklepów. „Nie ma sensu biznesowego"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rady Ministrów przyjęła projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który zakłada przeniesienie niedzieli handlowej z Wigilii 24 grudnia na 10 grudnia.
Rady Ministrów przyjęła projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który zakłada przeniesienie niedzieli handlowej z Wigilii 24 grudnia na 10 grudnia. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Zmienią się godziny otwarcia sklepów w niedzielę 10 grudnia? Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług apeluje do rządzących o jak najszybsze podjęcie decyzji. ZPPHiU postuluje, by handel 10 grudnia odbywał się w normalnych godzinach – jak w każdą niedzielę handlową, a nie do godziny 14. Jak tłumaczy ekspertka, „ograniczanie handlu do godz. 14.00 bez racjonalnej przyczyny nie ma sensu biznesowego".

Spis treści

W Wigilię Bożego Narodzenia 2023 nie zrobisz zakupów

Rząd zmienił termin niedziel handlowych w grudniu 2023 roku. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy przyjętym przez Radę Ministrów Wigilia Bożego Narodzenia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu.

Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jedna z dwóch niedziel handlowych, które poprzedzają pierwszy dzień Bożego Narodzenia, przypada 24 grudnia, czyli w Wigilię – możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Jak będą otwarte sklepy w niedzielę 10 grudnia?

– Uważamy, że zmiana godzin handlu w Wigilię wypadającą w niedzielę to dobra decyzja – mówi Zofia Morbiato, dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU).

Jednocześnie dodaje, że w niedzielę 10 grudnia handel powinien odbywać się w pełnym wymiarze godzin, tak jak w inne niedziele handlowe – a nie do 14.00.Jak tłumaczy ekspertka, „ograniczanie handlu do godziny 14.00 bez racjonalnej przyczyny nie ma sensu biznesowego".

– Apelujemy do rządzących, by ta decyzja została podjęta jak najszybciej – co umożliwi nam zgodne z prawem pracy zaplanowanie grafików zmian. Odpowiedzialne podejście do zarządzania ludźmi jest nie tylko obowiązkiem pracodawców, ale także ustawodawcy tworzącego otoczenie prawne dla naszej działalności – wskazuje Morbiato.

Jednocześnie przywołano wyniki niedawnych badań dla „Rzeczpospolitej”, z których wynika, że ponad trzy czwarte Polaków chciałoby dwóch niedziel handlowych w grudniu, ponieważ w tym okresie to ogromne ułatwienie dla wielu gospodarstw domowych.

Ustawa o zakazie handlu

Ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Zgodnie z art. 5. W niedziele i święta w placówkach handlowych:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– są zakazane

Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrudnienie od ręki oraz ile możesz zarobić jeszcze w tym roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak będą otwarte sklepy w niedzielę 10 grudnia? Branża apeluje o zmianę godzin pracy sklepów. „Nie ma sensu biznesowego" - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska