Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać zasiłek chorobowy

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Wyjaśniamy, kiedy i na jakich zasadach dostaniesz pieniądze w sytuacji, gdy z powodów zdrowotnych nie możesz chodzić do pracy.

I co trzeba przedstawić, żeby dostać pieniądze.

Zwolnienie lekarskie

Gdy zachorujesz, przedstawiasz pracodawcy zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy. Na jego dostarczenie masz siedem dni. Od ósmego dnia po terminie zasiłek będzie obniżony o 25 proc. Ta kara obowiązuje wyłącznie do dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego.

Dla kogo zasiłek

1 Dla ubezpieczonych przez co najmniej 30 dni. Wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeśli przerwa między nimi nie przekraczała 30 dni. Dłuższa może być wyłącznie z powodu urlopu wychowawczego, bezpłatnego albo powszechnej służby wojskowej.

2 Zasiłek przysługuje również po rozwiązaniu umowy o pracę - jeśli choroba trwała co najmniej 30 dni i rozpoczęła się w czasie 14 dni po odejściu z pracy (90 w przypadku choroby zakaźnej).

3 Prawo do zasiłku od pierwszego dnia choroby do pracy przysługuje:

  • Absolwentom szkół lub uczelni wyższych, którzy zostali ubezpieczeni w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu wyższej uczelni.
  • Osobie, u której niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.
  • Ubezpieczonemu obowiązkowo, który ma co najmniej 10-letni okres ubezpieczenia chorobowego.

    4 Zasiłku nie dostaniesz, jeśli: zachorujesz na urlopie (bezpłatnym lub wychowawczym), jesteś na zasiłku macierzyńskim w wojsku, areszcie czy więzieniu, zachorowałeś w wyniku popełnionego przez siebie przestępstwa, choroba jest wynikiem nadużycia alkoholu (przez jej pierwszych pięć dni).

    Jakie pieniądze

    Zasiłek wynosi 80 procent wynagrodzenia. Od tej reguły są jednak wyjątki. Gdy leżysz w szpitalu, dostaniesz 70 proc. pensji. 100 proc.

    - jeśli jesteś w ciąży, uległeś wypadkowi przy pracy lub w drodze, czy jesteś kandydatem na dawcę tkanek lub narządów (lub po zabiegu ich pobrania).

    Jak to liczą

    Podstawą wymiaru zasiłku za czas choroby jest twoje przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą (z premiami, nagrodami, nadgodzinami itp.).

    Jeśli pracowałeś krócej niż rok, zasiłek liczony jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za twoje pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia. Gdy byłeś zatrudniony krócej niż miesiąc, podstawę wymiaru stanowi jedno wynagrodzenie, jakie miałbyś dostać za ten czas.

    ZUS może zabrać

    Przyznany zasiłek może zostać cofnięty, jeśli okaże się, że na zwolnieniu lekarskim pracowałeś. Nie ma znaczenia, że była to jedynie umowa zlecenia czy o dzieło.
    Zakaz pracy obowiązuje także wtedy, jeśli na zwolnieniu lekarz napisze, że możesz chodzić.

    Jeśli ZUS lub pracodawca udowodnią, że wykonywałeś zarobkowo jakieś roboty, stracisz prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia. Wypłacone już pieniądze też trzeba oddać.

    Ile potrwa

    Zasiłek wypłacany jest przez 182 dni. W przypadku gruźlicy - przez 270 dni.
    Przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Wlicza się dni wolne oraz niedziele i święta.

    Zasiłek wyrównawczy

    Przysługuje pracownikom:

  • tym, których miesięczne wynagrodzenie uległo obniżeniu - wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej.

  • tym, którzy w wyniku zmian w stanie zdrowia zostali przesunięci u tego samego pracodawcy na inne stanowisko, dostosowane do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

    O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek wyrównawczy przysługuje na okres rehabilitacji zawodowej - nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące.

    Prawo do tego zasiłku ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy. Dzieje się tak również w przypadku stwierdzenia, że dalsza rehabilitacja jest niecelowa.

    Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnymi miesięcznymi wynagrodzeniami - za okres 12 ostatnich miesięcy i pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

    Świadczenie rehabilitacyjne

    1 Przysługuje ci, jeśli po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal jesteś niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności.

    Dostaje się je nie dłużej niż 12 miesięcy. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje ZUS ma podstawie orzeczenia lekarza orzecznika. Przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca nie może zwolnić pracownika z pracy.

    2 Świadczenia nie dostaną uprawnieni: do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego albo urlopu na poratowanie zdrowia.

    3 Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego przysługuje m.in. objętym ubezpieczeniem: * pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, * wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osobom z nimi współpracującym, * prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym, * odbywającym służbę zastępczą.

    4 Świadczenie wypłacane jest w wysokości:

  • 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące pobierania tego świadczenia,
  • 75 proc. - przez dalszy okres,
  • 100 proc. - jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży.

    5 Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do pieniędzy, jest wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. O potrzebie jego przyznania orzeka lekarz orzecznik ZUS.

    Jeżeli świadczenie wypłaca ZUS, do przekazania pieniędzy potrzebne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) oraz ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).

    Z życia wzięte

  • Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Choruję. Co mi się należy, bo pracodawca nic wypłacił mi jeszcze żadnych pieniędzy?
    - Za pierwsze 33 dni choroby powinien wypłacić chorobowe ze swoich środków, potem należy się zasiłek płacony przez ZUS - odpowiada Teresa Blicharska, naczelniczka wydziału zasiłków oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp.

  • Obecnie nie pracuję. Zachorowałam i widzę, że ZUS wypłaca mi dużo mniejszy zasiłek chorobowy niż mój ostatni zarobek, który wynosił 5.500 zł. Dlaczego?
    - Jeśli ktoś zachoruje po rozwiązaniu umowy o pracę, wtedy ZUS nalicza zasiłek od przeciętnego krajowego wynagrodzenia miesięcznego.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska